Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-07, 22:41
Το avatar του χρήστη ΑΣΠΑΣΙΑ
ΑΣΠΑΣΙΑ Ο χρήστης ΑΣΠΑΣΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ΕΛΓΙΝΕΙΑ ΜΑΡΜΑΡΑ

ΕΛΓΙΝΕΙΑ ΜΑΡΜΑΡΑ

Ένας πρόστυχος τίτλος σε ένα μεγαλειώδες μνημείο.

Πώς γίνεται τα μάρμαρα του Παρθενώνα να έχουν αποκτήσει έναν τίτλο που τα προσβάλλει. Είναι ασέβεια στο πρόσωπο του Φειδία που τα φιλοτέχνησε θεόπνευστα, στο πρόσωπο του Περικλή που τα είδε να αναγεννιούνται, στο πρόσωπο του Ελληνισμού που τα φιλοξενούσε τόσους αιώνες στα χώματά του, στο πρόσωπο το δικό μου που μέσα από τα γονίδιά μου είναι σύμβολο του τόπου μου.

Ελγίνεια…τι ντροπή να τα κατονομάζουμε έτσι, στο όνομα ενός τυχάρπαστου παγκόσμιου Αρχαιοκάπηλου, που τα ακρωτηρίασε, τα διαμέλισε και με απίστευτη ξιπασιά τα πήρε σπίτι του.

Κι εμείς συνεχίζουμε να συναινούμε σιωπηλά σε αυτήν την υιοθεσία λέγοντάς τα έτσι. Κι όχι μόνο συνεχίζουμε να τα ορίζουμε κατ’ αυτόν τον τρόπο, αλλά εκλιπαρούμε να γυρίσουν πίσω. Παρακαλούμε γι’ αυτά που μας ανήκουν δικαιωματικά, έχουμε γίνει φτωχοσυγγενείς στα κεκτημένα μας.

Αλήθεια, πότε θα έρθει εκείνη η μέρα που θα τα βαφτίσουμε ξανά Ελληνικά; Πότε θα σταματήσει αυτή η τόσο άδικη εξορία; Πότε θα γυρίσουν και θα μπουν στη θέση που τους αναλογεί; Πότε θα αγκαλιάσουν τον Παρθενώνα με λαχτάρα παιδιού που το χωρίσανε από τη μάνα του;

Είμαι σίγουρη ότι κάποια μέρα θα γίνει. Όταν ο Έλληνας πραγματικά ωριμάσει και ενηλικιωθεί. Τίποτα τελικά δε γίνεται τυχαία σε αυτό το σύμπαν και κατ’ επέκταση σε αυτόν τον κόσμο. Και τα χειρότερα πράγματα έχουν έναν καλό λόγο για να γίνονται. Ίσως μέσα στο πέρασμα των αιώνων χάσαμε την ταυτότητά μας, τον πραγματικό μας εαυτό, το στίγμα μας ως λαός. Έπρεπε να ξενιτευτούν για να καταλάβουμε την αξία τους. Τη συμπαντική τους σημασία για το λόγο ύπαρξης τους.

Όταν αυτή η συνείδηση ξυπνήσει, όταν αφυπνιστούν τα γονίδιά μας, όταν κατανοήσουμε βαθιά αυτήν την ενέργεια που μας περιβάλλει και τη μετατρέψουμε σε δόνηση, σε κραυγή, σε φωνή βροντερή και αμείλιχτη, τότε θα έχουν πάρει εισιτήριο επιστροφής, θα στέκουν αγέρωχα στο δυνατό τους σημείο, για να μας θυμίζουν ότι τα έχουμε γιατί μας αξίζουν!
__________________
ΑΣΠΑΣΙΑ

ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-07, 22:55
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι σίγουρος, ελγίνεια μάρμαρα ονομάζονται τα αγάλματα που έχει η αγγλία στο μουσείο της. Και προφανώς ονομάστηκαν έτσι λόγω του Λόρδου Έλγιν που τα πήρε... Άρα σωστά χαρακτηρίζονται ελγίνεια τα τεχνουργήματα που εκλάπησαν.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 26-08-07 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-07, 22:58
Το avatar του χρήστη ΑΣΠΑΣΙΑ
ΑΣΠΑΣΙΑ Ο χρήστης ΑΣΠΑΣΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Αγαπητέ excellent,

Γνωρίζω από ιστορία, αν και σωστή η παρατήρησή σου, αλλά ο λόγος μου ήταν άκρως αλληγορικός.
__________________
ΑΣΠΑΣΙΑ

ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-07, 07:21
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Ίσως να μην γνωρίζετε ότι τα Ελληνικά Ταχυδρομεία κυκλοφόρησαν κάποτε
ελληνικά γραμματόσημα με τίτλο «ελγίνεια μάρμαρα» και είχαν παραστάσεις
από τα συγκεκριμένα κομμάτια και τελικά αποσύρθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες
(αφού πρόλαβαν και πουλήθηκαν και κυκλοφόρησαν μερικά) όταν τους εξήγησαν
πολίτες τι εστί «ελγίνειο» , τέτοια ασχετοσύνη λέμε στους ΕΛΤΑ .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 27-08-07 στις 07:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-07, 10:26
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Όλη αυτή η αδιαφορία, η απραγία και η απαιδευσιά έχει οδηγήσει τον τόπο αυτό στην σημερινή του κατάντια.. Τα "ελγίνεια" είναι μόνο ένα παράδειγμα.

Το φως έρχεται μετά το σκοτάδι, και εμείς ζούμε μέσα στο τελευταίο. Άρα πρέπει να δουν πολλά τα μάτια μας μέχρι οι απόγονοί μας να αλλάξουν ίσως το σκηνικό.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-07, 11:27
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

"Ελγίνεια μάρμαρα" : άλλη μια απόδειξη της λάθος πορείας που έχει πάρει ο Ελληνισμός, εντός και εκτός συνόρων...

Τον Ιούλιο βρέθηκα στο Λονδίνο και φυσικά έσπευσα να επισκεφτώ τα Μάρμαρα του Παρθενώνα που "φιλοξενούνται" στο Βρετανικό Μουσείο. Πουθενά εκεί δε βρήκα μια ταμπέλα στην οποία να αναφερόταν ως Μάρμαρα του Έλγιν. Ακόμα και οι Άγγλοι κατανοούν ότι δε τους ανήκουν, είναι τα Μάρμαρα του Παρθενώνα που κάποτε, κάποιος έκλεψε από την Ελλάδα. Κακώς έκανε και τα πήρε αλλά τον σταμάτησε κανείς;

Όταν θα υψώσουμε το ανάστημα μας ως έθνος τότε όχι απλά θα έχουμε τη δύναμη να τα ζητήσουμε αλλά και θα μας δοθούν.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΣΠΑΣΙΑ
Ένας πρόστυχος τίτλος σε ένα μεγαλειώδες μνημείο.
Πώς γίνεται τα μάρμαρα του Παρθενώνα να έχουν αποκτήσει έναν τίτλο που τα προσβάλλει. Είναι ασέβεια στο πρόσωπο του Φειδία που τα φιλοτέχνησε θεόπνευστα, στο πρόσωπο του Περικλή που τα είδε να αναγεννιούνται, στο πρόσωπο του Ελληνισμού που τα φιλοξενούσε τόσους αιώνες στα χώματά του, στο πρόσωπο το δικό μου που μέσα από τα γονίδιά μου είναι σύμβολο του τόπου μου.
Ελγίνεια…τι ντροπή να τα κατονομάζουμε έτσι, στο όνομα ενός τυχάρπαστου παγκόσμιου Αρχαιοκάπηλου, που τα ακρωτηρίασε, τα διαμέλισε και με απίστευτη ξιπασιά τα πήρε σπίτι του.


Συμφωνώ μαζί σου. Ο χαρακτηρισμός τους ως "Ελγίνεια" ασυναίσθητα δημιουργεί την εντύπωση ότι κατασκευάστηκαν από τον Έλγιν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΣΠΑΣΙΑ
Αλήθεια, πότε θα έρθει εκείνη η μέρα που θα τα βαφτίσουμε ξανά Ελληνικά; Πότε θα σταματήσει αυτή η τόσο άδικη εξορία; Πότε θα γυρίσουν και θα μπουν στη θέση που τους αναλογεί; Πότε θα αγκαλιάσουν τον Παρθενώνα με λαχτάρα παιδιού που το χωρίσανε από τη μάνα του;


Για να λέω τη μαύρη αλήθεια, νομίζω ότι δεν πρόκειται ποτέ να επιστραφούν. Μακάρι να μπορούσα να μοιραστώ την αισιοδοξία σου αλλά δε νομίζω ότι θα συμβεί. Μην ξεχνάμε ότι, εκτός από αυτά, εκατοντάδες (ή μήπως χιλιάδες) άλλα εκθέματα βρίσκονται επίσης μακριά από τον τόπο που τα γέννησε...




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-07, 10:04
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Για να λέω τη μαύρη αλήθεια, νομίζω ότι δεν πρόκειται ποτέ να επιστραφούν. Μακάρι να μπορούσα να μοιραστώ την αισιοδοξία σου αλλά δε νομίζω ότι θα συμβεί. Μην ξεχνάμε ότι, εκτός από αυτά, εκατοντάδες (ή μήπως χιλιάδες) άλλα εκθέματα βρίσκονται επίσης μακριά από τον τόπο που τα γέννησε...

Δυστυχώς νομίζω πως ο Μιχάλης έχει τεράστιο δίκιο εδώ. Όσοι έχετε βρεθεί στο Μεγαλειώδες Βρετανικό Μουσείο μπορείτε να καταλάβετε καλύτερα ότι αν επιστραφούν τα μάρμαρα του Παρθενώνα, θα πρέπει να επιστραφούν οι αιγυπτιακές μούμιες, τα κινέζικα εκθέμετα, τα βαβυλωνιακά πολιτιστικά στοιχεία, και έτσι τι θα μείνει να θυμίζει το μεγαλοπρεπές Βρετανικό Μουσείο παρά μόνο τα χειρόγραφα του Σέξπηρ? Δεν νομίζω πως ποτέ οι άγγλοι θα επέστρεφαν τα δικαιωματικά δικά μας μάρμαρα....
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoilio : 28-08-07 στις 10:06
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-07, 10:16
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος φίλε Μιχάλη. Όχι επι της ουσίας, αλλά κουβέντα να γίνεται…
Η διαφορά με τα άλλα εκθέματα των μουσείων (και αυτό ήταν από τα βασικά επιχειρήματα της Μερκούρης) είναι αγάλματα κατά βάση. Τα αγάλματα είναι αυτόνομα. Τα μάρμαρα του Παρθενώνα δεν είναι αγάλματα αλλά μέρη του ναού που υπάρχει.

Παράθεση:
«…Αν τα μάρμαρα επιστραφούν, αυτό θα αποτελέσει ένα προηγούμενο που μπορεί να οδηγήσει στην εκκένωση των μουσείων. Συγχωρέστε με, αλλά αυτό είναι κοινή κολακεία. Ποιος πρόκειται να ζητήσει και ποιος πρόκειται να επιτρέψει το άδειασμα των μουσείων; Επιτρέψτε μου να δηλώσω, για άλλη μια φορά, ότι πιστεύουμε πως οπουδήποτε και αν βρίσκονται τα μουσεία, αποτελούν ζωτική κοινωνική και πολιτιστική ανάγκη και πρέπει να προστατεύονται. Έχω επανειλημμένα δηλώσει ότι ζητούμε ένα αναπόσπαστο μέρος κτιρίου που ακρωτηριάστηκε. Σε όλο τον κόσμο το ίδιο το όνομα της πατρίδας μας είναι άμεσα συνδεδεμένο με τον Παρθενώνα.

Ζητούμε απλώς κάτι μοναδικό, κάτι απαράμιλλο, κάτι ιδιαίτερο της ταυτότητάς μας. Αγαπητοί φίλοι, αν υπήρχε ο παραμικρός κίνδυνος για τα μουσεία, τότε γιατί το Διεθνές Συμβούλιο των Μουσείων πρότεινε μια «ανοιχτόμυαλη στάση» στα μέλη του…»
Πηγή

Κατά τα άλλα δεν θεωρώ και εγώ ότι θα γίνει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-07, 20:44
Το avatar του χρήστη ΑΣΠΑΣΙΑ
ΑΣΠΑΣΙΑ Ο χρήστης ΑΣΠΑΣΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι Μιχάλη, teoilio και agaliarep

Σέβομαι απόλυτα την απαισιοδοξία σας (αν και εύλογα γίνεται) αλλά επειδή έχω μάθει να ακούω την εσωτερική φωνή μέσα μου που αποπνέει σοφία και δεν επιτρέπω σε πολλά ζητήματα της ζωής μου η λογική μου να είναι δούλη της ψυχής μου, θα διαφωνήσω μαζί σας.

Και αυτό το βασίζω στο ότι και τα πιο σκληρά πράγματα στον κόσμο και στην προσωπική μας ζωή έχουν ημερομηνία λήξεως. Για μένα υπάρχει και η Συμπαντική νομοτέλεια που βάζει τα πάντα στη θέση τους όταν χτυπήσει το καμπανάκι της Συγχρονικότητάς της.

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας!
__________________
ΑΣΠΑΣΙΑ

ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.