Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 12-05-07, 00:49
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Μαλιστα αυτη λοιπον ειναι η απαντηση σου στην ελευθερια που σου δινει καποιος.Εαν δεν ειχες ελευθερια εαν δεν ειχες την επιλογη ποια θα ηταν τοτε η τοποθετηση σου???
Δεν χρειαζεται να απαντησεις και ισως να περιμενες την ανταπαντηση μου με την παραπανω ερωτηση μου.
Η απαντηση σου θα ηταν μα τι θεος ειναι αυτος δεν μας επιτρεπει εκεινο δεν μας αφηνει να σκεφτουμε το αλλο παμε να κανουμε κατι και μας αποτρεπτει παμε να πουμε κατι εκτος των οριων που μας εχει επιβαλλει και μας διακοπτει παμε να λοξοδρομησουμε και μας τιμωρει μα που ζουμε σε χουντα???
Την χουντα την ειχες 7 χρονια σου αρεσε ?? μαλλον οχι την κατοχη μηπως την τουρκοκρατια οχι.
Κυριοι ειμαστε αχαριστοι ειμαστε αγνωμονες.Εχουμε πεσει στην παγιδα της ευκολης λυσης της ευκολης διεξοδου μην ξεχναμε οτι ολες τις απαγορευσεις τις εχει επιβαλει ενας και μονο ενας ο ιδιος ο ανθρωπος τωρα αν χρησιμοποιει σαν δικαιολογια οτι ολα πηγαζουν απο μια ανωτερη δυναμη οτι για ολα φταιει ο θεος ε τοτε τι να πω μηπως φταιει ο θεος που πεθανε ο πατερας μου μηπως φταιει ο θεος που ανακαλυψαμε το aids τον καρκινο τα πυρινικα που καταστρεφουμε το περιββαλον που τρεχουμε στην εθνικη με 200 και σκοτωνομαστε που γινονται πολεμοι που υπαρχει ρατσισμος και αλλα αμετριτα???
Το μωρο δεν εχει κριση εμεις εχουμε το μωρο αναλυει και αποδικοπειει
ακριβως αυτο που του λες και πραγματοποιει αυτο που του λες γιατι δεν ειναι ωριμο δεν εχει κριση αντιθετα εσυ εγω ολοι μας εχουμε κριση.
Θεωρουμε φαρσοκωμωδια την υπαρξη του Θεου αλλα δεν θεωρουμε φαρσοκωμωδια τους σκοτωμους τους βιασμους τα ειδωλα που κανουμε θεους και ιδανικα τα ναρκωτικα και τους πολεμους.
Ο θεος συγχωρει και το θεωρουμε φαρσοκωμωδια οταν ο ανθρωπος ο συγκατικος ο φιλος η γυναικα σου τα παιδια σου οι συγγενεις σου οχι μονο δεν συγχωρουν αλλα σου δινουν και μια κλοτσια να πας στον πατο με τα σκατα.
Αν καποιος ξεκοινησει μια κουβεντα με θεμα την ζωη σου και αρχιζει και σε αμφισβητει σε αποριπτει σε βριζει σε προκαλει και εσυ δεν αντιδρασεις θα θεωρηθεις λιαν επιικως βλακας αν αντιδρασεις θα ειναι κατι φυσιολογικο οπως και φυσιολογικο ειναι να μην του ξαναμιλησεις και να μην τον συγχωρεσεις ποτε αλλα ουτε και να τον στηριξεις.
Αντιθετα κατι τετοιο δεν συμβαινει με Εκεινον.
Δεν το βλεπεις δεν τον ακους δεν τον αισθανεσαι αρα δεν υπαρχει γιατι πρεπει πρωτα να δεις και μετα να πιστεψεις? και οχι το αντιστροφο ισως γιατι πολυ απλα βαριομαστε τα θελουμε όλα στο πιατο.
Δεν γινεσαι επιστημονας εαν δεν μοχθησεις δεν εχεις λεφτα εαν δεν δουλεψεις δεν χωρταινεις εαν δεν βαλεις φαγητο και το μασησεις στο στομα σου.
Υπαρχει βεβαια και κατι τελευταιο, γιατι πεθαινει ενα μωρο γιατι εχει καρκινο ενα παιδι γιατι πειναει γιατι ποναει γιατι κλαιει???
Ρωταω και εγω κατι απλο, γιατι δεν κανεις γιατι δεν κανω γιατι δεν κανουμε κατι εμεις για ολα αυτα για να μην συμβαινουν.
Ας κρινουμε τους εαυτους μας και μετα ας κρινουμε τους αλλους...

Καλο ξημερωμα σε ολους
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 12-05-07, 07:44
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Αγαπητέ 500Άγγελε
Την τοποθέτησή σου την βρίσκω εντελώς βουτηγμένη στην ρητορική πλάνη που κλειδώνει
το σκεπτικό του αφελή αναγνώστη αλλά με μερικές απλές εποικοδομητικές ορθολογιστικές σκέψεις
μπορεί να ξεκλειδώσει και να απελευθερωθεί πραγματικά η πνευματικότητα .

1
Το ζήτημα δεν είναι αν υπάρχει θεός και αν έχουμε ελευθερία και πως την διαχειριζόμαστε
αλλά αν αυτός που αυτοαποκαλείται θεός στην Βίβλο (ο Ιησούς) είναι όντως θεός ή θεοκάπηλος.

2
Φυσικά και έχουμε ελευθερία όπως και υποχρεώσεις και η κοινωνική ζωή γεννάει και
αυστηρούς νόμους όμως στα θεοκρατικά καθεστώτα θα βρεις τις χειρότερες ανθρώπινες δικτατορίες,
αντίθετα, εκεί που δεν έχουν κατορθώσει να εγκαθιδρύσουν θεοκρατική δικτατορία οι
«μεσάζοντες» του θεού (τα ιερατεία δηλαδή) φροντίζουν να γεμίζουν τα μυαλά των αφελών
με λαβύρινθους από αμφιβολίες και θεοφοβεία

3
Δεν πρέπει να έχουμε κανένα πρόβλημα με τις εύκολες λύσεις αρκεί να είναι πραγματικά λύσεις.
Αναζητάμε μια λύση που να μην δημιουργεί άλλα μελλοντικά προβλήματα, τώρα αν είναι και εύκολη, τόσο το καλύτερο.
Γιατί πρέπει δηλαδή οι εύκολες λύσεις να είναι απαραίτητα και παγίδες ; ε;
(Σημειώστε ότι τις εύκολες λύσεις τις αποφεύγουν αυτοί που θέλουν να παραπλανήσουν να αποπροσανατολίσουν
και επωφεληθούν από παρακάμψεις ή έχουν επενδύσει και θέλουν να κερδίσουν απ την διαιώνιση του προβλήματος)

4
Παράθεση:
Η απαντηση σου θα ηταν μα τι θεος ειναι αυτος δεν μας επιτρεπει εκεινο δεν μας αφηνει να σκεφτουμε το αλλο παμε να κανουμε κατι και μας αποτρεπτει παμε να πουμε κατι εκτος των οριων που μας εχει επιβαλλει και μας διακοπτει παμε να λοξοδρομησουμε και μας τιμωρει μα που ζουμε σε χουντα???
Αυτό είναι κομμάτι απάντησης ενός πολύ ρηχού προβληματισμού.
Ας αναρωτηθούμε κάτι λίγο πιο εξεζητημένο και λίγο παραπέρα απ τα συνηθισμένα .
Ο υιός του θεού κατέβηκε στην γη, δεν μας έγραψε ο ίδιος ούτε μισή πρόταση σε ένα κομμάτι πάπυρο, δεν φρόντισε για αυτό,
έδρασε μόλις μερικούς μήνες μετακινούμενος από χωριό σε χωριό διανύοντας απίστευτα μεγάλες αποστάσεις και μη δίνοντας
την ευκαιρία στον πολύ κόσμο να επαληθεύσει την θεικότητά του.Ήταν φυσικό αυτοί που σχεδίασαν αυτό το σόου θεοκαπηλίας
να αντιληφθούν πως η λαϊκή ψευδαίσθηση δεν θα μπορούσε να συντηρηθεί για πολύ. Ο «θεός» έπρεπε να έρθει, να γεμίσει
την κοινωνία με φήμες και να φύγει θεαματικά και οριστικά το συντομότερο. Διαφορετικά αργά ή γρήγορα θα ξεσκεπαζόταν
στα πλήθη η αδυναμία του να θεραπεύσει. Αργά ή γρήγορα θα ξεφούσκωνε το μπαλόνι. Όταν η φήμη του μεσουρανούσε ,
τότε έπρεπε να σταυρωθεί και αναστηθεί θεαματικά (πλην όμως εικονικά) .

Δεν έγραψε επίσης κανένα θεϊκό γράμμα για να μην αποκαλυφθεί η κενότητά του και πως καμία σχέση δεν είχε με θεούς.
Η Αγία Γραφή λένε είναι θεόπνευστη, φράσεις που εμπεριέχουν πολλές σημασίες,
Όμως, τι και αν απλά έχει γραφτεί από ανθρώπους επαγγελματίες στο ψεύδος και υποπίπτουν και οι ίδιοι σε νοηματικά λάθη;
Τι και αν τα θαύματα απλά δεν επαληθεύονται ; Και αν είναι απλός τσαρλατανισμός ή παρεξήγηση φυσικών φαινομένων;

Πάντως καμιά σύγχρονη θρησκεία και πίστη δεν φαίνεται να λαμβάνει στα σοβαρά υπόψη το μεγαλείο
τις λεπτές αποχρώσεις και την πολυπλοκότητα του Σύμπαντος που ανέδειξε μόνο η Επιστήμη.
Το γεγονός ότι καμία από τις ανακαλύψεις της σύγχρονης επιστήμης δεν έχει προλεχθεί στην Αγία Γραφή μας βάζει
σε περαιτέρω υποψίες για την θεία της έμπνευση.

5.
Δεν θεωρούμε φαρσοκωμωδία την ύπαρξη θεού ούτε τα εγκλήματα που συμβαίνουν κάθε μέρα σε βάρος αθώων.
Φαρσοκωμωδία ερευνάμε και διαπιστώνουμε πως έχουμε στον συγκεκριμένο θεοκάπηλο και την συμμορία του
και τα αναστάσιμα θαύματα που αυτοί εμπνεύστηκαν.



6
Παράθεση:
Ο θεος συγχωρει και το θεωρουμε φαρσοκωμωδια οταν ο ανθρωπος ο συγκατικος ο φιλος η γυναικα σου τα παιδια σου οι συγγενεις σου οχι μονο δεν συγχωρουν αλλα σου δινουν και μια κλοτσια να πας στον πατο με τα σκατα.
Αν καποιος ξεκοινησει μια κουβεντα με θεμα την ζωη σου και αρχιζει και σε αμφισβητει σε αποριπτει σε βριζει σε προκαλει και εσυ δεν αντιδρασεις θα θεωρηθεις λιαν επιικως βλακας αν αντιδρασεις θα ειναι κατι φυσιολογικο οπως και φυσιολογικο ειναι να μην του ξαναμιλησεις και να μην τον συγχωρεσεις ποτε αλλα ουτε και να τον στηριξεις.
Αντιθετα κατι τετοιο δεν συμβαινει με Εκεινον.
Δεν το βλεπεις δεν τον ακους δεν τον αισθανεσαι αρα δεν υπαρχει γιατι πρεπει πρωτα να δεις και μετα να πιστεψεις? και οχι το αντιστροφο ισως γιατι πολυ απλα βαριομαστε τα θελουμε όλα στο πιατο.
Δεν γινεσαι επιστημονας εαν δεν μοχθησεις δεν εχεις λεφτα εαν δεν δουλεψεις δεν χωρταινεις εαν δεν βαλεις φαγητο και το μασησεις στο στομα σου.
Υπαρχει βεβαια και κατι τελευταιο, γιατι πεθαινει ενα μωρο γιατι εχει καρκινο ενα παιδι γιατι πειναει γιατι ποναει γιατι κλαιει???
Ρωταω και εγω κατι απλο, γιατι δεν κανεις γιατι δεν κανω γιατι δεν κανουμε κατι εμεις για ολα αυτα για να μην συμβαινουν.
Ας κρινουμε τους εαυτους μας και μετα ας κρινουμε τους αλλους...
Όλα αυτά που λες είναι εντελώς υποκειμενικά, σε μεγάλο βαθμό αστήρικτα και το μόνο που πετυχαίνουν να καλλιεργήσουν
σε ανθρώπους που δεν είναι ενημερωμένοι επαρκώς λαβύρινθους από αμφιβολίες και ψυχολογικές αναστολές και υποτίμηση
των δικών τους εσωτερικών δυνατοτήτων να αντεπεξέλθουν στις καθημερινές δυσκολίες. Θα τα χαρακτήριζα με λίγες
λέξεις ως θρησκευτικό λαϊκισμό και θεολογική δημαγωγία

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 12-05-07 στις 07:48
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 12-05-07, 08:20
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Όλα αυτά που λες είναι εντελώς υποκειμενικά, σε μεγάλο βαθμό αστήρικτα και το μόνο που πετυχαίνουν να καλλιεργήσουν
σε ανθρώπους που δεν είναι ενημερωμένοι επαρκώς λαβύρινθους από αμφιβολίες και ψυχολογικές αναστολές και υποτίμηση
των δικών τους εσωτερικών δυνατοτήτων να αντεπεξέλθουν στις καθημερινές δυσκολίες. Θα τα χαρακτήριζα με λίγες
λέξεις ως θρησκευτικό λαϊκισμό και θεολογική δημαγωγία
Ίσως αποτελέσει έκπληξη, αλλά ΣΥΜΦΩΝΩ με την τελευταία διαπίστωση της Litsas. Αν και διαφωνώ σε αρκετά από τα επιμέρους σημεία της κριτικής της -και όσοι μας διαβάζουν γνωρίζουν καλά ότι "έρχομαι από άλλο δρόμο" - δεν μπορώ παρά να επισημάνω την υποκειμενικότητα των αποψέων και τα σαθρά επιχειρήματα...μακάρι 5ος Άγγελος τα πράγματα να ήταν τόσο μα τόσο απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 12-05-07, 12:34
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Cool γεια σας είμαι ο Melhisedek και είμαι καινούργιος στο forum

Και το μυαλό δε φαίνεται τι σημαίνει πως δεν έχουμε μυαλό?Συμφωνώ σε πολλά σημεία με την Litsa,που κάποιοι δε άκούν καθόλου αυτά που λέει,πόσο μάλλον να τη σεβαστούν.Ο Θεός,είτε μας αρέσει,είτε όχι υπάρχει και είναι ίδιος για όλους.Ο καθένας μπορεί μέσα του να τον ΄΄πλάθει΄΄ όπως του αρέσει.Άλλοι τον θεωρούν δίκαιο,άλλοι άδικο(γιατί προφανώς δε τους έδωσε αυτά που περίμεναν,όμως ο Θεός δεν είπε ποτέ:΄ κάτσε και θα στα δώσω όλα΄) και πάει λέγοντας.Όταν αναγνωρίζεις την σοφία με τα οποία δημιουργήθηκαντα πάντα αναγνωρίζεις και τον Δημιουργό,-που άσχετα από το πλαίσιο της θρησκείας είναι Θεός Αγάπης.
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 12-05-07, 19:37
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Πανάρχαια η μέθοδος , να αποδίδουμε τα φαινόμενα που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε σε θεό και να την ονομάζουμε θρησκεία.
Άρρηκτα συνδεδεμένη μ αυτή και η ύπαρξη των εκάστοτε ιερέων που σπεύδουν με φοβέρες κι απειλές (έμμεσες πάντα ) να μαντρώσουν το ποίμνιο.
Είναι αυτοί που ζουν από τους υπόλοιπους ,που επιβάλλονται ,που έχουν άμεσο συμφέρον και εμφανίζονται αυτόματα ,σε όλες τις διαβαθμίσεις τους ,με την «δημιουργία» της θρησκείας που αντιπροσωπεύουν.
Στην προκειμένη περίπτωση της «δημιουργίας» του χριστιανισμού ,γνωρίζουμε τους πρωτεργάτες ,την καταγωγή τους ,και τα οφέλη της ράτσας τους απέναντι στους ρωμαίους ,αν το εγχείρημα έπιανε τόπο.
Κεντρικό πρόσωπο της ιστορίας ήταν ο Ιησούς ή Εμμανουήλ ή όπως τέλος πάντων ήταν γραμμένος στα μητρώα αρρένων της εποχής.
Αυτόν εξετάζουμε κι αυτό είναι το θέμα του topic.
Η διδασκαλία όπως την απέδωσαν άλλοι κι όχι ο ίδιος (γιατί άραγε?) ,αλλά κυρίως η ανάστασή του. Χωρίς αυτή όλα θα ήταν μάταια και δεν θα προσέδιδαν την θεϊκή φύση.
Για να έχουμε όμως ανάσταση , πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε βέβαιο θάνατο .
Εκεί νομίζω πως πρέπει να εστιάσουμε την συζήτηση ,στον θάνατο (της ανθρώπινης φύσης έστω )του Ιησού.
Γιατί διαφορετικά τα θαύματα όπως περιγράφονται ,αλλά και η ανάσταση η ίδια μοιάζουν με τα τεχνάσματα του κόπερφιλτ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη t.ASSOS : 12-05-07 στις 19:38
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 14-05-07, 15:02
talws Ο χρήστης talws δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2007
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αγαπητε μου 5οος Αγγελος
δεν αποδιδεις ολα τα δινα που προανεφερες στο θεο αλλα φανταζομαι πως του αποδιδεις ενα θαυμα που εγινε και σωθηκε καποιος η οτιδηποτε καλο συμβαινει.Ο καλος θεουλης επεμβαινει για να σωσει και να κανει το καλο και οτι κακο συμβαινει γυρω μας φταιμε εμεις η ο σατανας...Μην δεχεσαι ντε φακτο οτι ο θεος μου δινει την ελευθερια γιατι πρωτον για τις καταστασεις που ανεφερες οπως χουντα κατοχη τουρκοκρατια κτλ την ελευθερια μου την κερδισα μονος μου χωρις τον καλο Θεουλη που επετρεψε σε ολους αυτους να με βασανισουν και δευτερον ο θεος μας εξεδιωξε απο τον παραδεισο γιατι και εκει ειχαμε ανελευθερια...Και μιας και ανεφερες παραδειγματα εχω και γω μερικα να αναφερω.Ας θυμηθουμε τι εκανε ο θεος της αγαπης κατα την εξοδο των ισραηλητων απο την αιγυπτο στους αιγυπτιους.Αλλα βεβαια ξεχασα πως οι Εβραιοι ειναι ο αγαπημενος λαος Του.Η ουσια των πραγματων για μενα ειναι πως οταν δινεις ελευθερια χωρις περιορισμους αλλα με κριση αυτο δεν ειναι ελευθερια αλλα ενα νομικο πλαισιο που για την εποχη που εφαρμοστηκε ηταν απολυτα σωστο.Αλλα πλεον καποια πραγματα επρεπε να ειχαν εκσυνχρονιστει οπως εκανε για παραδειγμα η καθολικη εκκλησια.Στο κατω κατω για το πω και καπως απλα εγω δεν γουσταρω να με κρινει κανενας θεος για τις πραξεις μου το μονο που δεχομαι να με κρινει ειναι ο συνανθρωπος μου που βρισκεται στην ιδια κατασταση με μενα.Δεν θελω να ζω σε εναν ''μεγαλο αδερφο'' που οτι κανω το βλεπει και μετα με τιμωρει η με επιβραβευει.Τι εχουμε δηλαδη με τον θεο μια σχεση συμφεροντος?Εισαι καλος παραδεισο εισαι κακος κολαση?Πολυ δικαιοσυνη και ελευθερια του ατομου εχει πεσει σε αυτην την θρησκεια και εχω αρχισει να ανυσηχω.Γενικα για τον Χριστο και την ανασταση του θελω να πω πως στο 2007 που ειμαστε και με μονα τα ευαγγελια να αναφερουν το περιστατικο δεν μπορουμε να βγαλουμε μια σαφη πραγματικη ιστορικη εικονα.Βασει λοιπον της δικης μου λογικης οσο μπορει να αναστηθει καποιος αλλο τοσο μπορει καποιος να πεθανει δυο φορες.Σκεφτειτε το λιγο...Και καλα να το πιστυεαν πριν αρκετα χρονια αλλα να πιστευω κατι παραλογο απλα επειδη μου το εγραψε καποιος που ειχε συμφερον να το γραψει,σημερα?Μηπως καποιοι μας θεωρουν ακομα και σημερα ποιμνειο (προβατα) τους?Τοσα χρονια σκοταδισμου και μιας και μονης αποψης ειναι δυσκολο ο κοσμος να αλλαξει μυαλα απο την μια μερα στην αλλη.Ελπιζω μονο οι επομενες απο εμας γεννιες να μην ειναι τοσο ευπιστες που να πιστευουν οτι εβρεχε και ψωμια απο τον ουρανο και οτι ανοιξε η θαλασσα στα δυο...Τουλαχιστον αυτο...Καλημερα σε ολους σας...
__________________
Πως θα βρω την αληθεια τη στιγμη που δεν ξερω αν ζω σενα ψεμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη talws : 14-05-07 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 21-05-07, 14:32
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Πιθανών ένα από τα πιο καλοστημένα κόλπα όλων των χρόνων. Επηρέασε ιστορικά, χρηματικά και σίγουρα δεν ήταν απλό το πράγμα. Το ίδιο πράγμα προσπάθησε να κάνει και ο Χίτλερ. Πήρε δηλαδή το πτώμα μιας κοπέλας και ισχυρίστηκε πως είχε αναστηθή, ενώ το είχε κρύψει. Να θυμήσω κάτι που ίσως κάποιοι το θεωρήσουν άσχετο. Στην ελληνική αλλά και γενικότερα στη λαογραφία τοων βαλκανικών λαών αναφέρεται πως αυτοί που ανασταίνονται είναι βρυκόλακες. Μάλλον είναι κόλπο της εκκλησίας που ήθελε μόνο τον Χριστό να ανασταίνεται. Το κείμενο που στην αρχή της συζήτησης εμφάνισε ο beetjuice μου φάνηκε πολύ έξυπνο. Και πολύ σωστό. Και ακόμα σας αναφέρω και γω κάτι. Ο Buckland γράφει πως και σε άλλες θρησκείες ο θεός πεθαίνει για να σώσει τον λαό του. Και πιο το νόημα να στηριζόμαστε σε πράγματα που έχουν υποστηριχτεί εδώ και 2000 χρόνια; Μπορεί να μιλάν για την αγάπη αλλά μόνο αυτό δεν βλέπουμε να έφερε με τον <<ερχομό> του ο Χριστός. Ούτε λύτρωση είδε κανείς. Κανέναν δεν είδα να καθαρίζετε από τις αμαρτίες. Και πως είναι δυνατόν να κυριαρχεί τόσο ο δογματισμός; Κάθε Πάσχα βλέπω τις κυρές να κάνουν μετάνοιες. Λες και κάτι κάναν. Έτσι υποτιμάται το ανθρώπινο είδος. Πέφτουμε σε μετάνοιες και από κει περιμένουμε να έρθει η <<άγια φώτηση>>. Μας βάζουν από μικρούς σε καλούπια. <<Εγώ είμαι η αλήθεια>>. Για αυτό ότι είναι έξω από την εκκλησία θεωρείται σατανικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 21-05-07 στις 14:34
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 22-05-07, 23:39
zephyrous Ο χρήστης zephyrous δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Τί γλώσσα μιλούσε ο Χριστός;

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στην οποία κανείς μέχρι τώρα δε μπορεί να μου απαντήσει.Τί γλώσσα μιλούσε ο Χριστός όταν πάνω στο σταυρό είπε:"ηλί ηλί, λαμά σαβαχθανί":Η Καινή Διαθήκη λέει οτι ήταν αραμαϊκά.Ειναι όμως δυνατόν να μην τα καταλαβαίνανε όσοι ήταν εκεί;τα αραμαϊκά είναι τα αρχαία εβραϊκά.
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 23-05-07, 15:29
talws Ο χρήστης talws δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2007
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Η ερωτηση σου αυτη αγαπητε zephyrous ισως να εχει και απλη απαντηση.Οι παρευρισκομενοι πιθανον ηταν αγραμματοι βοσκοι νοικοκυρες και ψαραδες αρα καπως δυσκολο να ηξεραν τα αραμαικα.
Επισης που στηριζεις την αποψη πως δεν καταλαβαιναν?
__________________
Πως θα βρω την αληθεια τη στιγμη που δεν ξερω αν ζω σενα ψεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 24-05-07, 23:54
zephyrous Ο χρήστης zephyrous δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Επισης που στηριζεις την αποψη πως δεν καταλαβαιναν

Στην Καινή Διαθήκη λέει οτι οι παρευρισκόμενοι πιστεύαν πως φωνάζει τον προφήτη Ηλία.Ρίξε μια ματιά στην Καινή Διαθήκη και θα καταλάβεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.