Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-05, 23:53
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Lightbulb Τα παιδιά του 83' :Το Επίμαχο ερωτηματολόγιο.

*Άρθρο για τα παιδιά του 83 : http://www.metafysiko.gr/?p=2641
*Άρθρο για τα παιδιά indigo: http://www.metafysiko.gr/?p=2260



Δε πίστευα πως υπάρχουν τα ερωτηματολόγια για τα οποία μιλούσαν πολλοι και ακόμα μιλούν. Τώρα που τα διάβασα (υπάρχουν σαν κείμενο στη σελίδα μας : http://www.metafysiko.gr/?p=2856 ), έμεινα έκπληκτος… όχι επειδή υπάρχουν … αλλά από το τι και πως ρωτάνε. Είναι όχι απλά ύποπτο αλλά παράλογο να ρωτάς κάτι τέτοιο από ένα παιδί που δεν έχει ακόμα άποψη …

Όπως και να έχει θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το σκοπό των ερωτηματολογίων, το όφελος που θα αποκομίσουν και ποιοι θα επωφεληθούν.

Φυσικά και δεν θέλω να εννοήσετε τίποτε σχετικό με Ομάδα Ε κτλ κτλ. Αν έχετε να πείτε κάτι για αυτούς, κάνουμε άλλο θέμα.

Πάντως εγώ πιστεύω πως ήταν μια στατιστική ανάλυση για να δούνε και να προσπαθήσουνε να προβλέψουνε τις ανάγκες της νέας γενιάς του τότε. Να τις προβλέψουνε ως προς τις καταναλωτικές τους συνήθειες κτλ. Πάντως αυτή είναι η περισσότερο ηλίθια υπόθεση σχετικά με το σκοπό των ερωτηματολογίων, που έχω. Οι υπόλοιπες είναι όλες συνομοσιολογικές. Επειδή θέλω να τις αναλύσω καλά, θα γράψω άλλη φορά για αυτά (στο εγγύς μέλλον).
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 17-03-12 στις 02:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-05, 19:40
pzoumpoukos Ο χρήστης pzoumpoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2004
Περιοχή: Lakonia
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Για το συγκεκριμένο θέμα είχα ακούσει πάρα πολλά, τώρα όμως που είδα το ερωτηματολόγιο απογοητεύτικα! Σχεδόν το ίδιο ερωτηματολόγιο απάντησα και εγώ όταν έδινα κατατακτήριες εξετάσεις για στρατιωτικές σχολές. Και λέω σχεδόν το ίδιο γιατί μετά από κάποια χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς. Θα προσπαθήσω να βρώ ένα φυλλάδιο, αν κυκλοφορούν ακόμα.
Φιλικά, pzoumpoukos
__________________
Same
Shit
Different
Day
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-05, 14:52
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Εξετάζοντας το επίμαχο ερωτηματολόγιο, βρήκα τον εαυτό μου να βασανίζεται από πολλές απορίες για τις αντιφάσεις που προκύπτουν. Πως μπορεί να χαρακτηρίζεται από τον κο Ματσανιώτη αυτό το ερωτηματολόγιο ως «επιδημιολογική μελέτη» όταν ρωτάει για μάγια και τηλεπάθειες; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Πως μπορεί να δηλώνει ότι «αυτό το ερωτηματολόγιο πρέπει να είναι ΑΝΩΝΥΜΟ – μη γράψεις το όνομά σου σε αυτό» όταν το ερωτηματολόγιο είναι καταφανέστατο πως προκατασκευάστηκε ειδικά για τα παιδιά που γεννήθηκαν σε συγκεκριμένη περίοδο – άρα γνωρίζουν σε ποια θα απευθυνθούν ακριβώς. Όποιος έχει δουλέψει στις δημοσκοπήσεις (όπως κι εγώ για κάποια περίοδο), ξέρει τα κόλπα για την ταυτοποίηση δήθεν «ανώνυμων» ερωτηματολογίων με ονομαστικές καταστάσεις. Εξάλλου το λέει επί λέξει: «Εσείς, γεννημένοι τον Απρίλιο του ’83, ανήκετε σε μια ομάδα παιδιών για τα οποία σε αυτές τις χώρες, όπως η Ελλάδα, έχουν συγκεντρωθεί πληροφορίες για την ενδομήτρια ζωή (σ.σ. Ορίστε;;; Πως μας παρακολουθούν ακόμη και μέσα στη μήτρα;;; ) μέχρι και την ηλικία των επτά ετών». Θεωρώ ότι περιέχει έναν ύποπτο ελιτισμό διότι, πως αλλιώς ερμηνεύεται η φράση «θεωρούμε ότι είστε τα ‘τυχερά παιδιά’ της χρονιάς». Αυτό τι είναι πάλι, τζόκερ; Τελικά, δεν μπορώ να συλλάβω ακριβώς τη σκοπιμότητα αυτής της ενέργειας. Έχει ένα τόσο έντονο άρωμα αστρολογίας – τα παιδιά του συγκεκριμένου Απρίλη του ’83 – που αντιφάσκει σκανδαλωδώς με τον ορθολογισμό της επιστήμης αλλά και το πρόσχημα της επιδημιολογικής μελέτης που αφορά καθαρά πεδία της ιατρικής. Και μια επιδημιολογική μελέτη, δεν έχει ποτέ αποκλειστικό κριτήριο μια χρονική αιτίαση, αλλά συνολικά και το κοινωνικό και το βιοτικό πλαίσιο των εξεταζόμενων μερών. Δηλαδή, περισσότερο λογικό είναι να πει κανείς «κάνω μια επιδημιολογική μελέτη στην περιοχή της Κυψέλης για να εντοπίσουμε τους βαθμούς των τάσεων παχυσαρκίας εφήβων σε σχέση με την περιοχή της Εκάλης την περίοδο ’90 – ‘00» αλλά από πού προκύπτει επιστημονικά ότι μια συγκεκριμένη χρονική περίοδος επιδρά αποκλειστικά και μόνο σωματικά και πνευματικά μια κατηγορία ανθρώπων; Αυτά είναι αστρολογία. Και μάλιστα, επιβεβαιωμένα, αστρολογία από τη Ακαδημία Αθηνών και το Πανεπιστήμιο Αθηνών; Κάτι δεν πάει καλά…

ΥΓ. Αν απορείτε για τις ταυτοποιήσεις προσώπων των «ανώνυμων» δημοσκοπήσεων, προσέξτε καλά το πεδίο που λέει «κωδικός ερωτηματολογίου». Προφανώς αφορά αύξοντα αριθμό και το απλό κόλπο είναι το εξής: δίνουμε το «ανώνυμο» και αριθμημένο ερωτηματολόγιο στον Γιώργο Παπαδόπουλο που κάθεται στο τρίτο θρανίο στη δεξιά σειρά της τάξης…
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-05, 22:02
Alpine Ο χρήστης Alpine δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2005
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Γνωρίζω ένα άτομο που είχε την τύχη να γεννηθεί Απρίλη '83.
Πέρα από τις καθαρά επιστημονικές έρευνες,είναι αλήθεια ότι καθόλη τη διάρκεια της ζωής του,ως τώρα,διάφορες οργανώσεις αποκρυφιστικής φύσης έκαναν,και ίσως κάνουν,προσπάθειες να το προσεγγίσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-05, 19:51
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

to oti to erwtimatologio exei kapoia simeia pou fainontai perierga einai sigouro. Tha prepei na pw oti oson afora stin endomitrio zwi anaferetai profanws se mia seira apo methodous opws i amniokentisi, i lipsi xoriakwn laxnwn, ta 3 yperixografimata tis kyisis, kai pithanws se alles eksetaseis pou dinoun orismenes plirofories gia to embryo. Auta leei i iatriki.
Oson afora se erwtiseis allou eidous, sxetika me to an niwthei kaneis pws ton parakolouthoun, tou kleboun tis skepseis, an pisteuei sta magia ktl autes ginontai gia na diapistwthei i yparksi i mi orismenwn psyxologikwn kai psyxiatrikwn pathisewn, pithanwn diladi psyxwsewn, neurwsewn ktl. Tetoies erwtiseis yparxoyn se polla psyxiatrika test, opws auta pou ginontai stis eksetaseis gia tis stratiwtikes sxoles kai oi opoies katastaseis mporei na exoun ameso antiktypo stin egkatastasi mias pathologikis katastasis pou na sxetizetai me tin ypertasi, tin paxysarkia kai polles alles katastaseis. An kapoios px pisteuei oti ton parakolouthoun, exei auksimeno agxos, ara k auksimeni ekkrisi adrenalinis, pou auksanei ton kardiako rythmo kai tin piesi k an syndyazetai me kakes diatrofikes sinitheies yparxei auksimeni pithanotita gia kardiaka epeisodia ktl.
Twra, an tetoies erwtiseis xrisimopoiountai apo to sygkekrimeno erwtimatologio k gia allous skopous auto den mporei na to pei kaneis me sigouria. An isxyei kati tetoio omws, den sas fainetai na einai poly aprosektoi oi enorxistrwtes tou?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-05, 10:05
xainhs Ο χρήστης xainhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

γεια και χαρά και πολλά τα έτοι!είχα την τύχη να γεννηθώ απρίλιο του 83!καταρχήν να σας ενημερώσω ότι δεν νιώθω τίποτα το ξεχωριστό και ούτε νομίζω ότι έχω κάποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικά που θα με έκαναν να νιώθω έτσι!αυτή η επισήμανση για κάποιους που θα αρχίσουν το δούλεμα! θυμάμαι κάποιο ερωτηματολόγιο στο δημοτικό δεν θυμάμαι αν είναι ακριβώς το ίδιο αλλα σίγουρα ήταν παρόμοιο!μηνάμε στην ταξί 5 παιδιά που προφανώς ήμασταν γεννημένοι απρίλιο του 83!επιβεβαιώνω σίγουρα για ένα άτομο μιας και είμαστε ακόμα φίλοι!θυμάται και αυτός το εν λόγο ερωτηματολόγιο!θυμάμαι ότι αφιερώσαμε μια ολόκληρη ώρα και τα υπόλοιπα παιδιά βγήκαν έξω για διάλειμα και μηνάμε στην ταξί 5 μαθητές και η δασκάλα. Την πρώτη σελίδα την συμπληρώσαμε με την βοήθεια της ο καθένας ξεχωριστά!μετά μας έδωσε τα φυλλάδια να τα συμπληρώσουμε μονη μας!αυτό που μου έμεινε ήταν ότι της τελευταίες σελίδες τις συμπλήρωσα χωρίς να διαβάζω τη λένε γιατί ήθελα να πάω να παίξω μπάλα με τα υπόλοιπα παιδιά! δεν έδωσα πολύ σημασία τότε!θυμάμαι όμως την χαρακτηριστική απορία και τον προβληματισμό της δασκάλας για αυτό το ερωτηματολόγιο!σας υπενθυμίζω ότι έχουν περάσει πολλά χρονια από τότε και δεν θυμάμαι αν ήταν το ίδιο ερωτηματολόγιο! είμαι όμως σίγουρος ότι κάτι τέτοιο συμπλήρωσα μιας και ένιωσα πολύ άβολα που έμμηνα στην ταξί μαζί με άλλους 5 συμμαθητές μου όταν όλοι οι άλλοι ήταν έξω και γλίτωναν το μάθημα!
__________________
του κύκλου τα γυρίσματα.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-05, 00:39
Το avatar του χρήστη ΗΛΕΚΤΡΑ
ΗΛΕΚΤΡΑ Ο χρήστης ΗΛΕΚΤΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2005
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Τώρα αν σας πω πως - αν και δεν γεννήθηκα το 1983 αλλά ούτε κατά το μήνα Απρίλη, ωστόσο αισθάνομαι πως, αν απαντούσα το ερωτηματολόγιο τώρα, που δεν θεωρούμαι ως έφηβη - θα απαντούσα θετικά σε πολλές ερωτήσεις του τύπου :"νιώθεις καμιά φορά σα να είσαι προορισμένος για να γίνεις σπουδαίος/α", πώς θα με χαρακτήριζε κάποιος; Ως "ψυχώ"; Το ωραίο είναι πως νομίζω πως τις ίδιες ακριβώς απαντήσεις θα έδινα είτε στα 17 μου είτε τώρα, λίγα χρόνια μετά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-05, 16:26
Το avatar του χρήστη rania_thani
rania_thani Ο χρήστης rania_thani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ
- αν και δεν γεννήθηκα το 1983 αλλά ούτε κατά το μήνα Απρίλη,- θα απαντούσα θετικά σε πολλές ερωτήσεις του τύπου :"νιώθεις καμιά φορά σα να είσαι προορισμένος για να γίνεις σπουδαίος/α", πώς θα με χαρακτήριζε κάποιος; Ως "ψυχώ";
Και να ήσουνα η μόνη…
Εγώ που γεννήθηκα Απρίλιος του 82’ τα ίδια πράγματα σκέφτομαι. Αν όχι από τα 17 μου, τα τελευταία 3 χρόνια, όμως κάτι τέτοιο έχω καταλάβει… πως μάλλον γεννήθηκα για κάποιον βαθύτερο λόγο…
[δεν είσαι η μόνη…. ]
__________________
Ύστερα από τόσα χρόνια απελπιστικής προσπάθειας βρείκα την ψυχή μου, μα ήταν τόσο βρόμικη που δεν ξέρω αν τελικά την θέλω πίσω, πια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-05, 00:58
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Μετα απο μια συζητηση που εγινε στο irc για το συγκεκριμενο θεμα θα ηθελα να προσθεσω κατι...
Αν θυμαμαι καλα την σχολικη χρονια 2002-03 που πηγαινα 1η λυκειου μας μαζεψαν όλα τα παιδια της πρωτης και μας ειπαν πως θα πρεπει να απαντησουμε ενα ερωτηματολόγιο.
Επέλεξαν μερικά παιδια απο την θεσσαλονίκη στην τυχη (; ) και μας εδωσαν αυτο το ερωτηματολόγιο.
Το συμπληρώναμε για 3 ωρες και εβγαινες απο την αιθουσα μόνο αν ηθελες να πας τουαλέτα.Μας εδωσαν ενα χυμό, ενα κομπιουτερακι, χαρακα, και στυλό.
Οι ερωτησεις ηταν γενικού περιεχομένου, δηλαδή, ειχε απο ψυχολογικές ερωτησεις, ερωτησεις iq klp μεχρι ερωτησεις για τα ποσα δωματια εχει το σπιτι σου, ποσες τηλεορασεις, κινητα, κρεβατια...κλπ
δηλαδη ερωτησεις πολυ παραξενες κ εντελως ασχετες μεταξυ τους....
Ισως ειναι ασχετο αυτο το συγκεκριμενο ερωτηματολόγιο με αυτο του 83 αλλα κ παλι εχει ενδιαφερον....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-05, 10:03
Inferno Ο χρήστης Inferno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επέλεξαν μερικά παιδια απο την θεσσαλονίκη στην τυχη (; ) και μας εδωσαν αυτο το ερωτηματολόγιο.
Aμ δεν ήτανε στην τύχη. Διάλεξαν τα πιό εκλεκτά φρούτα που είχε η Θεσσαλονίκη, γιατί θέλουν να σας κλωνοποιήσουν μην πάει και χάσουν τέτοια σπουδαία μυαλά.
Παράθεση:
Οι ερωτησεις ηταν γενικού περιεχομένου, δηλαδή, ειχε απο ψυχολογικές ερωτησεις, ερωτησεις iq klp μεχρι ερωτησεις για τα ποσα δωματια εχει το σπιτι σου, ποσες τηλεορασεις, κινητα, κρεβατια...κλπ
Στις ερωτήσεις iq πήγες στην τουαλέτα;
Παράθεση:
Το συμπληρώναμε για 3 ωρες και εβγαινες απο την αιθουσα μόνο αν ηθελες να πας τουαλέτα.Μας εδωσαν ενα χυμό, ενα κομπιουτερακι, χαρακα, και στυλό.
To κομπιουτεράκι ήταν για να υπολογίσεις πόσα δωμάτια έχεις, πόσες τηλεόρασεις, πόσα κινητά, πόσα κρεβάτια ή για να μετρήσεις το iq σου σε αστρονομικές μονάδες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Inferno : 30-08-05 στις 10:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.