Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 13-10-07, 15:12
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Χάρη στο Youtube μπορείτε να δείτε πως δείχνουν οι σφαιρικοί κεραυνοί (στη φύση και στο εργαστήριο):

http://www.youtube.com/watch?v=6ioN-3UWYrY

http://www.youtube.com/watch?v=WnZrtQvGWLg

http://www.youtube.com/watch?v=Ff1xZNddQIE (αυτό δεν ξέρω αν όντως ειναι σφαιρικός κεραυνός, αλλά αν το βάλετε στην ίδια κατηγορια, καταλαβένετε γιατι οι σφαιρικοι κεραυνοί σχετίζονται μετόσες ιδιότητες...)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-10-07, 15:22
xxnioxx Ο χρήστης xxnioxx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Δεν ειναι light ball γιατι καταχριν δεν κραταει τοσο πολυ κ δεν εχει σταθερη λαμψη ... κ ουτοσιαλος στην ελλαδα δεν εχουν αναφερθη ποτε τετοια φενομενα ...

Λιτσα μου φενετε πως εχεις διαβαση παρα πολλα κ εχεις επιρεαστει ...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-10-07, 15:45
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Αγαπητή Λίτσα δε διαφωνώ ώς προς το οτι η λογική και η τεχνολογία ενος υπερεξελειγμένου πολιτισμού δε μπορει να προσσεγγίστει προς το παρον. Η διαφωνία μου είναι σε άλλα, ουσιώδη θέματα.

Δε σύγκρινά την τεχνολογία του DS1 mε αυτή ενός ΑΤΙΑ... Ανδρομέδιων. Προφανώς και η τεχνολογια 100 χρονια από σημερα θα είναι ασύλληπτη για τα σημερινά δεδομένα. Απλά το έφερα σαν παράδειγμα ότι η αρχή λειτουργίας ενος κινητήρα μπορει να οδηγει σε μετατροπή ορισμένου ποσοστού ενέργειας σε φως. Όπως πολλές μηχανές και πολλά φαινομενα στη φύση οδηγούν σε εκπομπή φωτός, σε κάποιο έυρος συχνοτήτων. Προσφέρεις ενέργεια με ένα τροπο, χάνεις με άλλο (η με άλλους). Βασική αρχή είναι αυτή.

Για την όραση, δεν τίθεται θέμα σε ποιες συχνότητες βλεπεις ο άνθρωπος και σε ποιες συχνότητες βλέπει ο εξωγήινος. Το να βλέπεις στο υπέρυθρο ή στο ορατο ή στο υπεριώδες, δε σε κάνει ούτε πιο εξελιγμένο, ούτε πιο υπαναπτυκτο. Η ανάγκη της όρασης δεν ειναι συνάρτηση της τεχνολογικής εξέλιξης. Φυσικά, θα μπορούσες να παρατηρέις στο υπέρυθρο και να βλεπεις τη θερμική υπογραφή των αντικειμένων, χωρις να τα φωτίζεις. Ο άνθρωπος έχει αναπτύξει όργανα για να βλεπει στο υπέρυθρο εδώ και δεκαετίες, αλλά δε βλέπω καμμια προθεση στο μέλλον να αντικαταστήσει τα μάτια του με τεχνητά, μάτια υπερύθρων, για να μη χρειάζεται φώτα...

Πέρα από τις λεπτομέριες, η ουσία είναι πως η αναγκη για όραση δεν έχει αλλάξει ως συνάρτηση της τεχνολογικής και επιστημονικής προοδου του ανθρώπου.

Παράθεση:
Οι εξωγήινοι λοιπόν θα ήταν εντελώς παράδοξο να χρησιμοποιούν τις ίδιες
συχνότητες και φάσμα με αυτές του γήινου ματιού και αυτιού. Δηλαδή και πάλι το σκέφτηκες πάρα πολύ γήινα και ανθρώπινα αλλά
οι εναλλακτικές υποθέσεις στο να κάνεις λάθος είναι πάρα μα πάρα πολλές.

Οι συχνότητες στις οποιες ειναι ευαίσθητο το ανθρωινο μάτι δεν ειναι δείγμα υπαναπτυκτου πολιτισμου. Είναι προιόν της φύσης. Δε βλέπω συνεπώς κανενα παράδοξο. Για τις παρατηρήσεις της Γης, της Σελήνης, των πλανητών, των αστεριων, των αστεροειδών και κάθε αστρονομικού και αστροφυσικου αντικειμένου, ο άνθρωπος χρησιμοποιεί εδώ και δεκαετίες όλα τα μήκη κύματος. Αντι να αλλάξει τα μάτια του, αντιστοιχεί αυτές τις πληροφορίες σε "ανθρώπινα" χρώματα και τα ερμηνεύει.

Θα μου πεις, τα πολεμικα αεροπλάνα έχουν αισθητήρες σε διάφορα μήκη κύματος και χρησιμποιούν αυτά για πλοήγηση για να μην για να μη γίνουν αναγνωρίσιμα λόγω χρήσης κάποιού συστήματος φωτισμού. Την ίδια στιγμή, ένα επισης θαύμα της ανθρώπινης τεχνολογίας, το Boeing ή το Airbus, έχει προβολεις και τους χρησιμοποιει. Τι μας δείχνει αυτό; Ότι η χρήση φωτος η όχι σε μια τεχνολογική συσκευή δεν έχει απολύτως καμμια σχέση με το τεχνολογικο επιπεδο της συσκευής αυτής, αλλα κυριώς με το σκοπο για τον οποιό η συσκευή υπάρχει.

Άρα η πιθανή ύπαρξη προβολέων σε ένα εξωγήινο ΑΤΙΑ δεν υποδεικνύει τιποτε απολύτως για την τεχνολογια του και την τεχνογνωσία των χειριστών του ή των κατασκευαστών του. Αυτό θέλω να τονισω.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-10-07, 17:04
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

"Οι συχνότητες στις οποιες ειναι ευαίσθητο το ανθρωινο μάτι δεν ειναι δείγμα υπαναπτυκτου πολιτισμου. Είναι προιόν της φύσης. "

Δεν το έθεσα έτσι. Πρόσεξε
Λέω, το ανθρώπινο μάτι είναι "κουρδισμένο" απ την φύση σε αυτές τις συχνότητες,
υπάρχουν χιλιάδες άλλα "κλειδιά" όμως, γιατί περιμένουμε τους εξωγήινους
να έχουν, απ την φύση τους, ρύθμιση όπως η δικιά μας και όχι κάποια άλλη;

Όλα αυτά τα φέρνω σαν παράδειγμα για να μεταφέρω τον προβληματισμό μου
όσον αφορά τα διάφορα "ντοκουμέντα" περί εξωγήινων που κυκλοφορούν τα
οποία φανερώνουν μια πάρα πολύ "γήινη" προσέγγιση του φαινομένου που
με τη σειρά του υποδηλώνει (βρωμάει θα έλεγα) μια καραμπινάτη ανθρώπινη
σκευωρία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 13-10-07 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-10-07, 17:11
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Γιατί εσύ αποκλείεις ότι μπορεί να υπάρχουν όμοιοι με μας εξωγήινοι;
Kαι εγώ σου λέω ότι σε ένα κολοσιαίο σαν αυτό σύμπαν η πιθανότητα του να έχεις 1000000 σωσίες σε άλλους πλανήτες είναι αρκετά καλή.
Άλλωστε ορισμένα πράγματα εξελικτικά ακουλουθούν την ίδια γραμμή.
Για παράδειγμα πρέπει να έχουν χέρια για να μπορέσουν να αναπτύξουν πολιτισμό.
Για να έχουν χέρια θα πρέπει να περπατάνε όρθιοι για να τα απελευθερώσουν.. Αλλιώς δεν έχει εργαλεία.
Τον τελειότερο εγκέφαλο να αναπτύξεις πάει στράφι αν δεν έχεις χέρια με ευέλικτα ακροδάχτυλα και καλά μάτια εννοείται...
Οι φάλαινες και τα δελφίνια είναι σχεδόν το ίδιο έξυπνα με μας, δεν τα είδα όμως να κάνουν πολιτισμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 13-10-07 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-10-07, 17:19
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Δεν το αποκλείω, όπως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε πως για δέκα συνεχόμενες
κληρώσεις του τζοκερ θα επαναληφθεί ο ίδιος νικητήριος συνδιασμός αριθμών.

Η πιθανότητα να υπάρχουν τόσοι σωσίες μου θα έπρεπε να δεχθούμε πως και εξαιτίας
των εναλλακτικών συνδιασμών στα "κλειδιά" θα έπρεπε να υπάρχουν και "ν" αριθμός
εξωγήινων κουρδισμένων σε άλλες κλίμακες.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-10-07, 17:45
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λέω, το ανθρώπινο μάτι είναι "κουρδισμένο" απ την φύση σε αυτές τις συχνότητες,
υπάρχουν χιλιάδες άλλα "κλειδιά" όμως, γιατί περιμένουμε τους εξωγήινους
να έχουν, απ την φύση τους, ρύθμιση όπως η δικιά μας και όχι κάποια άλλη;
Σε αυτό συμφωνώ. Ναι μπορει να υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί, αλλα όπως λεει και ο skeptic ίσως υπάρχουν και συνδυασμοί παρομοιοι με αυτούς που έχουμε στη Γη. Αυτο το καταλαβα απο την αρχή πως το λες.

Απλα διευκρίνησα πως ακομα και αν ολοι οι εξωγήινοι των υποτιθέμενων εξωγήινων ΑΤΙΑ βλέπουν πχ. στο υπέρυθρο, δε σημαινει πως είναι αδύνατη η πιθανότητα ύπαρξης προβολέων ή άλλων πηγών "ορατού" φωτος στο σκάφος τους. Το φώς, σε οποιοδήποτε μήκος κύματος μπορει να έχει αρκετούς διαφορετικούς λογους εμφανισής του, πέρα απο την ανάγκη για όραση.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-10-07, 11:05
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Το εύρος συχνοτήτων στο οποίο θα βλέπει ένας πολιτισμός εξαρτάται από το μέγιστο της ακτινοβολίας που εκπέμπεται από τον ήλιο του εκάστοτε εξωγήινου πλανήτη. Εμείς για παράδειγμα βλέπουμε στο ορατό γιατί το μέγιστο της ακτινοβολίας από τον Ήλιο είναι μεταξύ 4000-7000 Angstroms, όπου εμείς ονομάζουμε "ορατό"..

Συσχέτιση με νόμο planck-μέλανος σώματος (πολύ καλή προσέγγιση για άστρα): http://csep10.phys.utk.edu/astr162/l...ht/planck.html , δείτε που εκπέμπει κάθε "άστρο"-μέλαν σώμα διαφορετικής θερμοκρασίας (από 3000 Κ έως 30000 Κ)

Οπότε ένας πολιτισμός μπορεί να βλέπει στο υπεριώδες, στο "ορατό" φάσμα, ή στο υπέρυθρο ανάλογα με το αστέρι που βρίσκεται ο πλανήτης του, που μπορεί να είναι ερυθρός νάνος έως γαλάζιος γίγαντας http://en.wikipedia.org/wiki/H-R_diagram (θερμοκρασία-τύπος/χρώμα αστέρα)..για πολλούς λόγους η κατοικήσιμη ζώνη είναι μεγαλύτερη και σταθερότερη σε άστρα σαν τον ήλιο μας ή λιγότερο θερμά, για τη ζωή (έστω όπως τη ξέρουμε), οπότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχουν πολιτισμοί με το μάτι τους "κουρδισμένο" στο ορατό μέρος του φάσματος ή κατά τη γνώμη μου στο υπέρυθρο, λόγω του τεράστιου πλήθους των ερυθρών νάνων αστέρων στο γαλαξία.
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 14-10-07 στις 11:08
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-10-07, 14:24
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Quendi καλησπέρα.

Δεν ειμαι σίγουρος για αυτο που λές. Γιατι αναγκαστικά το μάτι να ειναι προσαρμοσμένο στα μήκη κύματος όπου το φάσμα δειχνει το μέγιστο;

Πχ. διαβάζω εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_system

Different species are able to see different parts of the light spectrum; for example, bees can see into the ultraviolet, while pit vipers can accurately target prey with their infrared imaging sensors.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-11-07, 18:53
aeimnistos Ο χρήστης aeimnistos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 1
Talking

Φίλε astoxaste δεν θα πάρω θέση επι του θέματος μια και δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω απ' ότι έχει ήδη αναφερθεί,αλλά θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία του αδερφού μου, που είναι παρόμοια με την δικιά σου, καθώς και την δική μου.

Καταρχήν θα πρέπει να αναφέρω οτι είμαστε κοντοχωριανοί, μια και κατάγομαι απο την Λεπτοκαρυά, γι'αυτό και οι δικές μου εμπειρίες έχουν σχέση με τον Όλυμπο.Πρώτα θα παραθέσω την εμπειρία του αδελφού μου. Πριν απο 4 χρόνια ο αδελφός μου είχε ανέβει στο Λιτόχωρο (σάββατο βράδυ αν θυμάμαι καλά) με την μηχανή του.Νωρίς το πρωί καθώς κατέβαινε απο το Λιτόχωρο, απο τον δρόμο της Αγια Μαρίνας, είδε δύο φωτεινές μπάλες να στροβιλίζονται και να αιωρούνται στον ουρανό για αρκετή ώρα με απίστευτα γρήγορες κινήσεις.Μετά απο αρκετή ώρα εξαφανίστηκαν το ίδιο περίεργα όπως και εμφανίστηκαν.Πρέπει επίσης να αναφέρω ότι κινούνταν σε σχετικά χαμηλό ύψος και ότι εκείνο το βράδυ είχε αρκετό φως μια και είχε πανσέληνο και ο ουρανός ήταν ξάστερος.

Ας έρθουμε όμως τώρα και στην δική μου εμπειρία που την έζησα ο ίδιος και έτσι πιστεύω οτι θα μπορέσω να δώσω περισσότερες λεπτομέριες.Ήταν ιούλιος του 2005 και πήγαινα μαζί με έναν φίλο μου στο σπίτι ενός γνωστού μας.Η ώρα ήταν λίγο μετά της 8 το απόγευμα( έχει σημασία αυτό γιατί αν και ο ήλιος είχε μόλις δύσει είχε ακόμα αρκετό φως και δεν είχε βγει ακόμα στον ουρανό κανένα αστέρι).Καθώς προχωρούσαμε κοιτάζαμε νότια έχοντας το βουνό στα δεξιά μας δηλαδή δυτικά και τότε ξαφνικά μια λάμψη μας έκανε να κοιτάξουμε προς το βουνό ενώ όμως δεν κοιτούσαμε το βουνό.Τότε είδαμε ένα πόλυ φωτεινό αντικείμενο να βρίσκεται λίγο πάνω απο την κορυφή του βουνού το οποίο στην αρχή αυξομείωνε την ένταση του φωτός και στην συνέχεια έμεινε αρκετά φωτεινό.Εγώ και φίλος μου κοιταχτήκαμε ταυτόχρονα και ρωτήσαμε ο ένας τον άλλον τι είναι αυτό που βλέπουμε.Δεν έχασα στιγμή και έβγαλα το κινητό μου για να το φωτογραφίσω.Έβαλα στο κινητό μου το μέγιστο ζουμ που έχει και σημάδεψα προς το βουνό,σημειοτέων το κινητό μου έχει ανάλυση 2 mega pixels, και όμως στην οθόνη του κινητού μου δεν έβλεπα τίποτα!!!Κοιτάζω ξανά προς αντικείμενο και ήταν εκεί το ίδιο φωτεινό αλλά και πάλι στην οθόνη του κινητού μου δεν έβλεπα τίποτα.Γυρνάω προς τον φίλο μου και του πω ότι δεν το βλέπω απο το κινητό και εκείνη την στιγμη γυρνάει και με κοιτάει ο φίλος μου.Όταν ξανακοιτάξαμε προς τον Όλυμπο το αντικείμενο είχε χαθεί έστι ξαφνικά όπως είχε εμφανιστεί.Όλα έγιναν μέσα σε μισό λεπτό.Σημειοτέων ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος και η ατμόσφαιρα καθαρή. Σε όσους είπα το περιστατικό οι περισσότεροι μου είπαν ότι μάλλον ήταν η Αφροδίτη αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν γιατί ήταν πολύ φωτεινότερο και μεγαλύτερο απο οποιοδήποτε πλανήτη ή άστρο.Επίσης καθήσαμε αρκετή ώρα και παρακολουθούσαμε τον ουρανό και παρατήρησα την Αφροδίτη να βγαίνει μετά απο μισή ώρα μια και είναι το πρώτο άστρο που βγαίνει στον νυχτερινό ουρανό(ασχολούμε ερασητεχνικά με την αστρονομία και μπορώ να διακρίνω αν κάτι είναι άστρο η πλανήτης και ποιό είναι το μεγεθός τους και μπορώ να γνωρίζω απο πρίν σε πιο σημείο του ουρανού θα εμφανιστούν απο μερικά βιβλία που έχω αγοράσει).

Αυτήν λοιπόν ήταν η δικιά μου εμπειρία, δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου ή αν σε μπέρδεσαψα και άλλο (μάλλον σε μπέρδεψα περισσότερο!!!) αλλά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να ήταν, λογικά σκεφτόμενος πάντα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.