Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-09-07, 14:39
LeonDegrelle Ο χρήστης LeonDegrelle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Oι wiccan είναι κατ εμέ μια κοινωνική ομάδα όπως ...

πολλές άλλες και είναι άξιοιπροσοχής αν μη τι άλλο γιατί φέρνουν νέες ιδέες στον Ελλαδικό χώρο και ίσως....σε αυτά που υποστηρίζουν δεν είναι λάθος... Δέν έχω πολλή γνώση στο θέμα αλλά η ιστιοσελίδα δυστηχώς ειναι πεσμένη και θα ήθελα επαφή με καποιον που να μπορεί να μου εξηγήσει πιο πολλά για το δόγμα τους και εν γένη την "φύση"τους.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-09-07, 09:35
paurianos Ο χρήστης paurianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Προσπάθεια διευκρίνισης

Καλησπέρα σε όλους όσους παρακολουθούν αυτή την συζήτηση.

Ο Ιεροφάντης έκανε πολύ καλά που άνοιξε ένα τέτοιο θέμα γιατί είναι καλό να γνωρίζουμε το τι συμβαίνει στην χώρα μας ακόμα και αν δεν μας επηρεάζει σε άμεσο επίπεδο, μπορεί εμμέσως ή και υποσυνείδητα, αλλά επηρεάζει κάποιο μεγαλύτερο σύνολο ατόμων που ασχολούνται, θέλουν να ασχοληθούν ή τελοσπάντων γνωρίζουν για την Wicca(Γουίκα).

Διάβασα όλες τις προηγούμενες δημοσιεύσεις και τολμώ να πω πως είχατε φτάσει στο σημείο να αναμασάτε ίδιες απορίες χωρίς όμως να προχωρά η συζήτηση.

Ο Αλέξανδρος παρέθεσε ένα τμήμα από μαθήματα Wicca που διδάσκονται και προσπάθησε να δώσει μια απάντηση στο θέμα Γουίκα. Ο Ιεροφάντης σας παρουσίασε την διακήρυξη επίσημης ανακοίνωσης του Συμβουλίου Wicca της Αμερικής το 1974, για τα Πιστεύω της θρησκείας. Επίσης μέσω διαφόρων ιστότοπων προσπαθήσατε να κάνετε κατανοητή την έννοια της Γουίκα, μια έννοια που ακόμα και στο εξωτερικό προκαλεί μεγάλες συζητήσεις.

Πριν προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια αν όχι όλα από τα ερωτήματα σας, σας παρακαλώ να συλλογιστείτε μια ήδη υπάρχουσα μεγάλη οργάνωση με δεκαετή δράση. Αναφέρομαι στο Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών(ΥΣΕΕ) που ακόμα στην Ελλάδα δεν έχει αναγνωριστεί ως θρησκεία. Βέβαια αναφερόμαστε σε μια Ελλάδα τελείως χριστιανοκυρίαρχη και ας μου επιτραπεί η έκφραση αλλά όπως κάποιοι θα γνωρίζετε μέχρι και πριν δεκαπέντε χρόνια κανένα παιδί δεν μπορούσε να κάνει εγγραφή σε δημόσιο δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο χωρίς ληξιαρχική πράξη βαφτίσεως. Το ΥΣΕΕ αν επισκεφθείτε τον ιστότοπο του ζητά απλά νομιμοποίηση και ελεύθερη άσκηση των δωδεκαθεïστών στην Ελλάδα και παράλληλα κάποια χρήση ορισμένων αρχαιολογικών μνημείων.

Πολλοί αναρωτιέστε αφού η Γουίκα θεωρείται θρησκεία γιατί δεν έχει περιορισμούς και πως γίνεται δεκατρείς αρχές αναγνωρισμένες από τις ΗΠΑ και από αρκετές πλέον χώρες να είναι αρκετές για να λειτουργεί. Επίσης, τέθηκε το θέμα πως αφού είναι τόσο ελεύθερη πως ο καθένας δεν δημιουργεί κάτι δικό του και υπό την ονομασία Γουίκα να κάνει ό,τι θέλει.

Η Γουίκα, η οποία όπως αναφέρεται ξεκίνησε το 1951 από έναν Μάγο που απλά την «βάφτισε» έτσι, είναι προέκταση και κράμα Παγανισμού και Νέο Παγανισμού, σχετικά κοντινές σαν έννοιες αλλά όποιος γνωρίζει τι είναι η Νέα Εποχή, ή New Age όπως την αποκαλούν συχνότερα, μπορεί να καταλάβει την διαφορά. Ακολουθεί στην πρακτική της μια μεγάλη Αρχή “Κάνε ό,τι θες αλλά μην βλάψεις κανένα” και μια μεγάλη αλήθεια “ό,τι και να κάνεις σου επιστρέφει τρεις φορές”, δεν το αναλύω περισσότερο γιατί ήδη έχει γίνει εκτενής συζήτηση για τον αριθμό και την εφαρμογή του τόσο σε Γουίκα όσο και σε άλλα μονοπάτια. Οπότε ναι, είναι λογικό να πιστεύει κανείς πως αν συνδυάσει κανείς αρκετά στοιχεία θα φτιάξει μια νέα θρησκεία, αλλά θα κάνει λάθος. Σας παρακαλώ όλους να ψάξετε πως «δημιουργείται» μια θρησκεία και θα καταλάβετε. Επιλέγοντας κομμάτια μιας ήδη υπάρχουσας θρησκείας απλά θα φτιάχνατε καινούργιο δόγμα αλλά ακόμα και στην Δρακονική Γουίκα δεν διαφέρει τίποτα στις διδαχές της Γουίκα. Απλά αλλάζει το κέντρο εστίασης. Ακούγονται γενικά, το ξέρω, αλλά μόνο με σοβαρή κατανόηση της φύσεως της Γουίκα καταλαβαίνει κανείς την διαφορά.

Δεν ζητώ να ψάξετε βαθιά, αλλά σας ζητώ να γνωρίσετε πριν αρχίσετε να εκφράζετε απόψεις βάσει κάποιας εμπειρίας, φυσικά εννοείται πως οι απόψεις μας διαμορφώνονται από τις εμπειρίες μας αλλά μην μένουμε μόνο σε εμπειρίες.

Να είστε ευλογημένοι από την Θεά και τον Θεό,
Είθε να σας φυλάνε και να σας καθοδηγούν,
Ιερέας Κωνσταντίνος Φ.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-09-07, 13:07
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

“Κάνε ό,τι θες αλλά μην βλάψεις κανένα”

Paurianos, μια διευκρίνηση.
Ποιός και ΠΩΣ καθορίζει τι είναι βλαβερό και τι όχι για κάποιον ?

Θέλω να πω, σαν παράδειγμα, το να δώσω ελεημοσύνη σε ένα
ζητιανάκι σε φανάρι, είναι καλή ή κακή πράξη ?

Άλλο

Λες "αλλά μην μένουμε μόνο σε εμπειρίες."

Δηλαδή, μετά την εμπειρία τι ?
Εγώ είμαι ας πούμε ορθολογιστής μέχρι εκεί που δεν παίρνει.
Το να ανιχνεύεις "απάτες" είναι θέμα τόσο εμπειρίας όσο και
πληροφόρησης, γνώσης αλλά και να διαθέτεις γυμνασμένους αισθητήρες.
Δεν χρειάζεται να καταπιάνομαι με τις χρωματιστές
πινελιές τις κάθε απάτης ξεχωριστά (δεν διαθέτω τον χρόνο άλλωστε)
αλλά από γενικά χαρακτηριστικά αυτό γίνεται αντιληπτό και πολύ
φοβάμαι πως και σε αυτή την περίπτωση έχουμε μια παραλλαγμένη
απατεωνιά. (Συγνώμη αν γίνομαι offencive, κουβέντα κάνουμε)

Δεν έχω διαβάσει ούτε μισή γραμμή για τα wica παρά μόνο όσα
αναφέρθηκαν εδώ.

ΤΙ είναι αυτό λοιπόν που θα με έκανε να βλέπω αυτό το wica με
διαφορετικό μάτι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 12-09-07 στις 13:08
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-09-07, 21:12
paurianos Ο χρήστης paurianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα Λίτσα,

Συγγνώμη που δεν μπόρεσα να απαντήσω χθες που εξέφρασες την απορία σου αλλά ο λογαριασμός δεν είναι δικός μου και σήμερα μπόρεσα να έχω πρόσβαση και να μπω.

Ρώτησες: «Ποιός και ΠΩΣ καθορίζει τι είναι βλαβερό και τι όχι για κάποιον ?»

Επίσης ρώτησες «μετά την εμπειρία τι ?» και έπειτα «Τι είναι αυτό λοιπόν που θα με έκανε να βλέπω αυτό το wicca με διαφορετικό μάτι ?»

Αν περιμένεις απαντήσεις του στυλ «κάνοντας καλό στον γείτονα, θα σημαίνει πως έκανες καλό» τότε θα απογοητευτείς. Οι πράξεις μας κρίνονται σε κοσμικό επίπεδο, οπότε το σύνολο των πράξεων μας θα μας ορίσει στο τέλος. Βέβαια καθότι ορθολογίστρια δεν νομίζω να σε καλύπτει, αλλά γενικά οι θρησκείες στηρίζονται και στο θέμα της πίστης κάτι που δεν καλύπτεται στην σκέψη του ορθολογιστή.

Όταν αναφέρομαι σε εμπειρίες, αναφέρθηκα στο τι έχει βιώσει ο καθένας και έχει διαβάσει για την Γουίκα. Βέβαια οι εμπειρίες αποτελούν σημαντικό παράγοντα στον τομέα της μαγείας αλλά στην Γουίκα και γενικά όταν κάποιος αρχίζει να ασχολείται ή να μελετά κάποια άλλη θρησκεία από αυτή που «εκπαιδεύτηκε» να πιστεύει, καλό είναι και να μπορεί να έχει κάποιον με αρκετές γνώσεις για να καταλάβει εις βάθος αυτά που πρεσβεύονται..

Το τι θα σε έκανε να δεις την Γουίκα με διαφορετικό μάτι δεν μπορώ να στο απαντήσω. Μπορώ να σου δώσω να διαβάσεις βιβλία που εξηγούν τι είναι η Γουίκα ώστε να έχεις μια ολοκληρωμένη γνώμη που να σε καλύπτει σε σχετικές συζητήσεις όπως αυτήν. Δεν σου λέω σε καμία περίπτωση να εκστερνιστείς τις διδαχές της Γουίκα αλλά σου ζητώ να καταλάβεις τι πρεσβεύει.

Ελπίζω οι απαντήσεις μου να σε βοήθησαν.

Αυτό είναι ένα γενικότερο πρόβλημα. Πολλοί προσπαθούν να εξηγήσουν την Γουίκα λες και οι ίδιοι γνωρίζουν τα πάντα οπότε και μπορούν και απαντούν. Η ερμηνεία της Γουίκα είναι ίδια με εκείνη της Χριστιανοσύνης, του Βουδισμού, του Ιουδαϊσμού και άλλων μεγάλων θρησκειών. Εξηγήστε λοιπόν πρώτα τι είναι αυτές και μετά με την Γουίκα. Δεν κάνω επίθεση απλά θα πρέπει να γνωρίζουμε πριν επιτεθούμε, μπορούμε να ρωτάμε οτιδήποτε αλλά χωρίς επιθετικό ύφος. Δεν πάει προσωπικά στην Λίτσα αλλά σε όσους κάνουν επίθεση στην Γουίκα. Είναι εξίσου ανέντιμο με το να προσβάλλει κανείς την δική σας θρησκεία.

Να είστε ευλογημένοι,
Ιερέας Κωνσταντίνος Φ.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-09-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βέβαια καθότι ορθολογίστρια δεν νομίζω να σε καλύπτει, αλλά γενικά οι θρησκείες στηρίζονται
και στο θέμα της πίστης κάτι που δεν καλύπτεται στην σκέψη του ορθολογιστή.
Πρόσεξε Κωνσταντίνε, το να είσαι ορθολογιστής δεν σημαίνει πως έχεις στον εγκέφαλό σου κάποιο "κουσούρι"
το οποίο δε σου επιτρέπει να αντιλαμβάνεσαι σε βάθος θέματα πίστεως ή άλλα υπερφυσικά ή μεταφυσικά
γεγονότα, απεναντίας αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα πάρα πολύ καλά, η διαφορά είναι ότι ο σκεπτικιστής
είναι πολύ απαιτητικός στην σχέση "αιτία αποτέλεσμα" και δεν καταλήγει στα συμπεράσματα που θα επιθυμούσε
ο ιδρυτής της θρησκείας ή ένας "εκπαιδευτής" Ιεράρχης.

Στην προκειμένη περίπτωση, αυτά που λες με καλύπτουν απόλυτα επιβεβαιώνοντας όμως ταυτόχρονα και
την ανεπάρκειά τους.

Παράθεση:
Μπορώ να σου δώσω να διαβάσεις βιβλία που εξηγούν τι είναι η Γουίκα ώστε να έχεις μια
ολοκληρωμένη γνώμη
Για να είμαι συνεπής όμως, θα έπρεπε να έκανα το ίδιο με όλες τις θρησκείες. Δηλαδή να μελετήσω
φίλια αλλά και ενάντια βιβλία άρθρα για κάθε θρησκεία ξεχωριστά. Καθώς καταλαβαίνεις αυτό είναι
πρακτικά αδύνατο διότι θα ήθελα πολλά χρόνια ίσως περισσότερες από μία ζωές. Φτάνουμε λοιπόν στο
σημείο να ζητάμε μια "έξυπνη" τοποθέτηση από τους Ιερείς, στο ΓΙΑΤΙ αξίζει να δω την τάδε θρησκεία
με διαφορετική οπτική από τις άλλες. Απάντηση λοιπόν σε αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει (ή δεν έχεις).

Παράθεση:
Ελπίζω οι απαντήσεις μου να σε βοήθησαν.
Αρκετά θα έλεγα αλλά τελικά εδραιώθηκαν ακόμη περισσότερο οι αρχικές μου "ενστάσεις" περι Γουίκας,
όχι ως προς θεολογικό περιεχόμενο της, αυτό καθ εαυτό, το οποίο μου είναι εντελώς άγνωστο, αλλά ως
προς το ότι είναι ακόμα μια θρησκεία, με διαφορετικά χρώματα παραλλαγής, στην οποία έχουν
επενδυθεί κεφάλαια και κάποιοι προσδοκούν την απόσβεση.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-10-07, 00:01
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
10. Η μοναδική μας αντίδραση προς τον Χριστιανισμό, ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία με φιλοσοφία ζωής, είναι στο σημείο που ο θεσμός τους αξιώνει πως είναι «η μοναδική αληθινή και σωστή οδός», αξίωμα που δεν επιτρέπει την ελευθερία σε άλλους και καταπιέζει άλλες θρησκευτικές τελετουργίες και πιστεύω.
11. Ως Μάγισσες και Μάγοι, δεν μας απειλούν οι διάλογοι για την ιστορία της Τέχνης, η προέλευση διαφόρων όρων και η νομιμότητα ποικίλων απόψεων διαφόρων παραδόσεων. Μας απασχολεί μονάχα το παρόν και το μέλλον μας.
12. Δεν δεχόμαστε την αντίληψη του «απόλυτου κακού» ούτε λατρεύουμε οντότητες γνωστές ως «Σατανάς» ή «Διάβολος» όπως έχουν οριστεί από την Χριστιανική παράδοση.
Τελικά αυτά τα Αμερικανάκια «δεν παίζονται».
Λες και δεν υπάρχουν φυσιολατρικοί όμιλοι στην Ελλάδα !
Μου έκανε εντύπωση όμως η παραπάνω διακήρυξη , διότι αναφέρει ονομαστικά τον χριστιανισμό δύο φορές και τις αντιδράσεις προς αυτόν , πράγμα που σημαίνει πως απευθύνεται σε άτομα με χριστιανικές καταβολές .
Από αυτούς θέλουν να οικονομήσουν .
Ο Κινέζος λόγου χάρη , δεν θα καταλάβαινε και πολλά από τους παραπάνω «όρους».

Όσο για το χτίσιμο και την νομιμοποίηση του ναού τους , με στεναχωρούν ιδιαίτερα .
Όχι γιατί δεν μου αρέσει ο ρυθμός του ή το χρώμα του .( άλλωστε δεν τον είδα ).
Είναι γιατί βάζουν την φύση ως βαζελίνη για να μας χώσουν τον ναό , ανοίγοντας τον δρόμο στον κάθε μουφτή να χτίσει το τζαμί του όπου γουστάρει .

Υ.Γ. Για να γίνει κανείς πύραρχος τι γνωστικό υπόβαθρο προϋποθέτει ?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 12-10-07, 00:36
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Δεν εχω μελετησει τη Wicca αλλα μπορω χρησιμοποιωντας την κριση και τη λογικη μου να απαντησω σε αυτα που εθεσες. Εχουμε και λεμε:\

Παράθεση:
Τελικά αυτά τα Αμερικανάκια «δεν παίζονται».
Λες και δεν υπάρχουν φυσιολατρικοί όμιλοι στην Ελλάδα !
Ενας παγανιστης δεν ειναι φυσιολατρης ή οικολογος εξ' αναγκης. Ειναι απλα στο... αιμα του, με την εννοια του οτι οι κοσμοθεαση τους ειναι πληρως εναρμονισμενη με τη φυση και το περιβαλλον.

Παράθεση:
Μου έκανε εντύπωση όμως η παραπάνω διακήρυξη , διότι αναφέρει ονομαστικά τον χριστιανισμό δύο φορές και τις αντιδράσεις προς αυτόν , πράγμα που σημαίνει πως απευθύνεται σε άτομα με χριστιανικές καταβολές .
Για μια "θρησκεια" η οποια εχει τις ριζες της στη Μ. Βρετανια (αν δεν απατωμαι) και αναπτυσσεται ραγδαια στις Η.Π.Α (και γενικοτερα στο δυτικο κοσμο), νομιζω θα ηταν απολυτως φυσιολογικο να προσπαθουν να καταδειξουν τη φιλοσοφια τους σε σχεση με την "ισχυρη ταξη". Αντιστοιχη τακτικη χρησιμοποιησαν και οι χριστιανοι εναντι των παγανιστικων θρησκειων απο τον 3ο αιωνα και μετα. Κυκλοφορουν πολλα τετοια συγκριτικα κειμενα στο εμποριο .
Παράθεση:
Όσο για το χτίσιμο και την νομιμοποίηση του ναού τους , με στεναχωρούν ιδιαίτερα .
Όχι γιατί δεν μου αρέσει ο ρυθμός του ή το χρώμα του .( άλλωστε δεν τον είδα ).
Είναι γιατί βάζουν την φύση ως βαζελίνη για να μας χώσουν τον ναό , ανοίγοντας τον δρόμο στον κάθε μουφτή να χτίσει το τζαμί του όπου γουστάρει .
Νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να λατρευει τη θεια δυναμη που τον "γεμιζει" οπου αυτος επιθυμει. Καλο ειναι ολα αυτα να γινονται με δημοκρατικες διαδικασιες και οχι οπως καποια εποχη που γκρεμιζαν ναους της μιας κοσμοθεασης και εχτιζαν απο πανω ναους αλλης θρησκειας με τα παλια υλικα...

Παράθεση:
Υ.Γ. Για να γίνει κανείς πύραρχος τι γνωστικό υπόβαθρο προϋποθέτει ?
Ρωτα τον Αλαριχο
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 13-10-07, 18:43
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuise
Ενας παγανιστης δεν ειναι φυσιολατρης ή οικολογος εξ' αναγκης. Ειναι απλα στο... αιμα του, με την εννοια του οτι οι κοσμοθεαση τους ειναι πληρως εναρμονισμενη με τη φυση και το περιβαλλον.
Η διαφορά κατά την γνώμη μου , είναι στο πώς αντιλαμβάνονται οι συγκεκριμένοι το περιβάλλον και για ποιο περιβάλλον τελικά μιλάμε .
Αν εννοούν αυτό της τσιμεντούπολης και με τον ναό πρόσθεσαν άλλο ένα λιθαράκι μπετό σ αυτό , κάπου ξεφεύγουν .
Επαφή με τη φύση δεν διακρίνω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuise
Για μια "θρησκεια" η οποια εχει τις ριζες της ........
Θα συμφωνήσω απόλυτα και χωρίς καμία αμφιβολία στα εισαγωγικά που έβαλες στη συγκεκριμένη λέξη.
Κατά καιρούς βλέπουμε ξυρισμένους με πορτοκαλί ,κουστουμαρισμένους μ ένα σακίδιο στη πλάτη ,αιρετικούς όλων των θρησκειών , ταλαντούχους αναβιωτές …..ψυχοσωτήρες γενικότερα ,που προσπαθούν να σε προσεγγίσουν .
Το παράδοξο όμως είναι πως όλοι έχουν κάτι κοινό .
Αν συζητήσεις μαζί τους ,και τελικά φτάσεις στο δια ταύτα ,έχουν το βλέμμα τους στραμμένο στη τσέπη σου .
Το ζητούμενο από την σύσταση μιας επιχείρησης .
Και τώρα ξαφνικά θυμηθήκαμε τη φύση .

Υ.Γ. ΘΕΛΩ να γίνω πύραρχος .
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 13-10-07, 18:58
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από t.ASSOS
Αν συζητήσεις μαζί τους ,και τελικά φτάσεις στο δια ταύτα ,έχουν το βλέμμα τους στραμμένο στη τσέπη σου .
Το ζητούμενο από την σύσταση μιας επιχείρησης .
Και τώρα ξαφνικά θυμηθήκαμε τη φύση .
Α, να σου πω Τάσσε, τέτοια χαριτωμένα μόνο εγώ θα λέω στο μεταφυσικό.

Όλα κι όλα σε περικαλώ.

Λοιπόν
Όταν αντιληφθείς ότι το βλέμα Του είναι πλέον "καρφωτικά" επίμονα στην
τσέπη σου και έχει δει και το πορτοφόλι σου, και πόσα λεφτά έχει μέσα,
ε, είναι ώρα να την κάνεις με ελαφρά , κινδυνεύεις λέμε.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 13-10-07, 20:06
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Α, να σου πω Τάσσε, τέτοια χαριτωμένα μόνο εγώ θα λέω στο μεταφυσικό.
Να με συμπαθάς καλή μου , δεν το κανα επί τούτου.

.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.