Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-05, 00:07
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Arrow Deja vu (ήδη ειδωθέν) και συγχρονικότητα

"Καπου το εχω ξαναζησει!".Στιγμη που ολοι μας εχουμε ζησει εστω και μια φορα στη ζωη μας.Η συγκεκριμενη αισθηση μας αποσπα εστω και για λιγο απο τη συμβατικη πραγματικοτητα και μας μεταφερει στιγμιαια σε ενα αχρονο πεδιο αποτυπωνοντας στο μυαλο μας μια εικονα ,εναν ηχο ή μια μυρωδια...
Η ψυχιατρικη κατατασσει το συγκεκριμενο φαινομενο στα πλαισια των διαταραχων της μνημης.Ωστοσο δεν ειναι λιγοι αυτοι που το τοποθετουν μεσα στο μεγαλο κυκλο των εξωσωματικων εμπειριων.Παραθεστε στοιχεια και αποψεις.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-05, 07:50
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Κάτι που μου έχει συμβεί πολλές φορές μέχρι σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν ανήκει στο deja-vu κι έδω θέλω τη συμβολή σας, είναι να βλέπω σκηνές της καθημερινότητάς μου στον ύπνο μου, το πρωί να μην θυμάμαι τίποτα και τελικά όταν ζω αυτή τη σκηνή τότε να έρχεται στο μυαλό μου το όνειρο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-05, 21:50
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Αυτό που βιώνουμε κάποιες φορές σαν deja-vu,

μπορεί να οφείλεται σε πολλές διαφορετικές αιτίες...

μία απ' αυτές είναι ότι η εσωτερική όραση του ανθρώπου, καθώς δεν υπόκειται σε χωροχρονικους περιορισμούς, έχει την δυνατότητα να "ταξιδεύει" μπρος ή πίσω στο χρόνο...
συλλαμβάνει εντυπώσεις, εικόνες ακόμα και ολόκληρες σκηνές γεγονότων που όταν πια τα ζούμε σε real time , ο φυσικοεγκέφαλος τα αντιλαμβάνεται ως μνήμη...


μία άλλη περίπτωση είναι την στιγμή ακριβώς που λαμβάνει χώρα ένα γεγονός deja-vu, να υπάρχει μία πολύ μικρή σχισματική αποστασιοποιήση ενός κομματιού της προσωπικότητας μας από το σύνολο των αισθήσεων που καταγράφει ο εγκέφαλος.... κατά την επιστροφή (μιλάμε εδώ για εξαιρετικά μικρούς χρόνους) και κατά την επεξεργασία των πληροφοριών αυτές εντοπίζονται σαν μνήμη λόγω ακριβώς αυτής της μικρής χρονικής διαφοράς...
στην ουσία είναι ένα καθαρό ψυχολογικό φαινόμενο αυτόματης ύπνωσης που μας συμβαίνει πολλές φορές την ημέρα με σκοπό την ξεκούραση.... κάτι σαν στιγμιαίος ύπνος...

μία τρίτη περίπτωση είναι το γεγονός που μας συμβαίνει σε μία δεδομένη στιγμή να "ξυπνάει" μέσα μας κάποια μνήμη που όμως δεν υπάρχει ολόκληρη (κάτι σαν κατεστραμμένο αρχείο που παραμένει ορατός ο τίτλος του)....
καθώς δεν μπορούμε να ανακαλέσουμε την αυθεντική μνήμη την ταυτίζουμε με αυτό που ήδη ζούμε...




Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-05, 21:57
Το avatar του χρήστη virus
virus Ο χρήστης virus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2004
Περιοχή: in the shadows
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Η έκφραση είναι γαλλική και σημαίνει «το έχω ξαναδεί». Όπως λοιπόν το ορίζει και η έκφραση, σημαίνει εκείνη την κατάσταση κατά την οποία για μερικά δευτερόλεπτα ή και κλάσματα δευτερολέπτων, έχουμε την εντύπωση πως κάποια κατάσταση που ζούμε αυτή τη στιγμή, την έχουμε ξαναζήσει στο παρελθόν.

Άλλοι το ζουν καθημερινά, άλλοι όχι τόσο συχνά και για άλλους συμβαίνει πολύ σπάνια, αλλά όλοι οι άνθρωποι έχουν αισθανθεί το Deja vu τουλάχιστον μια φορά στην ζωή τους, είναι κάτι το ιδιαίτερα συνηθισμένο.

Οι επιστήμονες, όντας πιο ορθολογιστές, επεξηγούν το Deja vu ως μια προσωρινή «βλάβη» του εγκεφάλου κατά την οποία μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν.

Οι ψυχολόγοι πάλι διαχωρίζονται σε 2 απόψεις.

Οι πιο ορθολογιστές, επεξηγούν το Deja vu ως μια αστραπιαία ανάκληση κάποιας ξεχασμένης μνήμης, που όμως δεν είναι ίδια και απαράλλαχτη με αυτήν που ζούμε την στιγμή εκείνη, αλλά έχει κάποια κοινά γνωρίσματα εκ των οποίων κάποιο «ξύπνησε» την ξεχασμένη μνήμη…

Η δεύτερη άποψη των ψυχολόγων είναι λίγο λιγότερο ορθολογιστή, και αφήνει κάποια «παραθυράκια» ανεξήγητου. Μερικοί ψυχολόγοι δεν απορρίπτουν το ενδεχόμενο του να δρα προφητικά το ένστικτο κατά την διάρκεια του ύπνου και να εκφράζεται με όνειρα. Έτσι, επεξηγούν το φαινόμενο του Deja vu ως μια στιγμιαία ανάκληση προφητικού ονείρου που είχε ξεχαστεί.

Οι μυστικιστές απορρίπτουν κάθετα την επιστημονική άποψη, δέχονται μέρος της ψυχολογικής αλλά το συμπέρασμα είναι άλλο. Ίσως όλοι έχουμε συχνά ακούσει ότι το Deja vu είναι ξεχασμένη μνήμη παλαιότερης ενσαρκώσεως η οποία ανακλήθηκε χάρη σε κάποιο ερέθισμα. Αυτό όμως φυσικά προϋποθέτει ότι όντως ζούμε παραπάνω από μια ζωές.
__________________
-Have you ever searched for life on this planet?
-I've seen life on this planet, that's why I'm looking elsewhere.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-05, 19:10
Το avatar του χρήστη Petrozza
Petrozza Ο χρήστης Petrozza δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Είχα διαβάσει πριν κάτι χρόνια το βιβλίο "Ο Πόλεμος Ενάντια Στο Matrix" το οποίο είχε ένα κεφάλαιο για το Deja Vu. Δε θυμάμε πολύ καλά όμως τι έγραφε γιατί δε με ενδοιέφερε και τόσο πολυ το θέμα αλλα από οτι θύμαμαι είχε να κάνει με κάποια σπασμένα κομμάτια του κώδικα γιαυτό και χαλούσε η ισσοροποία και γινόταν το Deja Vu.
__________________
beware of those fools that keep telling you
god loves you, for you his son died
fuck them- believe in yourself
gods reality is just a lie
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-05, 11:35
Το avatar του χρήστη echosan
echosan Ο χρήστης echosan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Παρατηρήσεις

Καλημέρα σας και καλή συνέχεια στο Forum....

Έχετε προσέξει -σε όσους έχει συμβεί- πως αν και καταλαβαίνουμε ότι "αυτή τη σκηνή την έχουμε ξαναδεί", δεν μπορούμε να την διακόψουμε αν δεν ολοκληρωθεί;

Επίσης έχετε σκεφτεί πως ότι συμβαίνει γύρω είναι προβλεπόμενο;Και πιθανόν την στιγμή που μας συμβαίνει αυτό το φαινόμενο να έχουμε κάνει μία σωστή πρόβλεψη;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-05, 13:59
Το avatar του χρήστη mystica
mystica Ο χρήστης mystica δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2004
Περιοχή: Θούλη
Μηνύματα: 153
Post

Θα ήθελα να μιλήσω για την εμπειρία που είχε ένας πολύ καλός μου φίλος και συνεργάτης μου στο χώρο της αναζήτησης και να μου πείτε αν μπορούμε να το εκλάβουμε ώς deja vu.
Πρόκειται για μία καθημερινή ιστορία οπότε θα μιλήσω χύμα...Είναι ο συγκεκριμένος φίλος μου (που ένιωσε το γεγονός) στο σπίτι ενός άλλου κολητού.Μιλάνε για διάφορα και ξαφνικά του έρχεται μία αναλαμπή και βλέπει (νιώθει ότι το ξαναέζησε) ότι την τότε ημέρα (που έγινε το γεγονός)θα κοιμηθεί μία κοπέλα στο σπίτι του άλλου παιδιού (μόνο για έναν ύπνο,και μην πάει το μυαλό σας αλλού..!!!lol)Το διηγήται λοιπόν στο άλλο παιδί.Έτσι καθώς το άλλο παιδί δεν είναι και πολύ fun τέτοιων ανεξήγητων φαινομένων/εμπειριών και συχνά τα επικρίνει κιόλας,ο φίλος μου του απαντά ''κοίτα θα το γράψω σε ένα φίλο χαρτί (το ονομά της) και θα στο δείξω λίγο πρίν γίνει το γεγονός''.Και όντως του το έδειξε.Ο άλλος δεν το πίστευε ακόμη μέχρι τελικά που το γεγονός πραγματοποιήθηκε όντως σύμφωνα με τα λεγόμενα του πρώτου.Θέλω να σταθώ και να πώ πώς ο φίλος μου δεν ήξερε την κοπέλα καθόλου,την είχε δει 2 φορές,δεν μίλησε ποτέ μαζί της,ούτε ήξερε τις παρέες της παρά μόνο το όνομά της.Επίσης ο 2ος δεν την ήξερε και αυτός μόνο ονομαστικώς και φυσιογνωμικά.Υπάρχει περίπτωση έστω και μέσα από ένα τόσο καθημερινό γεγονός να πρόκειται για μία περίπτωση dejavu?
__________________
«ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ Α.ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ»
(Διογένης Λαέρτιος, 8, 33)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-05, 16:11
Το avatar του χρήστη Ntavelis
Ntavelis Ο χρήστης Ntavelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Περιοχή: Land of nowhere...
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Προσωπικά έχω αρκετές εμπειρίες Deja vu και μάλιστα θυμάμαι πάρα πολύ έντονα την πρώτη μου εμπειρία στην οποία ήμουν πάρα πολύ μικρός (περίπου 7 ετών). Επισκεύθηκα ένα μέρος με τους γονείς μου το οποίο είχα την έντονη εντύπωση ότι το είχα ξαναεπισκευθεί. Το έλεγα συνεχώς στη μητέρα μου (στην αρχή απλά το ανέφερα και στη συνέχεια, επείδη η αίσθηση ήταν πολύ μεγάλη άρχισα να γκρινιάζω) αλλά η ίδια το αρνιόταν ότι το είχαμε ξαναβρεθεί εκεί. Βέβαια πρέπει να σας πω ότι αποκλείεται να το είχα επισκευφθεί χωρίς τους γονείς μου γιατί ήμουν πολύ μικρός και ήμασταν και πολύ μακριά από το σπίτι (αρκετά χιλιόμετρα απόσταση).
Θυμάμαι πολύ έντονα την εμπειρία αυτή γιατί ήταν η πρώτη μου και μάλιστα μου δημιουργεί και πολλά ερωτηματικά γιατί ήμουν πολύ μικρός σε ηλικία και δε ξέρω κατά πόσο μπορώ να θεωρήσω σωστές τις θεωρίες περί χαμένων αναμνήσεων κλπ.
Επίσης όπως σας προείπα οι Deja vu εμπειρίες μου συνεχίζονται μέχρι σήμερα και είναι αρκετές. Μάλιστα συχνά γνωρίζω άτομα που νομίζω ότι κάπου τα έχω ξαναγνωρίσει αλλά στην πραγματικότητα δε έχουμε ξαναειδωθεί. Το περίεργο είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις το ίδιο νιώθουν και τα άλλα άτομα.

Οποιοδήποτε σχόλιο και γνώμη είναι αποδεκτά για τα παραπάνω...
__________________
When the enemy comes welcome him,
when he goes send him on his way.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-05, 20:51
angelika Ο χρήστης angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2005
Μηνύματα: 1
Red face

pisteuw pws oloi mas exoume niwsei oti kapoies stigmes tis exoume ksanazhsei....egw prwsophka to niwthw auto kathe mera gyrw stis duo fores k krataei peripou gia ena deuterolepto..
__________________
old at heart but i'm only 28 and i'm much
to young to let love break my heart,old
at heart and it's get so hard to wait
when noone i known can seem to
help me now

"guns n roses"

"enstrange"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-05, 22:07
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

...έχω ζήσει και γω αρκετές περιπτώσεις deja vu,ε την μεγαλύτερη από αυτές την τελευταία (κράτησε περίπου 7 με 8 δεπτερόλεπτα) μια άλλη εξήγηση που άκουσα οφείλεται σε ανομαλία της όρασης δλδ η πληροφορία που μεταφέρεται από τα μάτια στον εγκέφαλο πάει δύο φορές με διαφορά χρόνου (μια φορά για κάθε μάτι) λόγο του ότι κάποιο μάτι παρουσιάζει στιγμιαία ανωμαλία
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.