Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

biki 21-06-13 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από naeb (Μήνυμα 104582)
Είναι εύκολο να δεις τον φανατισμό σε τρίτους, θέλει όμως κότσια για να τον δεις στον εαυτό σου. Εκεί για εμένα ξεχωρίζει το πρόβατο απο το λιοντάρι όποιον -ισμό και αν πρεσβεύει

Συμφωνω μαζί σου απόλυτα. Και αν αυτό πάει για μένα( που προφανώς για μένα πάει αφού ποσταρες δική μου φράση) πρέπει να τονίσω κάτι που ειπα και σε προηγούμενο μνμ μου. Προσωπικα δεν ασπάζομαι τπτ προς το παρόν. Απλός ψάχνω τα πάντα από παντού και βγάζω συμπεράσματα.. αν έχεις αντίθετη άποψη η βλέπεις τον οποιοδήποτε φανατισμό μέσα στις λέξεις μου θα ήθελα πραγματικά να το ακούσω. Δεν το λεω ειρωνικά , αλήθεια πιστεύω πως μέσα από τη γνώμη κάποιου αλλού και μέσα από την προσωπική αυτογνωσία γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και εξελισσομαστε. Αν λοιπόν βλέπεις κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι ακόμα καλό θα ηταν να μου το πεις;)

naeb 21-06-13 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από biki (Μήνυμα 104583)
αν αυτό πάει για μένα( που προφανώς για μένα πάει αφού ποσταρες δική μου φράση)

πάει γενικά ;)

anna. 21-06-13 22:29

Εμείς οι δυο κάποια στιγμη θα συμφωνήσουμε. Εστω και σε κάτι.

Vassilis_1 22-06-13 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από biki (Μήνυμα 104577)
Έχουν περάσει πάνω απο 2000 χρόνια από την έναρξη του χριστιανισμού...δεν μπορείς να εισαι σιγουρος για το αν τα βιβλία κλπ δεν αλλοιώθηκαν με το πέρασμα των χρόνων από ανθρώπους.

Μα, το βιβλίο της Γένεσης στο οποίο περιγράφεται η δημιουργία των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, δεν είναι αποδεκτό μόνο από τους Χριστιανούς, είναι αποδεκτό και από τους Εβραίους, οι οποίοι, εκτός εξαιρέσεων, δεν έχουν αποδεχθεί τον Χριστιανισμό.
Παράθεση:

Το ότι καταρρίπτεις την μια θεωρία δεν συμενει κιόλας ότι αυτόματα αληθεύει η άλλη.
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής, δεν είναι θεωρία αλλά βεβαιότητα αποδεδειγμένη.
Και σε ένα βεβαιωμένο γεγονός οποιαδήποτε θεωρία και να αντιπαραθέσεις, αυτή η θεωρία θα έχει την ίδια τύχη με αυτήν της εξέλιξης. Δηλαδή της κατάρριψης.
Παράθεση:

Το να είσαι απόλυτος είναι λάθος..
Είμαι απόλυτος, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή. Μήπως κάνω λάθος;

Λοιπόν, όπως δεν κάνω λάθος, καθώς είμαι απόλυτος για το ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή, διότι το γεγονός αυτό το βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια, το ίδιο, δεν κάνω λάθος καθώς είμαι απόλυτος ότι είμαστε δημιουργήματα του Θεού, διότι η περιγραφή της Αγίας Γραφής, είναι γεγονός αποδεδειγμένο το οποίο βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια.

Ας παρατεθούν πάλι τα παρακάτω, τα οποία ΔΕΝ αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης της Αγίας γραφής.

Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.

biki 22-06-13 15:54

Λοιπόν λοιπόν.. καταρχάς το οτι είναι αποδεκτό και από τους εβραίους δεν αποδεικνύει κάτι. Κατά δεύτερον πως έφτασαν ολα αυτά στα χέρια μας; ποιος ποιοι τ είπαν και τα γραψαν; και πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν αλλοιώθηκε το περιεχόμενο με το πέρας του χρόνου; επιπλέον εφόσον αποδέχεσαι τον Αδάμ και την Εύα αποδέχεσαι και τη Λίλιθ. Η μήπως δεν την έχεις ακουστά τη Λίλιθ..; ακόμα για εξιγισε μου πως γίνετε ένας τόσο καλός και αγαθός θεός να τιμωρεί τα μεγαλύτερα δημιουργήματα του ( Λίλιθ Αδάμ Εύα) εξοριζιντας τα αφού δεν έχει ούτε μίσος ούτε εκδικητικότητα ως ύπαρξη ανώτερη των πάντων που είναι. Και πως γίνετε να μην γνώριζε για τις παραπλανισεις του σατανά προς τους προτοπλαστους αφού είναι πανταχού παρόν και γνωρίζει τα πάντα..; έχω πολλές τέτοιες ερωτήσεις τρύπες της χριστιανικής θρησκείας. Μπορείς να απαντήσεις σε ολα αυτά..;
Και να απαντήσεις και στην Άννα.

Old Guard Grenadier 22-06-13 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από biki (Μήνυμα 104590)
ακόμα για εξιγισε μου πως γίνετε ένας τόσο καλός και αγαθός θεός να τιμωρεί τα μεγαλύτερα δημιουργήματα του ( Λίλιθ Αδάμ Εύα) εξοριζιντας τα αφού δεν έχει ούτε μίσος ούτε εκδικητικότητα ως ύπαρξη ανώτερη των πάντων που είναι. Και πως γίνετε να μην γνώριζε για τις παραπλανισεις του σατανά προς τους προτοπλαστους αφού είναι πανταχού παρόν και γνωρίζει τα πάντα..;

Μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, θα έχεις πονοκέφαλο αν προσπαθείς να τις απαντήσεις. Το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία, αφού εδώ και χρόνια προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε αυτές τις "τρύπες". Το θέμα είναι ότι ο Θεός γνωρίζει τα πάντα σε παρελθόν, παρόν και μέλλον οπότε και για τις παραπλανήσεις και για την πτώση του Εωσφόρου, καθώς όμως ο τρόπος του Θεού είναι τέλειος....... Ακόμα και στο πανταχού παρόν υπάρχει "τρύπα" αφού η κόλαση περιγράφεται σαν ένα μέρος όπου δεν υπάρχει ο Θεός

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104589)
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής, δεν είναι θεωρία αλλά βεβαιότητα αποδεδειγμένη.

Πως αποδεδειγμένη; Έχεις απτές αποδείξεις; Αν ναι μοιράσου τις με μας... Διότι η επιστήμη έχει αποδείξεις για την εξέλιξη...

biki 22-06-13 16:33

[QUOTE=Old Guard Grenadier;104592]Μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, θα έχεις πονοκέφαλο αν προσπαθείς να τις απαντήσεις. Το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία, αφού εδώ και χρόνια προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε αυτές τις "τρύπες". Το θέμα είναι ότι ο Θεός γνωρίζει τα πάντα σε παρελθόν, παρόν και μέλλον οπότε και για τις παραπλανήσεις και για την πτώση του Εωσφόρου, καθώς όμως ο τρόπος του Θεού είναι τέλειος....... Ακόμα και στο πανταχού παρόν υπάρχει "τρύπα" αφού η κόλαση περιγράφεται σαν ένα μέρος όπου δεν υπάρχει ο Θεός


Όλη η θρησκεία αυτή έχει τρύπες. Το θεμα ειναι ότι ο Βασίλης μας λέει ότι είναι βέβαιος για την ύπαρξη του χριστιανικου θεού, συνεπώς έχει αποδείξεις και βέβαια θα τις έχει καλιψει αυτές τις τρύπες. Τον ρωτάω λοιπόν για να μας διαφωτίσει και εμάς..!
Όσο για τις αποδείξεις που ζητάς απάντησε σαφέστατα ο άνθρωπος..! Είπε είδη ότι κατεριψε την θεωρία της εξέλιξης οποτε αυτό είναι η απόδειξη που επαληθεύει τα γραφομενα του χριστιανισμού..! Μα τι άλλο θες πια άνθρωπε μου..! Τι δεν καταλαβαίνεις..!; ( :p : p )

xtabay 22-06-13 18:00

Επίσης πες μας και σε ποια αμερικανοφερτη οργάνωση δημιουργιστων ανήκεις για να μιλήσουμε και με ανοιχτά χαρτιά :)

Vassilis_1 24-06-13 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier (Μήνυμα 104592)
...η επιστήμη έχει αποδείξεις για την εξέλιξη...

Σαν αυτήν;
Παράθεση:

Σύμφωνα με μια έρευνα που διεξήχθη στις ΗΠΑ, κινητήριος δύναμη για την αύξηση του εγκεφάλου του αυστραλοπίθηκου (απ' όπου προήλθε ο homo habilis/erectus /sapiens klp) ήταν ο κοινωνικός ανταγωνισμός…
Ξέρεις, με τέτοιου είδους «αποδείξεις» γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!!

Παράθεση:

Πως αποδεδειγμένη;(= Η Αγία Γραφή) Έχεις απτές αποδείξεις;
Βεβαιότατα!!! Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Λοιπόν όπως αντιλαμβάνεσαι, η απόδειξη της περιγραφής της Αγίας Γραφής είναι πεπληρωμένη.

biki 24-06-13 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104603)
Σαν αυτήν;

Ξέρεις, με τέτοιου είδους «αποδείξεις» γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!!


Βεβαιότατα!!! Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Λοιπόν όπως αντιλαμβάνεσαι, η απόδειξη της περιγραφής της Αγίας Γραφής είναι πεπληρωμένη.


Και τι γίνετε με τις τρύπες της θρησκείας σου..; τις καλιψες η μόνο ότι μας βολεύει βλέπουμε..;;


ΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;;

Old Guard Grenadier 24-06-13 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104603)
Σαν αυτήν;

Ξέρεις, με τέτοιου είδους «αποδείξεις» γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!!


Βεβαιότατα!!! Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο
Λοιπόν όπως αντιλαμβάνεσαι, η απόδειξη της περιγραφής της Αγίας Γραφής είναι πεπληρωμένη

Τον τρελό παριστάνεις? Το επιχείρημά σου δεν συνιστά απόδειξη σε αντίθεση με τα οστά των μακρινών προγόνων μας που έχουν ανακαλύψει, οι παλαιοντολόγοι. Εκτός και αν γνωρίζεις ακριβώς που λειτουργούν οι εξελικτικοί μηχανισμοί οπότε θα στείλω γράμμα στην Στοκχόλμη για να πάρεις βραβείο Νόμπελ.

biki 24-06-13 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier (Μήνυμα 104606)
Τον τρελό παριστάνεις? Το επιχείρημά σου δεν συνιστά απόδειξη σε αντίθεση με τα οστά των μακρινών προγόνων μας που έχουν ανακαλύψει, οι παλαιοντολόγοι. Εκτός και αν γνωρίζεις ακριβώς που λειτουργούν οι εξελικτικοί μηχανισμοί οπότε θα στείλω γράμμα στην Στοκχόλμη για να πάρεις βραβείο Νόμπελ.

Φίλε μου νομίζω πως κακός συνεχίζουμε και ασχολούμαστε με αυτόν τον άνθρωπο.. κάτι δεν πάει καλά σε όλη αυτή την ιστορία..

paul 25-06-13 00:03

Μπορεί κάποιος να μου αποδείξει ότι δεν μας έφτιαξε ο Θεός?

Από την άλλη, υπάρχουν κάποια κενά στην εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου, προχωρά πολύ γρήγορα η εξέλιξη σε κάποιες φάσεις που δεν εξηγούνται (μπορείτε να ψάξετε στο ιντερνετ, σε επιστημονικές αναφορές ή εκλαϊκευμένη επιστήμη για "κενά/ αποτυχία στη δαρβινική θεωρία").

Δε λέω ότι ντε και καλά μας έφτιαξε ο Θεός ή όχι, αλλά η φράση "απόδειξέ μας αυτό" έχει και την έννοια "απόδειξέ μας και το μη αυτό". Αν ούτε το "αυτό" ούτε το "μη αυτό" αποδεικνύονται, τότε μιλάμε καθαρά για αξίωμα που λαμβάνει κατά την επιλογή του ο κάθε μελετητής του όποιου φαινομένου. (δλδ υποκειμενικό).

Έχω την εντύπωση ότι κάποτε η επιστήμη και η θρησκεία θα ξαναγίνουν το ένα, όπως ήταν και πριν το μεσαίωνα...

xtabay 25-06-13 00:23

Παράθεση:

Έχω την εντύπωση ότι κάποτε η επιστήμη και η θρησκεία θα ξαναγίνουν το ένα, όπως ήταν και πριν το μεσαίωνα...
Γιατί το λες αυτό; Η θρησκεία είναι θέμα πίστης ενώ η επιστήμη στηρίζεται στην παρατήρηση.

Voel 25-06-13 00:35

Εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι μας εφτιαξε ο Θεος;

Old Guard Grenadier 25-06-13 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paul (Μήνυμα 104609)
Μπορεί κάποιος να μου αποδείξει ότι δεν μας έφτιαξε ο Θεός?

Άλλο πράγμα ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο άρα και τους ανθρώπους και άλλο ο Θεός δημιούργησε δύο ανθρώπους 6 χιλιάδες χρόνια και αυτοί ζούσαν σε έναν κήπο μέχρι που έφαγαν ένα μήλο.

Επιπλέον η εξέλιξη δεν προχωράει διότι δεν υπάρχει εξελικτική σκάλα. Ο άνθρωπος δεν είναι πιο εξελιγμένος σε σχέση με τα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη. Πιο προσαρμοστικός στην αλλαγή των περιβαλλοντικών συνθηκών ίσως. Αν οι άνθρωποι που θα πάνε στον Άρη τώρα, παραμείνουν εκεί και δεν αναμειχθούν με ανθρώπους της Γης για κάποιες χιλιάδες χρόνια τότε θα δημιουργηθεί ένα νέο ανθρώπινο είδος(homo sapiens martis©), πλήρως προσαρμοσμένο στις περιβαλλοντικές συνθήκες του κόκκινου πλανήτη. Έτσι λοιπόν τα είδη εξελίσσονται(αν κατορθώσουν να προσαρμοστούν και να επιβιώσουν) όταν έρχονται αντιμέτωπα με νέες περιβαλλοντικές συνθήκες και όχι με σταθερούς ρυθμούς

xtabay 25-06-13 00:56

Μιλάτε για τον θεό παρακάμπτοντας την εξελικτική πορεία που είχε η αντίληψη του ανθρώπου για το θείο.

paul 25-06-13 09:19

Δεν μπορώ να αποδείξω ότι μας έφτιαξε ο Θεός, ούτε κάποιος άλλος μπορεί να μας αποδείξει ότι ΔΕΝ μας έφτιαξε ο Θεός. Αυτό είναι το νόημα του παραπάνω ποστ. Είναι αξιωματικές θέσεις που λαμβάνει ο καθένας για τον εαυτό του.

Και φυσικά ο "xtabay" και ο Old Guard Grenadier" πάνε ακόμα πιο πέρα, έμμεσα τίθεται το ερώτημα "Ποιος Θεός?". Ας τα βρούμε πρώτα με τους θεούς μας δλδ και μετά βλέπουμε.

Ο απώτερος σκοπός μου ωστόσο ήταν να τονίσω ότι η οποιαδήποτε φανατισμένη στάση, είναι πάντα αθέμιτη. Ειδικά για το θέμα αυτό, ο καθένας μπορεί να ξεκινά από όποια αξιωματική αρχή επιλέγει... ωστόσο ο μη φανατισμός θα τον βοηθήσει να συλλέξει περισσότερα στοιχεία κι έτσι να αποκτήσει περισσότερη γνώση ... για τον εαυτό του πάντα.

Σχετικά με το θέμα του νήματος : Παλιά η (όποια) θρησκεία ήταν η "θεωρία των πάντων" (της όποιας κοινωνίας) και στηριζόταν στην πίστη επειδή δεν υπήρχε το πείραμα. Έπειτα εμφανίζεται το πείραμα και η αναλυτική επιστημονική μέθοδος και η θρησκεία (όπως ήταν αναμενόμενο) παραγκωνίζεται. Στο τέλος που θα έχουμε μια αποδεδειγμένη θεωρία των πάντων, θα την πιστεύουμε και θα την ακολουθούμε όπως κάναμε παλιά με την θρησκεία. Σίγουρα θα μπορούσαμε τότε να πούμε ότι :

"τα πάντα τα έφτιαξε η ενδογενής ιδιότητα του σύμπαντος να μην είναι ντετερμινιστικό και έτσι να καταφέρνει να δημιουργεί μορφές που εξελίσσονται και προσαρμόζονται στο περιβάλλον τους, σαν το σύμπαν να έχει μια νόηση από μόνο του"

Εχμ... αν και ήδη νομίζω ότι λέγεται κάτι τέτοιο... (ωραία αναφορά και εκλαϊκευμένη έχει το What the bleep do we know : down to the rabbit hole")

anna. 25-06-13 11:09

Το θεμα εχει φτασει στα ορια της γελοιοτητας, μαλλον τα εχει ξεπερασει κιολας......
Ο Βασιλης τρολαρει σε απιστευτο βαθμο επαναλαμβανοντας συνεχως τα ιδια πραγματα

Ας αφησουν ορισμενοι την καραμελα η πιπιλα του φανατισμου
και ας κοιταξουν να δουν ποιο βαθια το θεμα του Βασιλη και του καθε Βασιλη.

παρεπιπτωντος οι διαχειριστες με το ακρατο τρολαρισμα εχουν η οχι θεμα??
η την πληρωνουμε μονο εμεις ?

Bernie Rico Jr 25-06-13 13:24

@anna.
Και γιατί παρακαλώ να μην ασχοληθούμε με το θέμα του φανατισμού? Δεν γουστάρεις τα όσα γράφει ο Paul δηλαδή? Εντωμεταξύ, τι θέλεις να κάνουν οι διαχειριστές? Να του απαγορεύσουν να έχει άποψη επειδή είναι τραβηγμένη? Ή μήπως επειδή κάποιος τυχαίος τον αποκάλεσε τρολ? Έχεις δημοκρατικές απόψεις πάντως :p

ΥΓ.
1.την επόμενη φορά, πρόσεξε λίγο την ορθογραφία σου, μας έχεις βγάλει τα μάτια... ήμαρτον

2. πάντως θα σου πρότεινα να μην διαβάζεις το "τρολάρισμα" του Βασίλη, είναι κρίμα να πληρώνεις, όπως είπες, σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς :p

xtabay 25-06-13 14:56

Παράθεση:

Στο τέλος που θα έχουμε μια αποδεδειγμένη θεωρία των πάντων, θα την πιστεύουμε και θα την ακολουθούμε όπως κάναμε παλιά με την θρησκεία
αμα καταφέρουμε να αποδείξουμε μια θεωρία των πάντων τότε αυτή θα είναι γεγονός και δεν θα χρειάζεται να πιστεύουμε σε αυτή . Η τοποθέτηση σου μπλεκει το συναίσθημα με την λογική νομίζω

Vassilis_1 25-06-13 16:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier
Αν οι άνθρωποι που θα πάνε στον Άρη τώρα, παραμείνουν εκεί και δεν αναμειχθούν με ανθρώπους της Γης για κάποιες χιλιάδες χρόνια τότε θα δημιουργηθεί ένα νέο ανθρώπινο είδος(homo sapiens martis©), πλήρως προσαρμοσμένο στις περιβαλλοντικές συνθήκες του κόκκινου πλανήτη. Έτσι λοιπόν τα είδη εξελίσσονται(αν κατορθώσουν να προσαρμοστούν και να επιβιώσουν) όταν έρχονται αντιμέτωπα με νέες περιβαλλοντικές συνθήκες και όχι με σταθερούς ρυθμούς
Εκπλήσσομαι!!! Εσύ έχεις τεράστιες γνώσεις για το πώς λειτουργεί η εξέλιξη.
Λες και σε πήρε τηλέφωνο και στα εξήγησε όλα αυτά!!! Ξέρεις ακόμα και τι εξελικτικές διαδικασίες θα ακολουθηθούν αν πάνε άνθρωποι στον Άρη!!!
Εκείνο που μου προκαλεί τρομακτική εντύπωση είναι το γιατί δεν ήξερες να δώσεις απάντηση στο ερώτημα που σου είχα θέσει και που αφορά τη Γη:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1:
Ενδέχεται στο μέλλον – σύμφωνα με τη θτε – δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα
(= ορισμένα εξελιγμένα ζώα, εκτός των πιθηκοειδών, διαφορετικής μορφής μεταξύ τους),
έχοντα και αυτά το κοινό γνώρισμα της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier
Η απάντηση δεν είναι εύκολη αφού κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.
Για σκέψου πάλι! Δεν μπορεί! Εσύ με τόσες εξελικτικές γνώσεις Θα βρεις μια απάντηση!
Αν δεις όμως, ότι δεν κατεβάζει η φαντασία σου καμία απάντηση, όπως αυτή, που μας αράδιασες, τη σχετιζόμενη με τα του Άρη, μη περιμένεις να σε πάρει τηλέφωνο η εξέλιξη,
πάρε την εσύ! Έτσι θα έχουμε ενημέρωση από πρώτο χέρι! Όχι παίζουμε.

paul 25-06-13 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 104621)
Η τοποθέτηση σου μπλεκει το συναίσθημα με την λογική νομίζω

Πως, γιατί?

anna. 25-06-13 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 104620)
@anna.
Και γιατί παρακαλώ να μην ασχοληθούμε με το θέμα του φανατισμού? Δεν γουστάρεις τα όσα γράφει ο Paul δηλαδή? Εντωμεταξύ, τι θέλεις να κάνουν οι διαχειριστές? Να του απαγορεύσουν να έχει άποψη επειδή είναι τραβηγμένη? Ή μήπως επειδή κάποιος τυχαίος τον αποκάλεσε τρολ? Έχεις δημοκρατικές απόψεις πάντως :p

μπηκες καθολου στον κοπο να δεις τι γινεται με τον Βασιλη στα αλλα φορουμ που εχει παρει σβαρνα?? ξαναρωταω ποια σκοπιμοτητα υπαρχει?

ΥΓ.
1.την επόμενη φορά, πρόσεξε λίγο την ορθογραφία σου, μας έχεις βγάλει τα μάτια... ήμαρτον

μπορεις να μην με διαβαζεις... αντι να λες κακιουλες..
εγραφα γρηγορα.

2. πάντως θα σου πρότεινα να μην διαβάζεις το "τρολάρισμα" του Βασίλη, είναι κρίμα να πληρώνεις, όπως είπες, σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς :p

αλλο εννουσα και παλι δεν καταλαβες..

Old Guard Grenadier 25-06-13 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104622)
Εκπλήσσομαι!!! Εσύ έχεις τεράστιες γνώσεις για το πώς λειτουργεί η εξέλιξη.

Αυτά είναι τα βασικά... Ίσως να τα ήξερες αν είχες ασχοληθεί λίγο... ή αν έχεις πάει Γ' Λυκείου. Βέβαια είμαι σίγουρος ότι εσύ θα φαντάστηκες ότι οι άνθρωποι θα έχουν κέρατα ή φτερά στον Άρη, όχι μικρές σκελετικές διαφορές και αντοχή σε περισσότερη ακτινοβολία
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104622)
Εκείνο που μου προκαλεί τρομακτική εντύπωση είναι το γιατί δεν ήξερες να δώσεις απάντηση στο ερώτημα που σου είχα θέσει και που αφορά τη Γη:

Νομίζω ότι αν διάβαζες ολόκληρο το post θα έβλεπες και την απάντηση. Αν δεν την έχεις δει ή αν δεν την έγραψα σου λέω ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να υπάρξουν ομιλούντα λιοντάρια και πρόβατα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104622)
μη περιμένεις να σε πάρει τηλέφωνο η εξέλιξη,
πάρε την εσύ! Έτσι θα έχουμε ενημέρωση από πρώτο χέρι! Όχι παίζουμε.

Μην στενοχωριέσαι εγώ θα την πάρω την εξέλιξη τηλέφωνο, άλλα κι εσύ πάρε τηλέφωνο τον Θεό για να σου πει ότι το βιβλίο της Γένεσις γράφτηκε για να καταλάβουν την δημιουργία του κόσμου κάποιοι γιδοβοσκοί του 1500 π.Χ. και όχι ο σύγχρονος άνθρωπος. Κάτι τελευταίο, μπορείς να μου εξηγήσεις εσύ γιατί υπήρξαν τόσα ανθρώπινα είδη στο παρελθόν;:confused:

Vakryle 25-06-13 21:49

Παράθεση:

ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;
Όχι, γιατί τότε δε θα μιλάμε για εξέλιξη, αλλά για μιμιμιτισμό!

Δεν πρόκειται ποτέ κανένα άλλο συνάδελφο ζώο του βασιλείου να αναπτύξει την ίδια ομιλία, με αυτή του ανθρώπου. Για την ακρίβεια, ακόμη και οι άνθρωποι μεταξύ τους δεν έχουν αναπτύξει "ακριβώς" ίδιας ποιότητας ομιλία, μιας και οι διάλεκτοι διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή, ακόμη και στο εσωτερικό ενός μεμονωμένου κράτους.

Εκτός των άλλων, δεν υπάρχει και λόγος να υπάρχουν δύο ή τρία ή τέσσερα είδη, διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά με ολόιδια "ακριβώς" στοιχεία, μιας και η Φύση έχει φροντίσει να ορίσει να δώσει τον δικό του ρόλο σε κάθε είδος πάνω στο πλανήτη.

Δεν είναι μόνο ο άνθρωπος, ο οποίος εξελίχθηκε. Και τα υπόλοιπα ζώα εξελίσσονται καθημερινά, προσπαθώντας να ανταπεξέλθουν στις δεδομένες συνθήκες διαβίωσης. Παρεπιπτόντως, εάν ο αμφιλεγόμενος Θεός σου σε είχε δημιουργήσει κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν του (όπως ρητά αναφέρεται στην Βίβλο, που τόσο υποστηρίζεις), δε νομίζω να είχαν ανάγκη το αστέρι της Βηθλεέμ, μιας και δε θα είχαν ανάγκη να εξομολογηθούν καμία αμαρτία.

Παράθεση:

Εκπλήσσομαι!!! Εσύ έχεις τεράστιες γνώσεις για το πώς λειτουργεί η εξέλιξη.
Εκπλήσσεσαι, ή όχι, οφείλω να σου ομολογήσω ότι ο Old Guard Grenadier σου ανέλυσε με όσο πιο απλό τρόπο μπορεί, την διαδικασία της εξέλιξης. Το γιατί εκπλήσσεσαι για κάτι που θεωρείται δεδομένο, μάλλον θα φταίει το ότι η θρησκεία σου έχει γράψει στις μαύρες σελίδες της την έννοια "εξέλιξη". Βιολογική και πνευματική!

xtabay 25-06-13 23:20

Παράθεση:

Το γιατί εκπλήσσεσαι για κάτι που θεωρείται δεδομένο, μάλλον θα φταίει το ότι η θρησκεία σου έχει γράψει στις μαύρες σελίδες της την έννοια "εξέλιξη"
H ορθοδοξία αφήνει κάποια περιθώρια συντονισμού με την θεωρία της εξέλιξης. Διαβάστε εδώ ένα άρθρο το οποίο αντιπαραβάλλει την διπλωματική τοποθέτηση του Μεταλληνού , ο οποίος είναι καθηγητής στην Θεολογική Σχολή και την δογματική τοποθέτηση του Πατέρα Παϊσιου. Έπειτα απο μια μικρή έρευνα που έκανα στο ιντερνετ κατέληξα στο συμπέρασμα οτι η επίσημη στάση της Ορθοδοξίας απέναντι στην θεωρία της εξέλιξης και στην επιστήμη γενικότερα δεν είναι επικριτική ούτε προσπαθεί να μηδενίσει τις κατακτήσεις της αλλά αντίθετα προσπαθεί να τις αφομοιώσει με κάποιο τρόπο .

Ως εκ τούτων μου δημιουργήθηκε η εξής εύλογη απορία: Ποιάς θρησκείας είσαι οπαδός Βασίλη;

foititostoxastis 26-06-13 01:29

Γεια σας παιδιά,
Αν θέλετε μπορείτε να δείτε και τις δικές μου απόψεις για τη θρησκεία σε ένα άρθρο που έχω στο μπλογκ μου.το λινκ : http://newgen-calandar.blogspot.gr/

xtabay 26-06-13 02:07

Αφού έγινες που έγινες μέλος στο φόρουμ γιατί δεν ξεκινάς ένα νέο νήμα (η να ποστάρεις το κειμενό σου σε ένα ήδη υπάρχον σχετικό ) για να συζητηθεί;:)

anastasi 26-06-13 14:23

Το θέμα ίσως δεν είναι γιατί κάποιος, μη καλυπτόμενος απο τις θεωρίες της εξέλιξης, τις απορρίπτει. Έτσι κι αλλιώς η Δαρβινικές θέσεις για τη Φυσική επιλογη, ακόμη και με την βελτίωση τους με τους νομους του Μεντελ και τη θεωρία των μεταλλάξεων του Ολλανδού Ντε Βρίς , ακόμη δεν καλύπτουν τεράστια κενά και ερωτήματα ακόμη και για τους ίδιους τους Βιολόγους.

Το θέμα είναι γιατί κάποιος σ'υγχρονος άνθρωπος οδηγείται στην αοριστολογία της παλαιάς διαθήκης, και τις απλοικές χριστιανικές θέσεις, κι όχι σε άλλες πιό προσιτές στον σύγχρονο άνθρωπο, εξ' ίσου αναπόδεικτες (παρέμβαση εξωγήινων, ύπαρξη ενεργειακής νοήμονος οντότητος, κ.α.).

Επειδή κανένας , ούτε ο πιό ακραίος ζηλωτής εβραίος ή χριστιανός δεν περιμένει με προσευχές να περάσει ο πονόδοντος , αλλά προστρεχει στην επιστήμη,
κι επειδή κανένας υλιστής ή άθεος επιστήμονας, δεν ικανοποιεί τις πνευματικές του ανάγκες μπροστά σε μιά εικόνα ενός μποζόνιου,
μιά χαρά συνυπάρχουν η επιστήμη με την θρησκεία.

Η υπάρχουσα σύγκρουση είναι αποτέλεσμα διεκδίκησης της εξουσίας των λίγων πάνω στούς πολλούς, και θα ενταθεί κι άλλο τα επόμενα χρόνια γιατί
οι μεσω της επιστήμης πλέον, ισχυροί , διεκδικούν και το όσο μερίδιο εξουσίας απέμεινε στους μέσω θρησκείας, ισχυρούς.
Άς μην ξεχνάμε οτι πλέον άν δεν έχεις κάνει τα απαραίτητα εμβόλια , και άν δεν έχεις τα απαραίτητα ιατρικά πιστοποιητικά είσαι εκτός κοινωνικής και οικονομικής δραστηριότητας, ούτε στα προνήπια δεν μπορείς να πάς. Ενώ άν είσαι αβάπτιστος, άθρησκος κτλ. δεν τρέχει και τίποτε.

Πόλεμος εξουσίας , κι όχι ουσίας μού φαίνεται λοιπόν .


--------------------------------------------------

xtabay 26-06-13 23:54

Αφιερωμένο στον Βασίλη αλλά διαβάστε το και οι υπόλοιποι γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον !!

Vassilis_1 27-06-13 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 104629)
H ορθοδοξία αφήνει κάποια περιθώρια συντονισμού με την θεωρία της εξέλιξης. Διαβάστε εδώ ένα άρθρο το οποίο αντιπαραβάλλει την διπλωματική τοποθέτηση του Μεταλληνού , ο οποίος είναι καθηγητής στην Θεολογική Σχολή και την δογματική τοποθέτηση του Πατέρα Παϊσιου...η επίσημη στάση της Ορθοδοξίας απέναντι στην θεωρία της εξέλιξης... δεν είναι επικριτική...

Σοβαρά;;;!!! ΚΑΜΙΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ από την επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνεία της Αγίας Γραφής, δεν αφήνει το ελάχιστο περιθώριο σε κανέναν, ώστε
να υποθέσει ότι δεν αποδίδει ΑΚΡΙΒΩΣ την περιγραφή της δημιουργίας των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, απ’ ευθείας από το Θεό.
Οπότε, η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, σιωπηρά, όχι μόνο επικριτική είναι στη θεωρία της εξέλιξης, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ την ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ.
Αυτό έλειπε να δεχόταν την ΤΕΛΕΙΩΣ αστήρικτη θεωρία της εξέλιξης.
Η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία αγαπητέ xtabay, είναι απορριπτική, γενικά, σε κατασκευασμένα μυθεύματα, πόσο μάλλον σε αυτό της εξέλιξης.
Παράθεση:

Ως εκ τούτων μου δημιουργήθηκε η εξής εύλογη απορία: Ποιάς θρησκείας είσαι οπαδός Βασίλη;
Αυτής, που ήταν και ο Γέροντας Παΐσιος φυσικά. Του οποίου οι θέσεις ήταν μακράν πιο εμπεριστατωμένες και ουσιαστικές.
Με συνέπεια να αποδίδουν ΑΚΡΙΒΩΣ το νόημα της Αγίας Γραφής.

anna. 02-07-13 11:37

Για πες μας που είναι αυτός ο καλός Θεός?? Σε εναν κοσμο γεμάτο αδικίες πολέμους,φόνους, πείνα, που βρίσκεται να τον δουμε και εμείς οι άπιστοι Θωμαδες..
Ένταξη εμείς οι αμαρτωλοί τα μωρά που παθαίνουν καθημερινά τα αφήνει στο έλεος???
Κουρκούτι έχει γίνει το μυαλό σου Βασίλη...

no slave 02-07-13 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anna. (Μήνυμα 104678)
Για πες μας που είναι αυτός ο καλός Θεός?? Σε εναν κοσμο γεμάτο αδικίες πολέμους,φόνους, πείνα, που βρίσκεται να τον δουμε και εμείς οι άπιστοι Θωμαδες..
Ένταξη εμείς οι αμαρτωλοί τα μωρά που παθαίνουν καθημερινά τα αφήνει στο έλεος???
Κουρκούτι έχει γίνει το μυαλό σου Βασίλη...

καλα τωρα και συ,
το επιχειρημα σου ειναι τοσο αστειο οσο και αυτα του βασιλη για τη δημιουργια και τον Αδαμ-Ευα!
ασε το οτι εισαι οφ τοπικ

anna. 02-07-13 17:46

[QUOTE=Vassilis_1;104665]Σοβαρά;;;!!! ΚΑΜΙΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ από την επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνεία της Αγίας Γραφής, δεν αφήνει το ελάχιστο περιθώριο σε κανέναν, ώστε
να υποθέσει ότι δεν αποδίδει ΑΚΡΙΒΩΣ την περιγραφή της δημιουργίας των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, απ’ ευθείας από το Θεό.
Οπότε, η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, σιωπηρά, όχι μόνο επικριτική είναι στη θεωρία της εξέλιξης, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ την ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ.
Αυτό έλειπε να δεχόταν την ΤΕΛΕΙΩΣ αστήρικτη θεωρία της εξέλιξης.
Η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία αγαπητέ xtabay, είναι απορριπτική, γενικά, σε κατασκευασμένα μυθεύματα, πόσο μάλλον σε αυτό της εξέλιξης.

no slave εσύ καλά τα λες!! έλα να κάνουμε σοβαρή κουβέντα με βαση τα παραπανω ...
σε λίγο θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε με τον Βασίλη..:eek:

no slave 02-07-13 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anna.
no slave εσύ καλά τα λες!! έλα να κάνουμε σοβαρή κουβέντα με βαση τα παραπανω ...

οκ,ας κανουμε σοβαρη κουβεντα αν δεν κρινεται εκτος θεματος.

σου δινω λοιπον τη σκυταλη με μια ερωτηση:
Θεωρεις οτι η υπαρξη του Θεου εχει αμεση σχεση με το βιοποριστικο μερος του ανθρωπου?Αν ναι,μπορεις να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο εξηγωντας μας ποια ειναι κατα τη γνωμη σου η φυση του Θεου,ποιος ο σκοπος Του και ποιος ο προορισμος του ανθρωπου?
Αν θες μπορουμε να το αναπτυξουμε καθαρα απο χριστιανικης πλευρας η γενικοτερα σαν φιλοσοφικοθρησκευτικη συζητηση.

Ακομη καλυτερα θα ηταν να το συζητησουμε εδω: http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=331

:)

Vassilis_1 03-07-13 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave (Μήνυμα 104680)
το επιχειρημα σου ειναι τοσο αστειο οσο και αυτα του βασιλη για τη δημιουργια και τον Αδαμ-Ευα!

Το θέμα είναι: Μπορείς να αποδείξεις, το «τοσο αστειο», σχετικά με τη δημιουργία και τον Αδάμ - Εύα;

no slave 03-07-13 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104690)
Το θέμα είναι: Μπορείς να αποδείξεις, το «τοσο αστειο», σχετικά με τη δημιουργία και τον Αδάμ - Εύα;

oχι δεν μπορω να το αποδειξω...

δεν ξερω αν προσβαλεσαι αλλα θεωρω αστεια τα επιχειρηματα σου.Καταληγεις σε ενα συμπερασμα με αερολογιες.
Ακομη και η θεωρια της εξελιξης να ειναι μουφα,δεν συνεπαγεται οτι υπηρχαν οι πρωτοπλαστοι.Δεν ειναι ή το ενα ή το αλλο δηλαδη

Vassilis_1 04-07-13 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave:
Ακομη και η θεωρια της εξελιξης να ειναι μουφα
Ακόμη στο «Ακομη» είσαι; Αχαχούχααααα!!! Η θεωρία της εξέλιξης, αποδεδειγμένα είναι μούφα!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave:
oχι δεν μπορω να το αποδειξω...
Αφού δεν μπορείς να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου = «τοσο αστειο», σχετικά με τη δημιουργία, και του Αδάμ – Εύας,
όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε no slave, ο ισχυρισμός σου απορρίπτεται.

PUCK 04-07-13 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Επειδή είναι παντελώς αστήρικτη η θεωρία της εξέλιξης, το μόνο που καταφέρνει, είναι παράγει άφθονο χιούμορ.
και καπάκι :

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Τι λέμε στο νεογνό; Μη εκεί, τζίζ. Τι λέμε στην επιστήμη νεογνό; Μη επιχειρείς να κατακτήσεις τον ήλιο, τζίζ. Kαι τα δύο νεογνά, υπακούουν, το ίδιο. Πλήρης ταύτιση!
Μάλιστα ... Δεν στείλαμε άνθρωπο στον ... ήλιο (!!!) άρα η Επιστήμη είναι σκουπίδι. Δεν ξέρω αν παράγει "άφθονο χιούμορ" η θεωρία της εξέλιξης,
αλλά εσύ παράγεις μυθικές ποσότητες. Θανάσης Βέγγος και Μπένυ Χιλ μπροστά σου είναι απλές οδοντόκρεμες.

Μιας και συμμετέχεις και στο esoterica (και σε πολλά άλλα), θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με τόσο με τον "Χρίστος Έλ" και το μυθικό του θέμα :

Παράθεση:

Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης".

- Θα σόκαρε το γεγονός πως η υποτιθέμενη επιστήμη ανάγει αναπόδεικτες υποθέσεις σε γεγονότα, και πάνω σε αυτά τα θεωρητικά "γεγονότα" αρχίζει και κτίζει άλλες υποθέσεις, με μοναδικό στόχο να πλήξει τί άλλο, τον Χριστιανισμό.
όσο και με τον "Χριστιανός Ορθόδοξος" με το άλλο μυθικό θέμα :

Παράθεση:

Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 εμφανίζεται ο Αντίχριστος!
- Το τέλος του κόσμου για μένα θα ήταν απολύτρωση στην κατάσταση που έχει βρεθεί η ζωή μου.Θα μου πεις γιατί δεν κάνεις προσπάθειες να την αλλάξεις παρα περιμένεις μια χίμαιρα που μπορεί και να μην έρθει ποτέ κατα την διάρκεια της ζωής σου;Ο λόγος είναι οτι πιστεύω πολύ,οτι και ο Θεός έβαλε το χέρι του για την σημερινή μου κατάσταση,αυτός με οδήγησε εδώ που είμαι σήμερα.Ηταν κάτι υπερβατικό,κάτι έξω απο μένα αυτο που μου συνέβει...Δεν λέω,και εγώ είχα ευθύνες,δεν τα χειριστηκα τα πράγματα καλά,μπορει να με τιμώρησε για την αμαρτωλότητά μου,χίλια μπορεί....
Τέλοσπάντων,αυτή η ιστορία τελειώνει σε 7 μήνες.Κράτησε χρόνια,αλλα κάπου εδώ κοντά είναι και το τέλος της.Απο 1/1/2014 βλέπω τι θα κάνω με την καταστραμμένη ζωή μου,και αν έχει ελπίδες επανόρθωσης ή όχι....
και να φτιάξετε το νέο "Τρίο Στούτζες". Θα χεστείτε στο τάλιρο λέμε ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Αναμφισβήτητα όμως η πιο αντιπροσωπευτική και φανταστική γενικά επιτυχία της, είναι η κατάκτηση της σελήνης.
Αναμφισβήτητα, λες ό,τι να ναι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Σχετικά με τα θαύματα που κάνει η επιστήμη στον τομέα της υγείας, φυσικά αστειεύεσαι. Κάνε επισκέψεις στα άσυλα ανιάτων και εκεί θα διαπιστώσεις ένα πραγματικά μεγάλο θαύμα! Πως μπορεί η επιστήμη, ενώ παρατηρεί αυτές τις ασθένειες επί χιλιάδες χρόνια, να έχει τα χέρια της συνεχώς αγκυλωμένα στην ανάταση; Αυτό όντως είναι, είναι μεγάλο θαύμα!!!
Το "μεγάλο θαύμα", ονομάζεται "κοινοβουλευτική δημοκρατία". Δίνει τη δυνατότητα στον κάθε άσχετο να έχει και να εκφέρει άποψη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Μα, το βιβλίο της Γένεσης στο οποίο περιγράφεται η δημιουργία των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, δεν είναι αποδεκτό μόνο από τους Χριστιανούς, είναι αποδεκτό και από τους Εβραίους, οι οποίοι, εκτός εξαιρέσεων, δεν έχουν αποδεχθεί τον Χριστιανισμό.
Ε, εντάξει τότε. Αφού το επιβεβαιώνουν ο Ιωήλ ο σουγιάς, ο Αβακούμ ο λεπίδας και ο Σαβαώθ ο μακελάρης, έτσι θα είναι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής, δεν είναι θεωρία αλλά βεβαιότητα αποδεδειγμένη.
Η "αποδεδειγμένη βεβαιότητα" έρχεται από επιχειρήματα τύπου :

Παράθεση:

- Το θέμα είναι: Μπορείς να αποδείξεις, το «τοσο αστειο», σχετικά με τη δημιουργία και τον Αδάμ - Εύα;
- Ακόμη στο «Ακομη» είσαι; Αχαχούχααααα!!! Η θεωρία της εξέλιξης, αποδεδειγμένα είναι μούφα!
- Σοβαρά;;;!!! ΚΑΜΙΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ από την επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνεία της Αγίας Γραφής, δεν αφήνει το ελάχιστο περιθώριο σε κανέναν, ώστε να υποθέσει ότι δεν αποδίδει ΑΚΡΙΒΩΣ την περιγραφή της δημιουργίας των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, απ’ ευθείας από το Θεό. Οπότε, η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, σιωπηρά, όχι μόνο επικριτική είναι στη θεωρία της εξέλιξης, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ την ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ. Αυτό έλειπε να δεχόταν την ΤΕΛΕΙΩΣ αστήρικτη θεωρία της εξέλιξης. Η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία αγαπητέ xtabay, είναι απορριπτική, γενικά, σε κατασκευασμένα μυθεύματα, πόσο μάλλον σε αυτό της εξέλιξης.
Χάνεσαι ταλεντάρα μου σ' αυτή τη χώρα, χάνεσαι. Μετανάστευσε προς ΗΠΑ μεριά. Εκεί παίζει πολύ το σενάριο με τους τηλε-ευαγγελιστές.
Βρέχει δολάρια λέμε. Εδώ, το πολύ-πολύ να φτιάξεις το κέφι ενός υποψήφιου αυτόχειρα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Αυτής, που ήταν και ο Γέροντας Παΐσιος φυσικά. Του οποίου οι θέσεις ήταν μακράν πιο εμπεριστατωμένες και ουσιαστικές.
Με συνέπεια να αποδίδουν ΑΚΡΙΒΩΣ το νόημα της Αγίας Γραφής.
Δηλαδή, αποδέχεσαι την άποψη :

"Τώρα αυτά για τον πίθηκο ούτε η επιστήμη τα παραδέχεται. Πόσα χρόνια έχει που οι άνθρωποι ανέβηκαν στο φεγγάρι; Οι πίθηκοι τόσα χρόνια δεν εξελίχθηκαν να κάνουν αν όχι ένα ποδήλατο τουλάχιστον ένα πατίνι. Είδες κανέναν πίθηκο με πατίνι; Άλλο, αν πάρης έναν πίθηκο και του μάθης να κάνη πατίνι!...» «Αν πούμε, λέει, εκείνο, αν πούμε εκείνο…;» «Μη λες τίποτε, του λέω, για νάσαι πιο σίγουρος».

Καλά κάνεις. Ειδικά για το "Μη λες τίποτε, του λέω, για νάσαι πιο σίγουρος". Που να μπλέκεις τώρα;
Αφού τα έψαξαν και τα βρήκαν άλλοι πριν από σένα. Μάσησε τις μπουκιές τους και είσαι οκ!

Και μιας και έσπευσες στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα που σε παράπεμψε ο xtabay, κι έκανες ψιλο-copy/paste τα όσα λες εδώ (η απάντησή σου δημοσιεύτηκε στις 28 Ιουνίου 2013 - 12:52 μ.μ.) και αναφέρεις πως : «Επομένως να εννοούνται όπως εγράφησαν ( = κατά γράμμα)» να σε ρωτήσω: Τελικά την Αγία Γραφή την παίρνουμε κατά γράμμα, ακολουθούμε το πνεύμα, βρίσκουμε τις αλληγορίες, κάνουμε όλα τα παραπάνω, δεν κάνουμε τίποτα απ' αυτά, θα μας πει ο πνευματικός μας ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Π.χ. τη φράση "«Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην΄ ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μάχαιραν»

ή το περιστατικό : "18 Και όταν το πρωί γύριζε στην πόλη, πείνασε·
19 και βλέποντας μια συκιά επάνω στον δρόμο, ήρθε κοντά της, και δεν βρήκε τίποτε επάνω της, παρά μονάχα φύλλα·
και της λέει: Να μη γίνει πλέον καρπός από σένα στον αιώνα. Κι αμέσως η συκιά ξεράθηκε."

να τα πάρω κατά γράμμα;

(το νου σου τί θα απαντήσεις ... κάνει πολύ ... τζιζ ... )




Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.