Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

rados 10-11-14 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 112569)
Ο θεός δεν αλλάζει ηθική, οι θεότητες όμως των ανθρώπων αλλάζουν στον χώρο και στον χρόνο (όπως και οι ηθική).
Αλλά από την στιγμή συζητάς με τον Χρίστο, ρώτα Τον γιατί ο Θεός έδωσε στον Μωυσή τις προσταγές που αράδιασες.
Τι έλεγε σε Εκείνον, ο Πατέρας Του; Μέσω διαλογισμού γινόταν η συζήτηση;

Άρα οι "Θεότητες των ανθρώπων" θεωρείς ότι δεν περιγράφουν τον Θεό (υποθέτοντας ότι υπάρχει). Δεκτό. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.
Δεν διεκδικώ κάποια αποκλειστικότητα, μπορείς να ρωτήσεις και εσύ. Αν και υποψιάζομαι ότι ο "Δάσκαλος" σου έχει ήδη απαντήσει.....

Αλλά το πολύ ενδιαφέρον θέμα του Μωυσή, νομίζω ότι δεν αφορά το νήμα. Και αν θυμάμαι καλά έχει κάπου συζητηθεί στο φόρουμ.

Εγώ το ανέφερα μόνο και μόνο, για να δείξω ότι η αμφισβήτηση προς τις υπερβατικές εμπειρίες μου που ταυτίζονται με τις επιστημονικά παγκοσμίως αποδεκτές απόψεις, είναι αδικαιολόγητο να μην συνοδεύονται με εντονότερη αμφισβήτηση μιας υπερβατικής εμπειρίας που καλεί σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρο παρθένων. Εάν σε αυτό έχεις αντίρρηση ευχαρίστως να την διαβάσω.

xtabay 11-11-14 04:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome (Μήνυμα 112543)
Βασικά διαβάζοντας τα λεγόμενα του Vassilis1 και xtabay, νιώθω ότι διαβάζω δυο άτομα με το ίδιο ψυχολογικό προφίλ. Δυο απόλυτους ανθρώπους. Και οι δυο δεν επιχειρηματολογείτε, παρά αμύνεσθε των θέσεων σας.

Δεν χρειάζεται να σου επιβεβαιώσω οτι έχεις μπεί μόνος σου στην μαύρη λίστα μετά από αυτό...:mad:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome (Μήνυμα 112543)
xtaray θεωρώ ότι η απιστήμη και ο εσωτερισμός μπορούν να συμβαδίσουν, καθώς μιλάνε με άλλη γλώσσα για τα ίδια πράματα.

Σοβαρολογείς; Η επιστήμη λέει οτι είναι αδύνατον να εξελιχθεί ένα χαρακτηριστικό σε κάποια βιολογική οντότητα απο την στιγμή που δεν υπάρχει η ανάγκη αυτό να χρησιμοποιηθεί ενώ ο εσωτερισμός λέει οτι υπάρχουν άνθρωποι με λανθάνουσες ικανότητες τηλεπάθειας, τηλεκίνησης , τηλεοτιδήποτε τέλοσπάντων. Για συμβίβασέ τα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome (Μήνυμα 112543)
Το θέμα φίλε μου έιναι ότι αντίθετα με τι θεωρείς, ο άνθρωπος στην πλειοψηφεία της ύπαρξης του, δρα και αντιδρά μηχανικά, και όχι συνειδητά.
Οι δε σκέψεις του είναι αποτέλεσμα συναισθημάτων και ερεθισμάτων της καθημερινότητας. Η συνείδηση δεν έχει να κάνει με συναισθήματα και ερεθίσματα. Είναι ας πούμε, ο χειριστής πίσω από το μηχάνημα που επεξεργάζεται τις πληροφορίες, και την περισσότερη ώρα το έχει στο auto.
Ο λόγος που δεν μπορείς να τον δεις, είναι ακριβώς ο ίδιος που αν ήσουν ήρωας ηλεκτρονικού παιχνιδιού δεν θα μπορούσες να δεις αυτόν που κρατάει το τηλεχειρηστήριο. Θα καταλάβαινες μόνο τα κουμπάκια που πατάει.
Ακόμα, η συνείδηση, (αν και αυτό είναι δύσκολο να το κατανοήσουμε, αλλά ας το πούμε), δεν είναι ατομική αλλά κατά βάση συλλογική. Οταν δηλαδή σου περιέγραψα αυτόν που κρατάει το τηλεχειριστήριο, η περιγραφή μου είναι μάλλον ελλιπής και λανθασμένη, και έγινε χάριν παραδείγματος.

Βασικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Διαχωρίζεις την συνείδηση απο τον εγκέφαλο; Θεωρείς οτι είμαστε ετερόφωτα άστρα; Άμα σου αφαιρέσω ένα κομμάτι από τον εγκέφαλό σου ή άμα σε ποτίσω lsd η συνείδησή σου θα παραμείνει αλώβητη;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112568)
Να σου υπενθυμίσω όμως ότι εγώ δεν είμαι Βασίλης, δεν δέχομαι κανένα θρησκευτικό κείμενο και επεκτείνοντας κανένα μυστικιστικό και αποκρυφιστικό κείμενο σαν απόλυτη αλήθεια.

Εγώ δεν σε είπα Βασίλη , όπως είπαν εμένα κάποιοι άλλοι...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112568)
Αν θέλεις επεκτείνω αυτό το θέμα, αλλά σε άλλο νήμα.

Θέλω. Επέκτεινέ το γιατί έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του παρόντος.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112568)
Στηρίζομαι σε δεδομένα που παίρνω από τα εσωτερικά μου πεδία, τους δίνω συμβατικές ταυτότητες που δανείζομαι από τον καθιερωμένη εσωτερική ορολογία και βάση αυτών εργάζομαι με αυτά.

Τα εσωτερικά σου πεδία = υποκειμενικά πεδία. Η ύπαρξη της ορολογίας απο μόνη της δεν σημαίνει τίποτα. Η εσωτερική ορολογία αμφισβητείται και δεν αποτελεί πραγματικότητα όπως η ιατρική ορολογία πχ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112568)
Επειδή εσύ δεν μπορείς να το κάνεις, είτε επειδή δεν μπορείς να επικοινωνήσεις, είτε επειδή έχεις κατεβάσει ρολά, είτε επειδή σου λείπει κάτι που όλοι αυτοί που το κάνουν διαθέτουν, αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, είτε εκείνοι είναι τρελοί, ούτε ότι δεν ασπάζονται την επιστήμη, ούτε ότι δεν είναι επιστήμονες οι ίδιοι σε διάφορα πεδία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Διαφορετικά πράγματα.

Το θέμα είναι οτι δεν είμαι μόνο εγώ. Εσύ αντιδράς λες και σου είπα οτι η Γή είναι επίπεδη. Επιπλέον, η επιστήμη οφείλει να είναι η ίδια για όλους , παντού και πάντοτε και κάπως έτσι καθορίζεται η πραγματικότητα. Επιχειρήματα του τύπου "Άμα κάτι δεν το βλέπουμε , αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει" δεν έχουν θέση σε μια επιστημονική έρευνα νομίζω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112568)
Να σου συμπληρώσω μόνο ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί καθημερινά τις ιδιότητες που αναφέρεις.

Δεν γνωρίζω αν εσύ συναναστρέφεσαι με τους Εκδικητές αλλά εγώ ποτέ στην ζωή μου δεν έχω συναντήσει κανέναν που να έχει εκδηλώσει έστω και την παραμικρή υποψία των ιδιοτήτων που αναφέρω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112568)
Ομοίως μπορώ να σου βρω επιστημονικές μελέτες όπου ισχυρισμοί της αστρολογίας φαίνεται να έχουν βάση.

Να τις φέρεις , να τις δώ και να μην πιστεύω στα μάτια μου :p

Καταλαβαίνω οτι η μεταφυσική είναι σαγηνευτική για κάποιους, όμως είναι και επικίνδυνη. Και να αναφέρω και ένα απόσπασμα από τις ιδέες του Πόπερ που με παρέπεμψες: "Ο μεγαλύτερος εχθρός μιας ανοιχτής κοινωνίας είναι οι μεταφυσικές προτάσεις, εκείνες που δεν μπορούν να κριθούν από την πραγματικότητα. Αν αυτές, μάλιστα, γίνουν πλειοψηφικές τότε οδηγούμαστε στον ολοκληρωτισμό. Δεν υπάρχει επιχείρημα ανατροπής τους. Και ο δρόμος προς τη δουλεία έχει πάρει ιστορικά πολλές μορφές, αλλά πάντα είχε ένα αποτέλεσμα." . Είναι μια πιο κομψή εκδοχή της γνωστής φράσης του Μάρξ "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού". Τα υπόλοιπα στο νήμα που θα ανοίξεις...

heretic 11-11-14 08:05

xtabay, είναι θέμα κατεβασμένων ρολών τελικά. Δεν μιλάω για φαντασίες και υποκειμενισμό, μιλάω για χειροπιαστά πράγματα. Δες την μετάφραση της μελέτης που δημοσίευσα. Πιο επιστημονική δεν γίνεται. Και όμως συμβαίνει το ακόλουθο: Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις όπου κάποιος ψάχνεται να καταρρίψει κάποιον με οτι διαθέσιμο εργαλείο υπάρχει, βρίσκει αυτήν ακριβώς τη μέθοδο που αποδεικνύει οτι ο άλλος κάνει λάθος, ακόμα κι αν η μέθοδος του δεν είναι η mainstream τακτική. Αλλα δεν θα μείνω εκεί.

Τα τελευταία χρόνια εχει προκύψει οτι τις ίδιες έρευνες, με την ίδια μεθοδολογία, αν πραγματοποιηθούν απο επιστήμονα που ασπάζεται τις πεποιθήσεις του προσδοκώμενου συμπεράσματος, αυτό προκύπτει και από την στατιστική ανάλυση των δεδομένων του πειράματος. Αν ο ερευνητής εργάζεται για την κατάρριψη μιας θεωρίας, κάνοντας ακριβώς τα ίδια βήματα, μιλάμε ακόμα και τους ίδιους ανθρώπους να χρησιμοποιήσουν σαν δείγματα, η στατιστική ανάλυση δεν δείχνει τίποτα. Δεν τίθεται θέμα μαγειρέματος φυσικά, confirmation bias, ή ότι άλλη κομπίνα σκεφτεί κανείς.

Συμβαίνει περίπου το εξής: οι προθέσεις του πειραματιστή-παρατηρητή μεταβάλλουν τα δεδομένα του πειράματος. Ενδιαφέρον αυτό, έτσι; Αλλά δεν θα συνεχίσω εδω γιατί δεν αφορά το παρόν νήμα. Θα συνεχίσω σε σχετικό τόπικ, όταν θέλω εγώ, όποτε θέλω εγώ, και επειδή θέλω εγώ και όχι επειδή θα με "σύρει" κάποιος, ο οποίος δεν πρόκειται να δεχτεί οτιδήποτε απο αυτά, αφού ο μόνος λόγος που βρισκεται εδω μέσα είναι η κατάρριψη και όχι η δημιουργική συμμετοχή σε οτιδήποτε.

Και εκεί θα καταλήξω τελικά και θα το πω στην γλώσσα της πιάτσας: Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Εγώ τώρα το ομολογώ οτι χάνω την ώρα μου μαζί σας . Εσείς γιατί την χάνετε; Δεν θέλουμε τα φώτα σας, ευχαριστούμε. Τα είπατε μία, δύο, πέντε δέκα φορρες, φτάνει.

Ότι μελέτες και να σου φέρω, εσύ θα ξεσκαλίσεις τον όποιο αντίλογο, εγω θα σου φέρω τον αντίλογο του αντίλογου και η κολοκυθιά θα συνεχίζεται για πάντα, στον απόηχο αυτών που έγραψαν τελικά άλλοι. Δεν τα πιστεύεις αυτά; Πρόβλημά σου. Εγω δεν έχω έρθει να πείσω εσένα, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν βασικά, έχω έρθει να συζητήσω με ανθρώπους όπου ασπάζονται όμοιες θέσεις.

Για εσάς υπάρχουν και επιστημονικά φόρουμ, πηγαίνετε εκεί να τα λέτε, προσέξτε μόνο το γνωστό "φαινόμενο του Σούπερμαν" που προκύπτει. Στον Κρύπτον που λες xtabay, o Clark Kent είναι ένας απλός άνθρωπος χωρίς υπερδυνάμεις, αλλά εδώ στην Γη είναι υπεράνθρωπος. Μήπως νομίζετε οτι κυκλοφορώντας εδω μέσα κάνετε κάποιο κατόρθωμα, κάποιο υπερ-έργο και καλά, ρίχνοντας φόλες αριστερά δεξιά; Μήπως μεταξύ συζητητών για επιστημονικά θέματα, απλά δεν έχεις να πεις το οτιδήποτε, γιατί οι γνώσεις σου είναι επιφανειακές στο οτιδήποτε, οπότε αυτό το κουστουμι του σκεπτικιστή, σου δίνει την βολική επιχειρηματολογία για ατέλειωτες αντιπαραθέσεις αποκλειστικά εδώ μέσα;

Εγω δεν έχω να πω κάτι άλλο. Δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου, μου είναι πολύ γνωστές (από παιδάκι) και κατανοητές όσο δεν φαντάζεσαι, αλλά δεν μπορώ να χάνω και τον χρόνο μου προσπαθώντας να πείσω τους αρνητές των πάντων.

libero 11-11-14 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados (Μήνυμα 112572)
Άρα οι "Θεότητες των ανθρώπων" θεωρείς ότι δεν περιγράφουν τον Θεό (υποθέτοντας ότι υπάρχει). Δεκτό. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.

Ε;
Είπα πως οι άνθρωποι (όχι οι «Θεότητες των ανθρώπων»), περιγράφουν διαφορετικά τον Θεό, σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και διαφορετικές χρονικές περιόδους. Και σου λέω, αφού μιλάς με τον Υιό του Θεού, ρώτα τον ίδιο, αν άλλαξε ηθική ο Πατέρας Του.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados (Μήνυμα 112572)
Εγώ το ανέφερα μόνο και μόνο, για να δείξω ότι η αμφισβήτηση προς τις υπερβατικές εμπειρίες μου που ταυτίζονται με τις επιστημονικά παγκοσμίως αποδεκτές απόψεις, είναι αδικαιολόγητο να μην συνοδεύονται με εντονότερη αμφισβήτηση μιας υπερβατικής εμπειρίας που καλεί σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρο παρθένων.

Για ποιο λόγο να συνοδεύονται με τις εμπειρίες του Μωυσή, του Μπους ή του Σαμαρά; Εσένα έχω "μπροστά μου", εσένα ρωτάω. Από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να αποδείξεις (μ’ αρέσει που παρέδιδες και μαθήματα λογικής προηγουμένως) ότι αυτός με τον οποίον συνομιλείς είναι ο Χριστός, που το περίεργο να σε αμφισβητούν; :confused:
_________________________________________________
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112516)
Αν θέλεις επεκτείνω αυτό το θέμα, αλλά σε άλλο νήμα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 112578)
Θέλω. Επέκτεινέ το γιατί έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του παρόντος.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112580)
Θα συνεχίσω σε σχετικό τόπικ, όταν θέλω εγώ, όποτε θέλω εγώ, και επειδή θέλω εγώ και όχι επειδή θα με "σύρει" κάποιος

Θα χαζέψω εδώ μέσα...

heretic 11-11-14 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 112578)

Καταλαβαίνω οτι η μεταφυσική είναι σαγηνευτική για κάποιους, όμως είναι και επικίνδυνη. Και να αναφέρω και ένα απόσπασμα από τις ιδέες του Πόπερ που με παρέπεμψες: "Ο μεγαλύτερος εχθρός μιας ανοιχτής κοινωνίας είναι οι μεταφυσικές προτάσεις, εκείνες που δεν μπορούν να κριθούν από την πραγματικότητα. Αν αυτές, μάλιστα, γίνουν πλειοψηφικές τότε οδηγούμαστε στον ολοκληρωτισμό. Δεν υπάρχει επιχείρημα ανατροπής τους. Και ο δρόμος προς τη δουλεία έχει πάρει ιστορικά πολλές μορφές, αλλά πάντα είχε ένα αποτέλεσμα." . Είναι μια πιο κομψή εκδοχή της γνωστής φράσης του Μάρξ "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού". Τα υπόλοιπα στο νήμα που θα ανοίξεις...

Και να προσθέσω την άποψη μου γι αυτό που παρέθεσες. Αυτές οι δογματικές θέσεις - θέσφατα, συγγενείς με την δική σου κοσμοθεωρία, είναι η αιτία του τέλματος που βρίσκεται σήμερα η επιστήμη, περίπου έναν αιώνα μετά τις πρωτοποριακές θεωρίες της σχετικότητας, της κβαντομηχανικής και της θεωρίας του χάους. Είναι προφανές οτι χωρίς αλλαγή οπτικής δεν θα υπάρξει καμιά νέα θεωρία, γιατί ο ορίζοντας της ανθρώπινης διανόησης έχει καταληφθεί-κορεσθεί απο το μίγμα των απομειναρίων του διαλεκτικού υλισμού και την σύγχρονη μορφή πολιτικής δουλείας, την παγκοσμιοποιημένη χούντα των πολυεθνικών. Την αιτία της πνευματικής χρεοκοπίας όλης της δύσης, που οδήγησε τελικά και στην οικονομκή χρεοκοπία της.

Όπου οποιαδήποτε μορφή επιστημονικής θεωρίας και έρευνας δεν μπορεί να γίνει προιόν για ιδωτική κερδοσκοπία, είτε κάποιο κρατικά επιδοτούμενο συμβόλαιο (βλ οπλικά συστήματα), θα σαμποτάρεται συστηματικά απο τους "στρατευμένο" επιστημονικό δυναμικό, στην ουσία τους υπαλλήλους των πολυεθνικών. Και δεν μιλάω για την έρευνα του Ψ, αυτή είναι η γραφική πλευρά του θέματος. Μιλάω για την mainstream έρευνα, είτε στην φαρμακολογία, είτε στην θεωρητική φυσική, είτε στην έρευνα του διαστήματος. Ο Πόπερ είναι απλά το άλλοθι. Τα πράγματα όμως αλλάζουν ήδη, γι αυτό και οι κραυγές αγωνίας ενός κατεστημένου που βουλιάζει.

Vassilis_1 11-11-14 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados (Μήνυμα 112550)
...Αν υποθέσουμε ότι η ζωή ξεκίνησε με την επέμβαση… Θεού, επόμενο ήταν να δίνει ζωή ο Θεός και τώρα...

Αγαπητέ rados, ως φαίνεται αγνοείς ορισμένες λεπτομέρειες:
Παράθεση:

«καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον... ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.» (Γεν. 1,27)
«καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.» (Γεν. 1,28)
Κατάλαβες τώρα; Αφού ο Θεός δημιούργησε τους δύο πρώτους ανθρώπους, τους ευλόγησε λέγοντάς τους να αυξάνονται και να πληθύνονται, με τον τώρα γνωστό σε εμάς πολλαπλασιαστικό τρόπο. Οπότε δεν υπάρχει αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας Γραφής.
Με φυσική συνέπεια η επιστημονική μέθοδος να βγάλει το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:
Παράθεση:

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής

heretic 11-11-14 12:24

Και μετά η αιμομιξία πήγε σύννεφο. Πότε σταμάτησε να γίνεται; Στις γενναιές δεκατέσσερις;

esmike 11-11-14 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112580)



Και εκεί θα καταλήξω τελικά και θα το πω στην γλώσσα της πιάτσας: Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Εγώ τώρα το ομολογώ οτι χάνω την ώρα μου μαζί σας . Εσείς γιατί την χάνετε; Δεν θέλουμε τα φώτα σας, ευχαριστούμε. Τα είπατε μία, δύο, πέντε δέκα φορρες, φτάνει.



.

Αφου heretic απο αυτα που διαβαζω στις δημοσιευσεις σου, το φορουμ αυτο αποτελει ψυχικη φθορα για σενα , γιατι το συνεχιζεις ;
Μοιαζεις με καποιον μανιακο (χωρις να εισαι) που προσπαθει να επιβαλει τους κανονες του παιχνιδιου με το ετσι θελω.
Μοιαζει σαν να υπαρχει μια αρρωστημενη κατασταση που οποιος διαφωνει μαζι σου, ειναι αυτοματα ορκισμενος εχθρος.
Η αντιδραση σου φαινεται να ειναι εντελως υστερικη και παραβιαζει τους κανονες ευπρεπιας.
Προσπαθεις διαρκως να θεσεις τα ορια της αντιληψης μας και μας χαρακτηριζεις ως¨"κατα φαντασια επιστημονες" , ενω εσυ την ιδια στιγμη διεκδικεις το επιστημονικο , μεταφυσικο, φιλοσοφικο , βιωματικο,

ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.

Οι συγχρονες νευροπεπιστημονικες μελετες για την υπαρξη μετα θανατον και ανεξαρτητης νoημοσυνης απο το σωμα που ειναι η φυσικη πηγη, λενε αλλα. Τα τελευταια δεδομενα του 2013 και 2014 στον τομεα των εξωσωματικων εμπειριων ατομων κοντα στο οριο θανατου, καταρριπτουν τις επιθυμιες ως φαντασιωση.

Ολα τα συμπτωματα της εξωσωματικης εμπειριας κοντα στο οριο θανατου, μπορουν να αναπαραχθουν με την ενδοφλεβια χορηγηση της χημικης ουσιας Κεταμινη.

http://www.stamkoul.com/411696142

Pholarchos 11-11-14 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112599)
Και μετά η αιμομιξία πήγε σύννεφο. Πότε σταμάτησε να γίνεται; Στις γενναιές δεκατέσσερις;

Πάντως δεν σταμάτησε στους "δώδεκα" "θεούς"

heretic 11-11-14 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112601)
Αφου heretic απο αυτα που διαβαζω στις δημοσιευσεις σου, το φορουμ αυτο αποτελει ψυχικη φθορα για σενα , γιατι το συνεχιζεις ;
Μοιαζεις με καποιον μανιακο (χωρις να εισαι) που προσπαθει να επιβαλει τους κανονες του παιχνιδιου με το ετσι θελω.
Μοιαζει σαν να υπαρχει μια αρρωστημενη κατασταση που οποιος διαφωνει μαζι σου, ειναι αυτοματα ορκισμενος εχθρος.
Η αντιδραση σου φαινεται να ειναι εντελως υστερικη και παραβιαζει τους κανονες ευπρεπιας.
Προσπαθεις διαρκως να θεσεις τα ορια της αντιληψης μας και μας χαρακτηριζεις ως¨"κατα φαντασια επιστημονες" , ενω εσυ την ιδια στιγμη διεκδικεις το επιστημονικο , μεταφυσικο, φιλοσοφικο , βιωματικο,

ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.

Οι συγχρονες νευροπεπιστημονικες μελετες για την υπαρξη μετα θανατον και ανεξαρτητης νoημοσυνης απο το σωμα που ειναι η φυσικη πηγη, λενε αλλα. Τα τελευταια δεδομενα του 2013 και 2014 στον τομεα των εξωσωματικων εμπειριων ατομων κοντα στο οριο θανατου, καταρριπτουν τις επιθυμιες ως φαντασιωση.

Ολα τα συμπτωματα της εξωσωματικης εμπειριας κοντα στο οριο θανατου, μπορουν να αναπαραχθουν με την ενδοφλεβια χορηγηση της χημικης ουσιας Κεταμινη.

http://www.stamkoul.com/411696142

esmike, έλα ρε φίλε! Πως πάει, όλα καλά; Επιστρέψαμε απο το υπερδιάστημα της σπόντας, της ειρωνείας και της προσβολής; Τώρα περάσαμε στο "άκου φίλε... δεν είσαι καλά, για το καλό σου το λέω..."; Εγω λέω να μείνω για λίγο ακόμα εκεί, γιατί μου αρέσει!

Λοιπόν άκου... σε κάτι έχεις δίκιο. Εχω δαπανήσει αρκετό χρόνο και φαιά ουσία να αποκρούω τις επιθέσεις των "ήθελα να τελειώσω το σχολείο αλλά δεν με άφησε η κακούργα η κενωνία", στους "σπούδασα ρε γμτ αλλά και πάλι δεν κατάφερα τίποτα", στους "αφού αισθάνομαι ένα τίποτα πρέπει να πάω να την πέσω κάπου" και στους "καλός στόχος είναι οι βαρεμένοι με τα μεταφυσικά". Να μην παραλείψω τους αξιότιμους ιερομόναχους, δόκιμους και μη του διαδικτύου.

Γι αυτό θα φορέσω την ρόμπα του Obi-Wan Kenobi για ένα διάστημα, γιατί με καλεί η Δύναμη, και θα δραπετεύσω με το σκάφος μου στο υπερδιάστημα. Λίγο πριν αποχωρήσω θα δώσω μια τελευταία ξιφασκία με τους ανεμόμυλους, γιατί το χούι είναι ανίκητο βλέπεις. Πάμε λοιπόν:

1) Τι έγινε ρε φίλε με την μάγισσα με τα κουκιά; Με έχει φάει η επιθυμία να μάθω πως τα αιτιολογείς αυτά που έγραψες τότε. Scripta manent

2) Φανταστικό! Οι επιστήμονες (κατά την γνώμη σου *) ανακάλυψαν οτι οι έχοντες NDE και συγκεκριμένα ΟΒΕ, είχαν κοπανήσει πριν ΟΛΟΙ τους μια γερή δόση κεταμίνης. Φυσικά γι αυτούς που έχουν OBE χωρίς NDE θα ισχύει το "μην παίρνετε ναρκωτικά δεν φτάνουν για όλους", έτσι;

3) Δεν μου είπες το ακαδημαϊκό σου πεδίο, όπως και την μεταφυσική σου οπτική γωνία να ξέρω τέλος πάντων σε ποιόν απευθύνομαι. Γιατί έχω την αίσθηση οτι μιλάω σε κάποιον της εκκλησίας που απλά παρεξηγήθηκε από αυτά που γράφω και ψάχνει βλακωδώς και μασκαρεμένος να με θίξει;

4) Δεν παραβιάζω τους "κανονες ευπρεπιας", εσύ παραβιάζεις την νοημοσύνη μου, κάνοντας μου διάφορα υποτιμητικά σχόλια, έμμεσα κι άμεσα.

5) Εγω αλάνθαστος;;;!!! Ουδείς άσφαλτος esmike, για να το καταλάβεις ακόμα κι εσύ.

* Εδω δεν έβγαλαν άκρη αυτοί, έβγαλες εσύ;

Pholarchos 11-11-14 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112601)
.....

Ολα τα συμπτωματα της εξωσωματικης εμπειριας κοντα στο οριο θανατου, μπορουν να αναπαραχθουν με την ενδοφλεβια χορηγηση της χημικης ουσιας Κεταμινη.

http://www.stamkoul.com/411696142

Ενδιαφέρον. Βέβαια υπάρχει το ζήτημα για το αν η κεταμίνη (και DMT ουσίες) προκαλούν το αίσθημα - ως θεμελιώδη αίτια - ή αν το συνοδεύουν (εννοείται στη φυσική μορφή κατάσταση).- και γιατί το κάνει αυτό ο εγκέφαλος (αφού δεν έχει εξελικτικό πλεονέκτημα)

esmike 11-11-14 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112607)
1) Τι έγινε ρε φίλε με την μάγισσα με τα κουκιά; Με έχει φάει η επιθυμία να μάθω πως τα αιτιολογείς αυτά που έγραψες τότε. Scripta manent

.

Επειδη καπου εκανες αναφορες σε λασπολογιες και επειδη δεν ειμαι συνηθισμενος σε χτυπηματα κατω απο την μεση , θα σου πω οτι εγω ειμαι ερευνητης και εχω μαθει να αναθεωρω λανθασμενες αποψεις μου, πραγμα που εσυ δεν μπορεις .
Η δογματισμος στην ερευνα και η προσωποποιηση με αφηνουν αδιαφορο.

Μπορεις να συνεχισεις τα χτυπηματα κατω απο την μεση ,που απ΄οτι φαινεται εισαι εθισμενος .

Και κατι ακομα . Απ ότι καταλαβαινω κατηγοριοποιεις τους ανθρωπους ακομα και απο το θρησκευμα τους. Αν δηλαδη καποιος πιστευει στον Χριστο , ειναι ζωο για σενα. την ιδια στιγμη βεβαια εμφανιζεσαι να υποστηριζεις τον Προσωπικο Χριστο.

Γιατι φιλε εισαι τοσο μπερδεμενος ;







Δειχνεις ομως να εχεις απολυτη αγνοια της επιστημονικης μεθοδου και του πως λειτουργει το επιστημονικο οικοδομημα. εχω παρατηρησει οτι σε καποια θεματα υπερασπιζεσαι την επιστημονικη μεθοδο μετα μανιας , ενω σε καποια αλλα την απορριπτεις μετα μανιας.

Νομιζεις οτι αυτο ειναι στοιχειο που σε κανει πιο αξιοπιστο ;

Η επιστημονικη αποψη δεν εχει αξια στο συνολο της επιστημονικης κοινοτητας, αν ερχεται σε αντιθεση με την μεση και αμεροπληπτη επιστημονικη τεκμηριωμενη γνωση συνολου .

Ακομα και αν την λεει ο Einstein με το Χ κυρος , δεν υπαρχει προσωποποιημενη και υποκειμενικη κατευθυνση γνωσης και το οικοδομημα λειτουργει απροσωπα, αλλα και λιγοτερο υποκειμενικα.

Υπαρχει μια μεθοδολογια για την κριση μιας εργασιας και την δημοσιευση της , οπως υπαρχει και μια διαδικασια κρισης και μεσου ορου απο το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας.

Ειναι το συνολο που θα αποφασισει με συστημα τυφλο και ανεξαρτητο . Ουτε ο Χ Einstein , ουτε ο Υ Dr. και Πανεπιστημιο .

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ
http://www.foundalis.com/dep/sci/E1_gr.htm

MrHandsome 11-11-14 15:44

Πριν πω οτιδήποτε, να πω ότι δεν πιστεύω στη μεταφυσική. Δεν υπάρχει μεταφυσική. Ολα είναι φυσικότατα.Το γεγονός ότι ο άνθρωπος δεν τα έχει κατανοήσει δεν τα κάνει μεταφυσικά. Το να έλεγες ότι η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο πριν κάποια χρόνια, ήταν μια μεταφυσική σκέψη για το status quo της εποχης.
Επίσης η ορολογία δεν παίζει κανένα ρόλο στην απτή πραγματικότητα.
Οταν μιλάγανε για αιθέρα στις αρχές του προηγούμενου αιώνα δεν μιλάγανε για τον αιθέρα της αρχαιότητας. Τώρα χωρίς να τον ονοματίζουν, στη σύγχρονη επιστήμη μιλάνε για αυτόν μια χαρά. Τα επίθετα δεν μου λένε τίποτα.

Xtabay:

Παράθεση:

Δεν χρειάζεται να σου επιβεβαιώσω οτι έχεις μπεί μόνος σου στην μαύρη λίστα μετά από αυτό...
Το ότι με βάζεις σε λίστα χωρίς να με γνωρίζεις αποδεικνύει του λόγου μου το αληθές. Εχεις μια άποψη και αμύνεσαι υπέρ αυτής.
Εγώ πάντως δεν θα σε βάλω σε καμία λίστα, και θα σέβομαι κάθε άποψη σου ξεχωριστά. Οπως και όλων, καθώς θεωρώ ότι πάντα μαθαίνω και δεν είμαι αλάθητος.

Παράθεση:

Σοβαρολογείς; Η επιστήμη λέει οτι είναι αδύνατον να εξελιχθεί ένα χαρακτηριστικό σε κάποια βιολογική οντότητα απο την στιγμή που δεν υπάρχει η ανάγκη αυτό να χρησιμοποιηθεί ενώ ο εσωτερισμός λέει οτι υπάρχουν άνθρωποι με λανθάνουσες ικανότητες τηλεπάθειας, τηλεκίνησης , τηλεοτιδήποτε τέλοσπάντων. Για συμβίβασέ τα..
Κατ'αρχάς δεν πιστεύω στη Δαρβινική μετάλλαξη. Η εξέλιξη των ειδών μου φαίνεται λογική, καθώς στη φύση θα υπερισχύσει ο δυνατός ανάλογα πάντα με τις επικρατούσες συνθήκες.

Λες ότι η επιστήμη αναφέρει ότι είναι αδύνατον να εξελιχθεί κάποιο χαρακτηριστικό σε βιολογική οντότητα όταν δεν υπάρχει ανάγκη, ενώ ο εσωτερισμός αναφέρει λανθάνουσες ικανότητες.

Δεν χρειάζεται να συμβαδίσω τίποτα εγώ. Συμβαδίζουν μια χαρά, αν σκεφτείς το λογικότερο, ότι ο άνθρωπος να είχε πάντα αυτές τις ικανότητες, όχι με τη Χαρρυποτερίστικη λογική που τις παρουσιάζεις,(και οι οποίες μπορούν ή θα μπορέσουν να εξηγηθούν κάποια στιγμή επιστημονικά), και με την ΕΞΕΛΙΞΗ που αναφέρεις,του πολιτισμού μας γενικότερα, επειδή πλέον δεν τις χρειάζεται, αυτές να παραμένουν σβηστές είτε να χάνονται σιγά σιγά. Σαν την ουρά που δεν έχεις, γιατί δεν σου χρειάζεται, αλλά είναι εκεί.



Παράθεση:

Βασικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Διαχωρίζεις την συνείδηση απο τον εγκέφαλο; Θεωρείς οτι είμαστε ετερόφωτα άστρα; Άμα σου αφαιρέσω ένα κομμάτι από τον εγκέφαλό σου ή άμα σε ποτίσω lsd η συνείδησή σου θα παραμείνει αλώβητη;
Βασικά φαίνεται ότι όταν μιλάς για συνείδηση δεν έχεις στο νου σου τη συνείδηση, αλλά την ατομικότητα της ύπαρξης σου. Αγνοείς εκείνο το συν- της λέξης. Δεν το κάνεις μόνο εσύ.
Η συνείδηση δεν σου ανήκει. Βασικά δεν έχει σχέση με υλικό κεκτημένο, παρά περισσότερο με θέση.
Είναι η ατομικότητα σου μεν, μέσα στο όλο δε.

Θα σου δώσω ένα κλασσικό χιλιοειπωμένο παράδειγμα.

"Κοίτα το χέρι σου. Είναι απτό υλικό πραγματικό, και σου ανήκει. Αυτό για σένα."

Η παραπάνω πρόταση είναι λογικοφανής. Στέκει έτσι δεν είναι;

Είναι όμως παντελώς λάθος. Ξεκινώντας από το "Αυτό για σένα".

Τι πάει να πει για σένα; Ενώ εσύ κοιτάς το χέρι σου. το αίμα κάτω από αυτό αγνοεί την ύπαρξη "σου", αν και αποτελεί μέρος της σε κάθε περίπτωση. Το ιδιο αίμα όμως έχει μια ατομικότητα ύπαρξης αναμφιβόλως. Τα κύτταρα σου δε, έχουν μια ατομικότητα, σαν τη δικιά σου, και δε θυμάμαι να τα ρώτησες αν είναι δικά σου η όχι και αν σε συμπαθούνε. Και όμως ο ρόλος του και η εντολή που έχουν τα διέπει, δρουν και ζουν ανάλογα με αυτή. Αγνοώντας σε, και όμως τελικά για σένα, την ολότητα σου. Αυτό το εσύ όμως, η ατομικότητα σου, αποτελείται από πολλές δισσεκατομύρια ατομικότητες, που ενώ δρουν φαινομενικά ξεχωριστά, είναι εν τέλει μια ενιαία μονάδα, που είναι το χέρι που κοιτάει το μάτι σου, στο οποίο ισχύει κάτι αντίστοιχο.

Δεν θα διακινδυνέψω να αναρωτηθώ αν με κατάλαβες. Εν πάσει περιπτώσει το "εγώ" σου είναι αμφισβητήσιμο. Αν τώρα το αναγάγεις προς τα "πάνω", ίσως με βάση αυτά που σου είπα να δεις ότι ο άνθρωπος είναι πολλές ατομικότητες που αποτελούν μια ολότητα. Τον άνθρωπο, που για σένα δεν έιναι παρά κάτι το ξεχωριστό και όχι αδιαίρετο.

Κάνοντας την αντιστοιχία και σε άλλα είδη με αυτή τη λογική, ίσως σκεφτείς ότι η ίδια η γη εν τέλει αποτελεί μια ολότητα, μια ατομικότητα που αποτελείται από πολλές φαινομενικά διαιρεμένες. Ο δε γαλαξίας μας αναμφίβολα από μακριά είναι αυτό που βλέπουμε στις φωτογραφίες της νάσα, από κοντά το σύνολο όλων αυτών των πλανητών σκόνης και δεν ξέρω γω τι. Δεν τολμώ να το αναγάγω άλλο.

Αν κατάλαβες τι είπα, κατάλαβες και περί τίνος πρόκειται η συν-είδηση. Περί τίνος πρόκειται βέβαια, γιατί απολύτως δεν νομίζω κανένας μας να το καταλαβαίνει.

Τώρα μετά από αυτό και αναλογιζόμενος, πες μου αν θες αυτό το "εγώ είμαι" που σκέφτεσαι που ακριβώς το τοποθετείς. Στο σώμα σου; στο κεφάλι σου; Κάπου αλλού;

Κάπως έτσι αρχίζεις και να την ψάχνεις για την ψυχή. Αλλα φτάνει θα φάω αρκετό κράξιμο ήδη...

Τώρα όταν λοιπόν με ρωτάς:
Παράθεση:

Άμα σου αφαιρέσω ένα κομμάτι από τον εγκέφαλό σου ή άμα σε ποτίσω lsd η συνείδησή σου θα παραμείνει αλώβητη;
Καταλαβαίνεις ότι το ερώτημα είναι λάθος, κάτι σαν απάντηση στα αγγούρια με το " τα μακαρόνια είναι μέλισσα".

ΘΑ αλλοιωθούν οι αισθήσεις σου, τα συν-αισθήματα σου, η λογική σου, οι αντιδράσεις σου. Η συνείδηση είναι εδώ ΕΚΤΟΣ θέματος. :)


Τέλος απαντώντας σε κάτι που είπες στον Heretic:

Παράθεση:

Επιχειρήματα του τύπου "Άμα κάτι δεν το βλέπουμε , αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει" δεν έχουν θέση σε μια επιστημονική έρευνα νομίζω.
Η άποψη ενός τυφλού για το θέμα αυτό, καθώς και η αντίληψη του για την πραγματικότητα θα ήταν άκρως διαφορετική νομίζω xtabay...

heretic 11-11-14 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112609)
Επειδη καπου εκανες αναφορες σε λασπολογιες και επειδη δεν ειμαι συνηθισμενος σε χτυπηματα κατω απο την μεση , θα σου πω οτι εγω ειμαι ερευνητης και εχω μαθει να αναθεωρω λανθασμενες αποψεις μου, πραγμα που εσυ δεν μπορεις .
....
Γιατι φιλε εισαι τοσο μπερδεμενος ;
....
Δειχνεις ομως να εχεις απολυτη αγνοια της επιστημονικης μεθοδου και του πως λειτουργει το επιστημονικο οικοδομημα
....
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ
http://www.foundalis.com/dep/sci/E1_gr.htm

Α, καλά το κατάλαβα. Κλασσικό παραεκκλησιαστικό κάψιμο εγκεφάλου και το σχετικό παραλήρημα σε γνώριμη διάλεκτο.
esmike, σε πολύ απλά και κατανοητά Ελληνικά: Γράφεις μπούρδες και σε μπούρδες δεν θα μπώ στον κόπο να απαντάω. Πήγαινε πιάσε κουβέντα με τους άλλους "επιστήμονες" και παραεκκλησιαζόμενους του φόρουμ, φώναξε και τους πυροβολημένους που έχουν φτιάξει αυτές τις σελίδες της πλάκας που φέρνεις για στοιχεία και συζήτηστε μαζί για τον Αγιο Κυπριανό, την μεταφυσική χρήση της κεταμίνης, την φαινομενολογία και την ολιστική θεώρηση της παπαρούνας :p

esmike 11-11-14 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112611)
Α, καλά το κατάλαβα. Κλασσικό παραεκκλησιαστικό κάψιμο εγκεφάλου και το σχετικό παραλήρημα σε γνώριμη διάλεκτο.
esmike, σε πολύ απλά και κατανοητά Ελληνικά: Γράφεις μπούρδες και σε μπούρδες δεν θα μπώ στον κόπο να απαντάω. Πήγαινε πιάσε κουβέντα με τους άλλους "επιστήμονες" και παραεκκλησιαζόμενους του φόρουμ, φώναξε και τους πυροβολημένους που έχουν φτιάξει αυτές τις σελίδες της πλάκας που φέρνεις για στοιχεία και συζήτηστε μαζί για τον Αγιο Κυπριανό, την μεταφυσική χρήση της κεταμίνης, την φαινομενολογία και την ολιστική θεώρηση της παπαρούνας :p

Μαλλον δεν καταλαβαινεις .
Ο κυριος Φουνταλης με τον οποιο γνωριζομαι , ειναι αθεος και εχει σπουδασει στην Αμερικη Νοολογια και προγραμματισμο ηλεκτρονικων υπολογιστων. Εχω το email του και μπορω να σε φερω σε επικοινωνια μαζι του .πες του οτι γραφει μπουρδες και οτι ειναι αμορφωτος, ενω εσυ μορφωμενος και δεν γραφεις μπουρδες.
Αν εχεις γνωσεις πανω στους υπολογιστες και εχεις διδακτορικο διπλωμα στον προγραμματισμο , την Νοολογια και την γλωσσολογια , τοτε μπορεις να κανεις μαζι του συζητηση.



Προσεχε ομως αυτος δεν γραφει δημοσιευσεις σε φορουμ... γραφει δημοσιευσεις και εργασιες σε παγκοσμια περιοδικα.

xtabay 11-11-14 20:13

Διάβασα κάποια κείμενα του φουνταλη και ειναι πολύ ενδιαφέροντα και κατανοητά και δίνουν και αφορμή για συζητήσεις !

heretic 11-11-14 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112613)
Μαλλον δεν καταλαβαινεις .
Ο κυριος Φουνταλης με τον οποιο γνωριζομαι , ειναι αθεος και εχει σπουδασει στην Αμερικη Νοολογια και προγραμματισμο ηλεκτρονικων υπολογιστων. Εχω το email του και μπορω να σε φερω σε επικοινωνια μαζι του .πες του οτι γραφει μπουρδες και οτι ειναι αμορφωτος, ενω εσυ μορφωμενος και δεν γραφεις μπουρδες.
Αν εχεις γνωσεις πανω στους υπολογιστες και εχεις διδακτορικο διπλωμα στον προγραμματισμο , την Νοολογια και την γλωσσολογια , τοτε μπορεις να κανεις μαζι του συζητηση.

Προσεχε ομως αυτος δεν γραφει δημοσιευσεις σε φορουμ... γραφει δημοσιευσεις και εργασιες σε παγκοσμια περιοδικα.

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις esmike οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα: Εχεις μπλέξει με σεκταδόρο. Ανοιξε τα μάτια σου. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα διάφορα φαιδρά, το άτομο έχει κάτσει κι έχει στήσει μεχρι και εικονικό κωλέγιο. Θα σε ρωτήσω ξανά αν έχεις τελείωσει το σχολείο και αν θέλεις να σπουδάσεις πραγματικά. Ξεχνα τα μπάμπο τζάμπο και τις μλκιες που γράφουμε εδω. Εδω μιλάμε για το μέλλον σου σαν άνθρωπο στην κοινωνία. Πες μου τι θέλεις να ασχοληθείς και θα σου πω οτι ξέρω μακριά απο κακοτοπιές και ψυχοπαθείς.

Να σε πληροφορήσω οτι μετά απο 4 χρονια σπουδές στην Αγγλία, επιστήμη υπολογιστών και μηχανικός δικτύων (BSc+MSc), ενα ακόμα μεταπτυχιακό Ελλάδα και διάφορα άλλα που δεν αφορούν τη συζήτηση, θα σου πω υπεύθυνα να του μεταφέρεις οτι:

1) νοολογία=παπαρολογία, να μάθει πως μεταφράζουν την cognitive science στο Ελλάντα
2) Δεν με ενδιαφέρει να μιλήσω μαζί του, αμα θέλω να σαλτάρω θα κάνω channeling με τον Φουράκη ή τον Γκιόλβα. Εκεί που είναι θα μου τα πούνε όλα χαρτί και καλαμάρι.
3) Τις τρείς απαραίτητες δημοσιεύσεις για τα διδακτορικά του κώλου τα κάνει και η κουτσή Μαρία και στα κολέγια στην Ζιμπάμπουε.
4) Το βιογραφικό του όλα τα λεφτά:

Δεν έχω θρησκεία, ούτε επάγγελμα, ούτε εισόδημα, ούτε προσδοκίες. Έχω όμως δυο υπέροχες θυγατέρες.

Τουλάχιστον έσπειρε!

5) Εσυ κοίτα να κάνεις κάτι στην ζωή σου και άσε τους σεκταδόρους να πουλάνε την τρέλα τους.

xtabay 12-11-14 06:00

Παράθεση:

Είναι προφανές οτι χωρίς αλλαγή οπτικής δεν θα υπάρξει καμιά νέα θεωρία, γιατί ο ορίζοντας της ανθρώπινης διανόησης έχει καταληφθεί-κορεσθεί απο το μίγμα των απομειναρίων του διαλεκτικού υλισμού και την σύγχρονη μορφή πολιτικής δουλείας, την παγκοσμιοποιημένη χούντα των πολυεθνικών. Την αιτία της πνευματικής χρεοκοπίας όλης της δύσης, που οδήγησε τελικά και στην οικονομκή χρεοκοπία της.
Τα φιλοσοφικά ρεύματα σε καμία περίπτωση δεν ευθύνονται για τις οικονομικές δυσχέρειες. Η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα της καπιταλιστικής ανάπτυξης, αυτό που λέμε φάση ύφεσης. Δεν είναι ούτε η πρώτη που περάσαμε ούτε η τελευταία. Και ο χειρότερος τεταρτοδεσμίτης γνωρίζει οτι η καπιταλιστική παραγωγή περνάει απο φάσεις υφέσεων λόγω της άναρχης παραγωγής. Σε εσένα που με κάθε ευκαιρία μας τσαμπουνάς τα πτυχία σου , πώς σου ξέφυγε και έγραψες το παραπάνω;

Παράθεση:

Όπου οποιαδήποτε μορφή επιστημονικής θεωρίας και έρευνας δεν μπορεί να γίνει προιόν για ιδωτική κερδοσκοπία, είτε κάποιο κρατικά επιδοτούμενο συμβόλαιο (βλ οπλικά συστήματα), θα σαμποτάρεται συστηματικά απο τους "στρατευμένο" επιστημονικό δυναμικό, στην ουσία τους υπαλλήλους των πολυεθνικών. Και δεν μιλάω για την έρευνα του Ψ, αυτή είναι η γραφική πλευρά του θέματος. Μιλάω για την mainstream έρευνα, είτε στην φαρμακολογία, είτε στην θεωρητική φυσική, είτε στην έρευνα του διαστήματος. Ο Πόπερ είναι απλά το άλλοθι. Τα πράγματα όμως αλλάζουν ήδη, γι αυτό και οι κραυγές αγωνίας ενός κατεστημένου που βουλιάζει.
Η συντριπτική πλειοψηφία των ερευνών επάνω στα ψ φαινόμενα χρηματοδοτείται από ιδιωτικούς φορείς. Τι συμπεράσματα βγαίνουν από αυτό;

Παράθεση:

Δες την μετάφραση της μελέτης που δημοσίευσα. Πιο επιστημονική δεν γίνεται.
Αν αναφέρεσαι στο άρθρο με τα φωτόνια τότε αυτό με τίποτα δεν συνηγορεί υπέρ της θέσης σου.

Παράθεση:

Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Το να πας εσύ σε ένα επιστημονικό φόρουμ θα έχει περισσότερη πλάκα νομίζω. Όσο για εμένα έχω κάνει κάποιες πάρα πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες εδώ μέσα , έχω σπάσει και την πλάκα μου ενίοτε και δεν ήξερα οτι θα πρέπει να πάρω και την άδειά σου κι όλας.

Παράθεση:

Ότι μελέτες και να σου φέρω, εσύ θα ξεσκαλίσεις τον όποιο αντίλογο, εγω θα σου φέρω τον αντίλογο του αντίλογου και η κολοκυθιά θα συνεχίζεται για πάντα, στον απόηχο αυτών που έγραψαν τελικά άλλοι. Δεν τα πιστεύεις αυτά; Πρόβλημά σου. Εγω δεν έχω έρθει να πείσω εσένα, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν βασικά, έχω έρθει να συζητήσω με ανθρώπους όπου ασπάζονται όμοιες θέσεις.
Δεν καταλαβαίνω το εξής: Έχεις φαγωθεί οτι γίνονται σοβαρές επιστημονικές έρευνες για τα ψ κι όμως μιλάς για ασπασμούς και θέσεις και εσωτερισμό κτλ. Γιατί δεν πάς εσύ στα επιστημονικά φόρουμς να εκθέσεις τις σοβαρές επιστημονικές έρευνες για τις οποίες όλο μιλάς αλλά ποτέ δεν τις έχουμε δει.

Παράθεση:

Μήπως νομίζετε οτι κυκλοφορώντας εδω μέσα κάνετε κάποιο κατόρθωμα, κάποιο υπερ-έργο και καλά, ρίχνοντας φόλες αριστερά δεξιά;
Εγώ όχι. Μήπως εσύ;

heretic 12-11-14 08:20

Εξαιρετικό και αυτό! Δεν "τσαμπούνησα τα πτυχία μου" πουθενά, ζήτησα απο δύο περιπτώσεις ανθρώπων με εμφανή μαθησιακά προβλήματα (που έτρεξαν να μου φόρεσουν την ταμπέλα του αγράμματου στην πρώτη ευκαιρία που τους δώθηκε), να μας συστηθούν. Αν και προσπάθησαν να το αποφύγουν, τελικά το έκαναν. Δεν φταίω εγω γι αυτό.

Οι οικονομικές προεκτάσεις που κάνεις δεν κολάνε στην παρούσα συζήτηση, είναι κι αυτό άλλο θέμα. Οικονομκή δέσμη δεν πήγα, αλλα δεν νομίζω να διδάσκουν πουθενά στο λύκειο τις θεωρίες του Kondratiev. Γιατί μόνο εκεί έχει προβλεφτεί παρόμοια κρίση με του 29', το οποίο αν ισχύει, δεν θα έχει καλό τέλος όπως οι ενδιάμεσες ελλάσονες.

Τελος, δεν δημοσίευσα άρθρο με φωτόνια, αλλά κάτι άλλο. Αναφέρθηκα στην μετάφραση μιας μελέτης πάνω στην πρόγνωση που έκανα, αλλα μην μπεις στο κοπο να την διαβάσεις, δεν χρειάζεται να χάσεις τον χρόνο σου. Δεν νομίζω οτι μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω, ο χρόνος γενικά είναι πολύτιμος και η εμπλοκή αυτή είναι τελικά ψυχοφθόρα.

Pholarchos 12-11-14 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112617)
Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις esmike οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα: Εχεις μπλέξει με σεκταδόρο. Ανοιξε τα μάτια σου. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα διάφορα φαιδρά, το άτομο έχει κάτσει κι έχει στήσει μεχρι και εικονικό κωλέγιο. Θα σε ρωτήσω ξανά αν έχεις τελείωσει το σχολείο και αν θέλεις να σπουδάσεις πραγματικά. Ξεχνα τα μπάμπο τζάμπο και τις μλκιες που γράφουμε εδω. Εδω μιλάμε για το μέλλον σου σαν άνθρωπο στην κοινωνία. Πες μου τι θέλεις να ασχοληθείς και θα σου πω οτι ξέρω μακριά απο κακοτοπιές και ψυχοπαθείς.

Να σε πληροφορήσω οτι μετά απο 4 χρονια σπουδές στην Αγγλία, επιστήμη υπολογιστών και μηχανικός δικτύων (BSc+MSc), ενα ακόμα μεταπτυχιακό Ελλάδα και διάφορα άλλα που δεν αφορούν τη συζήτηση, θα σου πω υπεύθυνα να του μεταφέρεις οτι:

1) νοολογία=παπαρολογία, να μάθει πως μεταφράζουν την cognitive science στο Ελλάντα
2) Δεν με ενδιαφέρει να μιλήσω μαζί του, αμα θέλω να σαλτάρω θα κάνω channeling με τον Φουράκη ή τον Γκιόλβα. Εκεί που είναι θα μου τα πούνε όλα χαρτί και καλαμάρι.
3) Τις τρείς απαραίτητες δημοσιεύσεις για τα διδακτορικά του κώλου τα κάνει και η κουτσή Μαρία και στα κολέγια στην Ζιμπάμπουε.
4) Το βιογραφικό του όλα τα λεφτά:

Δεν έχω θρησκεία, ούτε επάγγελμα, ούτε εισόδημα, ούτε προσδοκίες. Έχω όμως δυο υπέροχες θυγατέρες.

Τουλάχιστον έσπειρε!

5) Εσυ κοίτα να κάνεις κάτι στην ζωή σου και άσε τους σεκταδόρους να πουλάνε την τρέλα τους.

http://thumbs.dreamstime.com/x/blond...n-24012454.jpg

rados 12-11-14 09:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ibero (Μήνυμα 112586)
Ε;
Είπα πως οι άνθρωποι (όχι οι «Θεότητες των ανθρώπων»), περιγράφουν διαφορετικά τον Θεό, σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και διαφορετικές χρονικές περιόδους. Και σου λέω, αφού μιλάς με τον Υιό του Θεού, ρώτα τον ίδιο, αν άλλαξε ηθική ο Πατέρας Του.

Επίτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι επί λέξη έγραψες:
"οι θεότητες όμως των ανθρώπων αλλάζουν στον χώρο και στον χρόνο ". Και συμφώνησα.
Αν τώρα διαφωνείς με αυτό που έγραψες....
Libero, μιλάω με τον Υιό, όπως μπορείς να μιλάς και εσύ. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι έχω κάποια ιδιαίτερη ικανότητα. Οπότε αν θες να μάθεις κάτι σχετικά ρώτησε και θα πάρεις απάντηση.

Παράθεση:

Για ποιο λόγο να συνοδεύονται με τις εμπειρίες του Μωυσή, του Μπους ή του Σαμαρά; Εσένα έχω "μπροστά μου", εσένα ρωτάω. Από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να αποδείξεις (μ’ αρέσει που παρέδιδες και μαθήματα λογικής προηγουμένως) ότι αυτός με τον οποίον συνομιλείς είναι ο Χριστός, που το περίεργο να σε αμφισβητούν;
Είναι απολύτως θεμιτό να με αμφισβητεί ο καθένας. Εκείνο που ίσως δεν σου έκανα κατανοητό είναι ότι η αμφισβήτηση αν στρέφεται ειδικά προς ένα άτομο, και όχι προς κάθε ομοειδή περίπτωση, που μάλιστα εμφανίζει επί πλέον αδύνατα σημεία (ο πανάγαθος προτρέπει σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρα), αποτελεί πρακτικά λογικό σφάλμα Ad hominem. Και σαν τέτοιο οφείλω να επισημαίνω την ανακολουθία της συλλογιστικής.

Όμως Ibero δεν έχεις εμένα μόνο μπροστά σου. Αλλά μπροστά σου έχεις κάθε άτομο που υποστηρίζει την αντικειμενικότητα των υπερβατικών εμπειριών στο νήμα. Με απλά λόγια κάθε πιστό.
Είμαι ο τελευταίος που θέτει την υπερβατική εμπειρία σαν απόδειξη, και αποκλειστικά προς όσους θέτουν υπερβατικές εμπειρίες πρώτοι σαν απόδειξη των απόψεών τους. Και είμαι απολύτως πρόθυμος να αποδεχθώ ότι οι δικές μου δεν είναι αντικειμενικές, άρα δεν αποτελούν απόδειξη ή ένδειξη, εφόσον το ίδιο ισχύσει για κάθε άλλη υπερβατική εμπειρία.
Ξεκίνα λοιπόν από τους άλλους, και όταν καθαρίσεις μαζί τους, να είσαι βέβαιος ότι θα τα βρούμε και μαζί.

Αλήθεια δεν μου είπες, τελικά πιστεύεις ότι ο Μωυσής έπαιρνε γραμμή από τον Θεό στην γενοκτονία και το σκλαβοπάζαρο ή όχι.
Αν θεωρείς ότι έπαιρνε εξήγησε γιατί δέχεσαι ότι του μίλαγε ο Θεός και τον οδηγούσε σε αποτρόπαια εγκλήματα, και αμφισβητείς ότι μιλάει σε μένα που μου επαναλαμβάνει τις επιστημονικές θέσεις.
Αν θεωρείς ότι τα έβγαζε από την κούτρα του, θεώρησε ότι το ίδιο κάνω και εγώ.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

rados 12-11-14 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 112596)
Αγαπητέ rados, ως φαίνεται αγνοείς ορισμένες λεπτομέρειες:

Κατάλαβες τώρα; Αφού ο Θεός δημιούργησε τους δύο πρώτους ανθρώπους, τους ευλόγησε λέγοντάς τους να αυξάνονται και να πληθύνονται, με τον τώρα γνωστό σε εμάς πολλαπλασιαστικό τρόπο. Οπότε δεν υπάρχει αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας Γραφής.
Με φυσική συνέπεια η επιστημονική μέθοδος να βγάλει το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:

Δεν αγνοώ αγαπητέ Βασίλη.
Η αντίφαση δεν είναι εγγενής της Αγίας γραφής, αλλά προκύπτει από την συλλογιστική σου.
Αν η πράξεις του Θεού δεν έχουν λόγο να επαναλαμβάνονται στο διηνεκές γονιμοποιώντας ανόργανες ουσίες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένουμε ότι θα συμβαίνει κάτι τέτοιο αν δεν έβαλε το χεράκι του στην δημιουργία έμβιων όντων ο Θεός.
Η συλλογιστική σου είναι το πρόβλημα, όχι η αγία γραφή εν προκειμένω.

Πάμε τώρα στα απλά, μελέτησες θεωρητική φυσική για να μας αναλύσεις σε ποιο σημείο είναι λάθος η θεωρία του Β.Β. ή θες να αρχίσουμε από κάτι ποιο απλό. Πχ. από την ταχύτητα του φωτός ας πούμε. Έχουν κάπου λάθος οι σχετικές εξισώσεις ή οι πειραματικές μετρήσεις; Και να ναι που συγκεκριμένα και αναλυτικά. Για να σε βοηθήσω βάζω το ποιο κάτω σχήμα:

http://physicsgg.files.wordpress.com..._maxwell11.jpg

esmike 12-11-14 10:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 112614)
Διάβασα κάποια κείμενα του φουνταλη και ειναι πολύ ενδιαφέροντα και κατανοητά και δίνουν και αφορμή για συζητήσεις !

φιλε μου ο Φουνταλης γραφει τα αυτονοητα. Την επιστημονικη μεθοδο , μπορουμε να την βρουμε στην Βικι, στο πανεπιστημιο Αθηνων, στο πανεπιστημιο Χ ή Υ. Η επιστημονικη μεθοδος δεν ειναι μυθιστορημα. Δεν την βγαζεις απο το μυαλο σου. Την μαθαινεις.

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον ενας που εχει ενα Χ πτυχιο στον Χ τομεα , να μας διδασκει γνωσεις ενος Υ τομεα που απαιτει Υ πτυχιο.

Θα μπορουσαμε ποτε να εμπιστευτουμε καποιον που δουλευει ως τεχνικος στην Βιομηχανια, να κανει για μας μια εγχειρηση. Δηλαδη ειναι ποτε δυνατον ο τεχνικος να αντικαταστησει τον χειρουργο; Ο χειρουργος τον ψυχολογο; Ο ψυχολογος τον ψυχιατρο;

Γι΄αυτο υπαρχουν οι διαφορετικες ειδικοτητες. Το να μην γνωριζεις την διαφορα του τεχνικου απο αυτη του ερευνητη ψυχιατρου - ψυχολογου - παραψυχολογου, ειναι σαν μην καταλαβαινεις τι ειναι μαυρο και τι ασπρο.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ- ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΛΑΣΠΗ

rados 12-11-14 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome (Μήνυμα 112610)
Κατ'αρχάς δεν πιστεύω στη Δαρβινική μετάλλαξη.

Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.

esmike 12-11-14 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados (Μήνυμα 112628)
Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.

Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;

heretic 12-11-14 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112627)
φιλε μου ο Φουνταλης γραφει τα αυτονοητα. Την επιστημονικη μεθοδο , μπορουμε να την βρουμε στην Βικι, στο πανεπιστημιο Αθηνων, στο πανεπιστημιο Χ ή Υ. Η επιστημονικη μεθοδος δεν ειναι μυθιστορημα. Δεν την βγαζεις απο το μυαλο σου. Την μαθαινεις.

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον ενας που εχει ενα Χ πτυχιο στον Χ τομεα , να μας διδασκει γνωσεις ενος Υ τομεα που απαιτει Υ πτυχιο.

Γι΄αυτο υπαρχουν οι διαφορετικες ειδικοτητες.

Αυτά σου λέει ο Φουντούλης, οτι την επιστημονική μέθοδο την μαθαίνεις στο "Βικι";

Οπως επίσης ενας τύπος που σπούδασε επιστήμη υπολογιστών, γνωρίζει τι είναι οι γνωσιακές επιστήμες; Λοιπόν σου χω νέα για τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό:

Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (Μ.Ι.Θ.Ε.)

Βασική και Εφαρμοσμένη Γνωσιακή Επιστήμη

Εγκέφαλος και Νους

Κάτσε παλικάρι μου πρώτα να βγάλεις το λύκειο (αν είσαι σε θέση), δαπάνησε στην συνέχεια 6 χρόνια minimum απο την ζωή σου στις παραπάνω σπουδές, όπως έχει κάνει γνωστός μου, και μετά έλα να μας μάθεις αυτά που δεν ξέρουμε πάνω στην "νοολογία" και στην λειτουργία της συνείδησης που σου διδάσκει δια αλληλογραφίας ο φίλος σου ο ψευτο-γκουρού.

Οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειες, το έχει ακούσει ποτε που το αναφέρουν;

esmike 12-11-14 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 112630)
Αυτά σου λέει ο Φουντούλης, οτι την επιστημονική μέθοδο την μαθαίνεις στο "Βικι";

Οπως επίσης ενας τύπος που σπούδασε επιστήμη υπολογιστών, γνωρίζει τι είναι οι γνωσιακές επιστήμες; Λοιπόν σου χω νέα για τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό:

Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (Μ.Ι.Θ.Ε.)

Βασική και Εφαρμοσμένη Γνωσιακή Επιστήμη

Εγκέφαλος και Νους

Κάτσε παλικάρι μου πρώτα να βγάλεις το λύκειο (αν είσαι σε θέση), δαπάνησε στην συνέχεια 6 χρόνια minimum απο την ζωή σου στις παραπάνω σπουδές, όπως έχει κάνει γνωστός μου, και μετά έλα να μας μάθεις αυτά που δεν ξέρουμε πάνω στην "νοολογία" και στην λειτουργία της συνείδησης που σου διδάσκει δια αλληλογραφίας ο φίλος σου ο ψευτο-γκουρού.

Οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειες, το έχει ακούσει ποτε που το αναφέρουν;

Φιλε, σου το ξαναλεω.

Δεν εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθηματα παραψυχολογιας, γιατι εισαι τεχνικος.

Εισαι τεχνικος υπολογιστων φιλε. Δεν εισαι ουτε παραψυχολογος ,ουτε ψυχιατρος , ουτε ψυχολογος .

ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

heretic 12-11-14 11:00

Γεννήθηκα στην Έδεσσα, τη μικρή πόλη της Μακεδονίας (-μας), που όλοι ξέρουμε οτι είναι τμήμα της Βόρειας Ελλάδας.
Μιλάω Ελληνικά (καλούτσικα), και Αγγλικά (υποφερτά).
Δεν έχω θρησκεία, ούτε επάγγελμα, ούτε εισόδημα, ούτε προσδοκίες. Έχω όμως δυο υπέροχες θυγατέρες.

Σπούδασα στο τμήμα επιστήμης υπολογιστών του Indiana University στο Bloomington των Η.Π.Α. Η έρευνα που έχω κάνει είναι στη νοολογία (ή αλλιώς "γνωσιακή επιστήμη"€)· συγκεκριμένα, στην αναγνώριση οπτικών μοτίβων, και στα προβλήματα του Μπόνγκαρντ (Bongard). Αλλά πιστεύω πως η ζωή-μου θα ήταν πολύ βαρετή αν δεν είχα την ευκαιρία ν’ ασχοληθώ επίσης με την αστρονομία, τη βιολογία (και το δημιουργισμό), τη γεωλογία, τη γλωσσολογία, τη θρησκεία, την κλασική λογοτεχνία, τα μαθηματικά, τη νόηση, τη φιλοσοφία, τη φυσική, αλλά και με κάποια κοινωνικά θέματα.


http://28.media.tumblr.com/tumblr_la...u412o1_500.jpg

Τεχνικός υπολογιστών ΙΕΚ ΑΚΜΗ

Μπας και πήρε το πτυχίο του απο εκεί ο φιλος σου και σου λεει τέτοια; :D
Διδακτορικό σε άλλο ΙΕΚ φυσικά

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112629)
Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;

Εγω δεν κάνω μάθηματα, αλλά λέω να αρχίσω να μοιράζω παραπεμπτικά! :rolleyes:

esmike 12-11-14 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112631)
Φιλε, σου το ξαναλεω.

Δεν εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθηματα παραψυχολογιας, γιατι εισαι τεχνικος.

Εισαι τεχνικος υπολογιστων φιλε. Δεν εισαι ουτε παραψυχολογος ,ουτε ψυχιατρος , ουτε ψυχολογος .

ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Aπο heretic :
Εγω δεν κάνω μάθηματα, αλλά λέω να αρχίσω να μοιράζω παραπεμπτικά!
Σήμερα 11:46

heretic 12-11-14 11:19

http://yeahpot.com/buildings/straightjacketfront.jpg

12:09 με το τελευταίο update!

Vassilis_1 12-11-14 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 112540)
...δείχνεις μια ένταση… κατά της επιστήμης που πράγματι αδυνατεί να δώσει πλήρεις απαντήσεις…

Αυτό που δείχνω αγαπητέ Pholarchos εδώ, εδώ και εδώ, είναι μια αδιάσειστη επιχειρηματολογία, που την μεν επιστήμη, λόγω της εσαεί άπειρης αδυναμίας και αγνωσίας της, την έχει αποκλείσει παντελώς, από το να είναι σημείο αναφοράς σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων, την δε «επιστήμη» την έχει σωριάσει, αφαιρώντας εσαεί οποιαδήποτε ελπίδα ανόρθωσής της.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 112540)
...Έτσι το αν δεν υπάρχει πλήρης απάντηση δεν είναι αρκετό για να ρίξουμε στον κάλαθο των αχρήστων απαντήσεις που ξέρουμε ως ορθές...

Θα αστειεύεσαι φίλε Pholarchos. Ορθή απάντηση σε μεγάλα θέματα και επιστήμη, ποτέ δεν πάνε μαζί. Αν έχεις αντίθετη άποψη εμφάνισε, έστω μια ορθή απάντηση της επιστήμης στο ακόλουθο ερωτηματολόγιο:
Παράθεση:

1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;

Vassilis_1 12-11-14 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados (Μήνυμα 112626)
Δεν αγνοώ αγαπητέ Βασίλη.
Η αντίφαση δεν είναι εγγενής της Αγίας γραφής…

Χαίρομαι που το κατάλαβες φίλε rados.
Άλλωστε για αυτόν ακριβώς το λόγο η επιστημονική μέθοδος “Εις άτοπον απαγωγή”, μη βρίσκοντας αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας γραφής,
έβγαλε το υπέρ αυτής αποδεικτικό συμπέρασμα:
Παράθεση:

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής

rados 12-11-14 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112629)
Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;

Για να μην δίνω λάθος εντύπωση, το γνωστικό αντικείμενο που σπούδασα είναι η γεωπονία στην Αν. Γεωπονική σχολή Αθηνών. Βέβαια ένα μεγάλο μέρος, μάλλον περισσότερο από το 50% των μαθημάτων σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με την βιολογία. Σήμερα έχω αποκοπεί από το αντικείμενο των σπουδών μου, και απλά διατηρώ προσλαμβάνουσες. Ειδικά στο θέμα της βιολογίας, διαβάζοντας (σαν χόμπι) βιβλία εκλαϊκευμένης βιολογίας καταξιωμένων βιολόγων, από όπου και μεταφέρω απόψεις.

Σε θέματα παραψυχολογίας, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να κάνει "μαθήματα" μια και δεν αποτελεί αντικείμενο με επιστημονική τεκμηρίωση, εκτός ίσως ελαχίστων περιπτώσεων, όπως πως έχουμε σοβαρές ενδείξεις ότι ο διαλογισμός έχει θετικά αποτελέσματα στην ψυχοθεραπεία που σχετίζεται με απεξάρτηση ψυχοτρόπων ουσιών. σχετικά για όποιον ενδιαφέρεται:
“The Emerging Role of Meditation in Addressing Psychiatric Illness, with a Focus on Substance Use Disorders”
Division of Substance Abuse, New York State Psychiatric Institute/Columbia-Presbyterian Medical Center, New York, NY
http://psycosynthesis.blogspot.gr/20...1_archive.html

rados 12-11-14 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 112640)
Χαίρομαι που το κατάλαβες φίλε rados.
Άλλωστε για αυτόν ακριβώς το λόγο η επιστημονική μέθοδος β€œΕις άτοπον απαγωγή”, μη βρίσκοντας αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας γραφής,
έβγαλε το υπέρ αυτής αποδεικτικό συμπέρασμα:

Μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης, από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο νήμα εδώ και κανένα μήνα, υποστηρίζω ότι η θρησκεία και η εξελικτική θεωρία, ή το Β.Β. και γενικότερα η επιστήμη, δεν έχουν εγγενή αντίφαση.
Τα προβλήματα βρίσκονται στην λανθασμένη συλλογιστική που προσπαθείς να μας παρουσιάσεις εσύ και μερικοί άλλοι με παραπλήσια άγνοια στα θέματα αυτά.
Έτσι οι μπούρδες που γράφεις περί "εις άτοπον απαγωγής" και "επαγωγικής μεθόδου" είναι πλήρως εκτός πραγματικότητας, αλλά ακόμα και αν τις πάρει κανείς σαν υποθέσεις εργασίας στρέφονται ενάντια στην θρησκεία σου. Όπως ενάντια στην θρησκεία σου είναι η ψευδοεπιστημονική βλακεία του δημιουργησμού.

Η μητέρα μου έλεγε μια παροιμοία που ταιριάζει σε όποιον χωρίς να έχει εκτεταμένες γνώσεις σε ένα ειδικό επιστημονικό αντικείμενο, επιχειρεί να αμφισβητήσει τις πλήρως αποδεκτές απόψεις.
Με πορδές δεν βάφονται αυγά.

Αν λοιπόν δεν "λιώσεις παντελόνια" διαβάζοντας βιολογία, δεν θα είσαι σε θέση να εκφέρεις αμφισβήτηση στην εξελικτική.

Σημ. το ότι πως έχεις χρησιμοποιήσει επιστημονική μεθοδολογία και κατέληξες σε αποδεικτικό συμπέρασμα για την Αγία γραφή, είναι ωραίο ανέκδοτο. Μου θυμίζει το ποιο κάτω βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=nWv1P4J_yZc

esmike 12-11-14 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados (Μήνυμα 112641)
β€œThe Emerging Role of Meditation in Addressing Psychiatric Illness, with a Focus on Substance Use Disorders”
Division of Substance Abuse, New York State Psychiatric Institute/Columbia-Presbyterian Medical Center, New York, NY
http://psycosynthesis.blogspot.gr/20...1_archive.html

Πολυ ενδιαφερον αρθρο. Θα πρεπει ιδιαιτερα να το διαβασουν κυριως αυτοι που μιλουν ακατασχετα για πνευματα και Θεωριες.
Μου εκανε εντυπωση ο τροπος με τον οποιο συνδεονται οι τεχνικες της εστιασης της προσοχης σε εναν υποκειμενικο ή αντικειμενικο στοχο και το πως σχετιζονται αυτες , με την παραγωγη GABA, του νευροδιαβιβαστη της ηρεμιας.
Πολυ ενδιαφερον επισης εχει η παρακολουθηση μεσω λειτουργικης μαγνητικης τομογραφιας (FMRI), των διαφορων ανατομικων περιεχοχων του εγκεφαλου κατα την εφαρμογη διαλογισμου .
Λεει οτι παρολο που δεν εχουν γινει RCT, οι τεχνικες εστιασης της προσοχης και η χαλαρωση , μπορουν να αποτελεσουν στο μελλον θεραπεια για διαφορους εθισμους χημικων ουσιων , αλλα και δυσλειτουργικων συμπεριφορων (αγχος ).

Pholarchos 12-11-14 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112643)
Πολυ ενδιαφερον αρθρο. Θα πρεπει ιδιαιτερα να το διαβασουν κυριως αυτοι που μιλουν ακατασχετα για πνευματα και Θεωριες.
Μου εκανε εντυπωση ο τροπος με τον οποιο συνδεονται οι τεχνικες της εστιασης της προσοχης σε εναν υποκειμενικο ή αντικειμενικο στοχο και το πως σχετιζονται αυτες , με την παραγωγη GABA, του νευροδιαβιβαστη της ηρεμιας.
Πολυ ενδιαφερον επισης εχει η παρακολουθηση μεσω λειτουργικης μαγνητικης τομογραφιας (FMRI), των διαφορων ανατομικων περιεχοχων του εγκεφαλου κατα την εφαρμογη διαλογισμου .
Λεει οτι παρολο που δεν εχουν γινει RCT, οι τεχνικες εστιασης της προσοχης και η χαλαρωση , μπορουν να αποτελεσουν στο μελλον θεραπεια για διαφορους εθισμους χημικων ουσιων , αλλα και δυσλειτουργικων συμπεριφορων (αγχος ).

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχει και φυσιολογική συμμέτοχή στην πνευματική εμπειρία. Είναι όμως αυτή η συμμετοχή η αιτία ή ο τρόπος;

Αν είσαι μπροστά μου και έχω ανοιχτά μάτια σε βλέπω. Μπορείς να πεις ότι σε βλέπω γιατί το οπτικό νεύρο κάνει τη δουλειά του - κι αν βλέπεις μόνο το οπτικό νεύρο ίσως παραβλέψεις ότι υπάρχει και κάτι για να δει το μάτι και να κάνει τη δουλειά του το οπτικό νεύρο.
Αν πχ η κεταμίνη που αναφέρθηκε δεν προκαλεί ανύπαρκτες εικόνες στο νου αλλά "ανοίγει" το μάτι του νου ωστε ο νους να "δει" υπαρκτά αλλά αόρατα πράγματα;

esmike 12-11-14 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 112644)
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχει και φυσιολογική συμμέτοχή στην πνευματική εμπειρία. Είναι όμως αυτή η συμμετοχή η αιτία ή ο τρόπος;

Αν είσαι μπροστά μου και έχω ανοιχτά μάτια σε βλέπω. Μπορείς να πεις ότι σε βλέπω γιατί το οπτικό νεύρο κάνει τη δουλειά του - κι αν βλέπεις μόνο το οπτικό νεύρο ίσως παραβλέψεις ότι υπάρχει και κάτι για να δει το μάτι και να κάνει τη δουλειά του το οπτικό νεύρο.
Αν πχ η κεταμίνη που αναφέρθηκε δεν προκαλεί ανύπαρκτες εικόνες στο νου αλλά "ανοίγει" το μάτι του νου ωστε ο νους να "δει" υπαρκτά αλλά αόρατα πράγματα;

Οι αποριες σου ειναι ευλογες. Ο μονος τροπος να καταληξουμε σε μια απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις ειναι μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας.
Αν αρχισει ο καθενας και δινει την δικη του ερμηνεια , δεν θα καταληξουμε σε απαντηση.
Υπομονη και ολα τα ερωτηματα αφου μπουν στην σωστη τους βαση (που ειναι η επιστημονικη ερευνα) , θα παρουν και τις σωστες απαντησεις.
Οσο για την κεταμινη που λες , θα βρω ενα εγχειριδιο για τις ψευδαισθησεις σε μορφη PDF , και θα το παρουσιασω για να καταλαβεις τον μηχανισμο παραγωγης .

heretic 12-11-14 14:51

Θα μας απαντήσει ο μαθητής του Αθεου Μεσσία σε ολα τα αναπάντητα ερωτήματα ή θα μιλήσει ο ίδιος άνευ αντιπροσώπου; Τα πνεύματα δεν μου δινουν απάντηση. Μου λενε οτι απουσία πνεύματος απο τον μεσσία και τους μαθητές του δεν μπορούν να κάνουν διάλογο :p

MrHandsome 12-11-14 15:14

Οσο η επιστήμη θέτει λάθος ερωτήματα, θα βρίσκει λάθος απαντήσεις.
Το ότι πχ η συνείδηση δεν μπορει να οριστεί από επιστημονική σκοπιά λέει κάτι.

Με ελάχιστους επιστήμονες έχω συζητήσει και αυτοί να κατανοούνε για τι πράγμα μιλάμε.

Vasillis1 σε ρώτησα και παρακάτω, αλλα προσπέρασες την ερώτηση.

Οταν το πρωτότυπο αναφέρει Ελοχείμ σε ποιους ή ποιον αναφέρεται;
Ελ ήταν ο θεός της αρχαίας θρησκείας στην περιοχή να σου υπενθυμίσω/ πληροφορήσω, ο δε Βάαλ ήταν ο γιος του.

Οταν στη Γέννεση ο άνθρωπος φτιάχνεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση, άρσεν και θύλυ, και σελίδες παρακάτω ο Αδάμ περπατεί μόνος του στην Εδέμ, τι ακριβώς εννοείται; Και πριν μου πεις ότι μετά εξηγεί τα προηγούμενα, να σου θυμίσω ότι αυτό δεν γίνεται πουθενά αλλού, η χρονολογική σειρά τηρείται μια χαρά.

Σου υπενθυμίζω δεν έχω κάτι με την Αγία Γραφή, με τους μεταφραστές της έχω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.
Rados όχι εξέλιξη, μετάλλαξη δεν το είπα έτσι. Αλλο το να εξελισσόμαστε με βάση τις συνθήκες διαβίωσης, σε μεγάλο βαθμό μάλιστα, και άλλο τα ψάρια να γίνονται θηλαστικά.

Μου λες ότι η "αποδοχή" της εξελικτικής θεωρίας στηρίζεται σε πληθώρα παρατηρήσεων. Μιλάμε για τον άνθρωπο τώρα.

Τι ακριβώς στοιχεία έχουν και τα μελετάνε αγαπητέ και μάλιστα σε πληθώρα; Θες να απαριθήσουμε με το ένα χέρι τα ευρήματα;
Οταν λες για ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων μήπως εννοείς ολοκληρωτική συγκάλυψη ανεξήγητων φαινομένων;
Η σφίγγα έχει νερό στο πόδι της rados, ξερεις που τοποθετεί την χρονολογία κατασκευής της αυτό; Να υποθέσω οι ψαράδες ήταν αριστοτέχνες εκέινη την εποχή, εκτός από προσκείμενοι στον πίθηκο.

xtabay επειδή όλοι πριν μιλήσουν δειχνουν τα διπλώματα τους εδώ, επειδή έχω τελειώσει τη Διοίκηση επιχειρήσεων με ειδικότητα στις Μαρξιστικές θεωρίες για τη διεθνοπίηση της οικονομίας, να σου πω ότι η ύφεση δεν είναι αιτία αλλά αποτέλεσμα. Η δε κρίση/ κρίσεις είναι πλαστες, και ναι έχουν αναγκαστικά περιοδικότητα, αλλα΄αν παρατηρήσεις ολοένα και αυξανόμενη κλίμακα. To υπερκέρδος της αγαπητής Λούξεμπουργκ είναι η αιτία (An anticritique, δυστυχώς όχι μεταφρασμένο στα ελληνικά.) , που έχει φτάσει το χρέος του πλανήτη στον κανένα σε ανυπολόγιστο ύψος. Την κατάσταση που ζούμε δε, την περιγράφει γλαφυρότατα ο Ernest Mandel στο βιβλίο "Ο Υστερος Καπιταλισμός". Λίγο πολυεθνικές, λίγο ιμπεριαλισμός, μα πάνω απ'όλα τράπεζες.

Παρεπιπτόντως esmike, διάβασα τα του Φούνταλη με ειλικρινές ενδιαφέρον.
Ειδικά εκεί για τις τροχιές των πλανητών. Αλήθεια, για την τροχιά της Σελήνης ποια είναι η άποψη του κύριου Φούνταλη;

Pholarchos 12-11-14 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από esmike (Μήνυμα 112645)
Οι αποριες σου ειναι ευλογες. Ο μονος τροπος να καταληξουμε σε μια απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις ειναι μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας. ...

Εν μέρει.
Στην ανθρώπινη ζωή μετρά και η προσωπική εμπειρία και η καθημερινότητα. Βλέπεις στις σχέσεις πχ δεν υπάρχει περιθώριο για "μια απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις ειναι μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας" στο μ'αγαπά-δε μ'αγαπά ας πούμε.
Πολλά από τα ζητήματα που μας απασχολούν ως "μεταφυσικά" είναι ανάλογα και μόνο η βιωματική αξιολόγηση έχει αξία.
Αναζητάμε "απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις" πάντα αλλά εμπειρικά-βιωματικά όχι "μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας" όταν μιλάμε για έρωτα, σχέσεις, φιλίες, καθημερινές και μη επιλογές κτλ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.