Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-10-08, 14:12
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Παράδειγμα μπερδέματος που δεν οφείλεται σε δική μου πράξη αλλά του συνομιλητή μου
Λέει ο Ακίραβ 1,
«Και δυστυχως, τις φοβιες μου και τις αναστολες μου μου πηρε πολυ καιρο να τις καταπολεμησω
γιατι πιστευα οτι υπερασπιζομενος τις θεσεις της χωρας μου, γινομαι ακραιος...
Καλα κανεις παντως και υπερασπιζεσαι τα δικαια της δικιας σου χωρας.
Εγω για αρκετο καιρο ντρεπομουν.»

Μετά από καιρό (αφού έχουν προηγηθεί τα σχόλιά μου) το διόρθωσε διευκρινίζοντας ότι
2, «ΔΕΝ ντρεπομαι να υπερασπιστω αυτα που πιστευω οτι μας αξιζουν σα χωρα.»

Φυσικά το ένα με το άλλο είναι διαφορετικά πράγματα διότι όλοι οι πολίτες πιστεύουν, όπως και γω και συ,
για το τι αξίζει για την χώρα τους και δεν σημαίνει πως αυτά τα χιλιάδες πιστεύω των εκατομμυρίων πολιτών
πρέπει απαραίτητα να ταυτίζονται και όσοι έχουν διαφορετική άποψη είναι πήξηδες δήξηδες ή πρέπει να ντρέπονται.

Λέει λοιπόν ο Ακιραβ το 1, αναπτύσσω εγώ ένα σκεπτικό για να του αποδείξω ότι είναι λάθος και καταλήγω
στο παράδειγμα «Αν αλλαξει αυριο κυβερνηση και ερθει ο Συνασπισμος ... εσύ θα πρέπει να φωνάζεις άλλα;»
και ο ακίραβ (που εν τω μεταξύ έχει ακυρώσει την πρώτη του δήλωση) μου την λέει και από πάνω
«Με συγχωρεις. Καπου χανει η ολη σκεψη σου, δε νομιζεις?»

Μα δεν είναι δική μου σκέψη αυτό, δική σου είναι βρε Ακίραβ ,διότι εσύ είπες αρχικά ότι
«υπερασπίζεσαι τις θέσεις της χώρας σου» (εννοώντας άνευ δικής σου κρίσης) και αυτή η θέση χάνει, όχι η δική μου

¶ντε τώρα να εξηγήσεις στον κάθε έναν που περνάει και διαβάζει τα 2 - 3 τελευταία μηνύματα, τι ακριβώς
έχει ειπωθεί εδώ και τι όχι. Μάλλον για πόλεμο εντυπώσεων πρόκειται από μερικούς και όλο αυτό το διάστημα,
(ad hominem) υποτίμησα τις συνέπειες και τώρα ότι θέμα γράφω πρέπει να βάζω και μια φωτοτυπία απ το βιογραφικό μου
και που γεννήθηκα και που μεγάλωσα.


Αυτό δεν είναι όμως λόγος ότι και όπου γράφω την άποψή μου να έρχεσαι σαν πελάτης και να μου κάνεις
διαφήμιση και να λες ότι λες, υστερία είναι … ντροπής πράγματα δηλαδή. Ad hominem.
Αυτα που λες στην αρχη, δειχνουν ακριβως οτι δεν ξερεις απο που να πιαστεις. Συνεχισε να παιζεις με τις λεξεις.
Εσυ εκτιθεσαι, και θα εκτιθεσαι ακομα περισσοτερο οσο προσπαθεις να στρεψεις την κουβεντα εκει.

Εχεις παραδεχθει δημοσια οτι σε λενε Ραντμιλα κι εχεις Σκοπιανικη καταγωγη.
Σε οσα φορουμ σε εχω δει, εισαι σφοδρα εναντια στις ελληνικες θεσεις, κρυβομενη πισω απο τον υποτιθεμενο ελληνικο εθνικισμο που εχουν αυτες οι θεσεις, και (φυσικα) δε στεκεσαι ποτε στον Σκοπιανικο εθνικισμο (ακομα κι αν λενε οτι καταγονται απο το Μ.Αλεξανδρο).
Ο λογος που σου ζηταω ΕΝΑ (1) ποστ σου που να εχεις κατηγορησει το Σκοπιανικο εθνικισμο ειναι οτι πιστευω οτι κανεις προπαγανδα υπερ της χωρας σου λεγοντας οτι κυνηγας τον εθνικισμο.
Αναφερω δλδ την καταγωγη σου και το ονομα σου, ακριβως για να δειξω αυτο το πραγμα.

Επαναλαμβανω:
Φερε ΕΝΑ (1) ποστ σου που καταδικαζεις το Σκοπιανικο εθνικισμο.
(ΚΑΝΕΝΑ δεν εχεις γραψει. Το τι μαχεσαι Ραντμιλα ειναι ολοφανερο).

Θα μου απαντησεις εσυ γιατι καταφερθηκες εναντιον μου με προσβολες, (Α1) ενω υποτιθεται οτι δεν κανεις "Ρητορικες Πλανες" (Logical Fallacies).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akirav : 20-10-08 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.